Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A 12%-os hidrogénperoxid már...

A 12%-os hidrogénperoxid már huzamos ideje áll a polcon, fehér műanyag flakonban, és rá van írva, hogy lejár: 2024.06.. Nincs közvetlen napfénynek kitéve. Hogy állapíthatnám meg, hogy most hány százalékos? (Nem kellene tűpontosság.)

Figyelt kérdés

szept. 29. 16:22
 1/5 Zcom09 ***** válasza:
100%

Hát nincs igazán erre olyan módszer ami nem igényelne valamilyen spéci felszerelést. Megpróbálhatod megmérni a sűrűségét, de ahhoz egy nagyon pontos mérleg kéne. Vagy titrálhatnád amihez meg laboreszközök kellenének. (bár tecnikailag házilag is összelehet dobni hozzá egy berendezést).


Ha számít a koncentráció érdemes újat venni.

szept. 29. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm, nincs semmi speckó felszerelésem.

Valamit lehet tudni a százalékról? pl olyasmit, hogy már 10% alatt van, vagy hogy mikor lesz 6% alatt biztos?

szept. 29. 17:20
 3/5 A kérdező kommentje:
Vagy takarításra mikor lehet elhasználni :)?
szept. 29. 17:21
 4/5 anonim ***** válasza:

Ez a kérdés bizony engem is érdekelne, de nagyon amatőrként lenne egy tippem:

Valamilyen bomlasztó katalizátort bele kell szórni a mintába, és meg kell mérni a keletkező oxigén térfogatát. Talán a kálium-permanganát alkalmas lehet erre a célra, de a csúcs-profi vegyészünk - Zcom09 - majd felhomályosít minket a témában.

szept. 29. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Zcom09 ***** válasza:
100%

Kálium-permanganátot lehet erre a célra használni, két különböző módon is. Az első redox titrálás, ezzel a folymattal azt használjuk ki hogy a megfelelő savas közegben a hidrogén peroxid elszínteleníti a permanganátot. Így egy ismert oldatot használva addig adagolhatunk amíg a permanganát színe meg nem marad. Laborban ez a legpontosabb módszer. De elég macerás, mivel a kálium-permanganát is bomlékony, ezért annak az oldatát is elösszőr faktorozni kell. (Ami lényegében annyi hogy egy másik oldattal titráljuk a permanganátot hogy mekapjuk a pontos koncentrációt.)


Még sok egyéb dologgal lehet redox titrálni, de néha egyszerűbb a másik módszert használni, pláne ha nem kell ismernde a pontos koncentrációját. A hidrogén peroxidot elbontva O2 kapunk, amit fel lehet fogni egy mérőhengerben, amit feltöltöttünk vízzel és a száját elmerítjük vízben. Így befogott gáz térfogatából következtethetünk a peroxid koncentációjára.

Ehhez használhatunk sok féle dolgot, a legtöbb felületi kalizátorok, mint például mangán-dioxid, Pt/C, raney nickel ilyesmik. De oldott reagensek is használhatók mint például NaOCl (ez nem katalitikus reakció).

Kálium permanganát is használható, de az azonnal elbomlik mangán dioxidra és az fogja a munka nagyját végezni. És a permanganátot sokkal nehezebb beszerezni.


@2 Hogy mennyi lehet annak koncentrációja nem igazán lehet megtippelni, pláne mivel nem tudjuk a korát. De minél hígabb a permanganát oldat, álltalában annál lasabban bomlik. Ha jól van tartva 5-3% os oldat elég sokáig eláll. Esetleg ha van egy kis dehidratált élesztőd, ha azzal összekeverd akkor buborékoznia kéne. Ha viszonylag heves a gázfejlődés akkor még bőven használható.

szept. 29. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!