Mire alkalmas egy ilyen készülék?
Egy ilyet találtam, karácsonyi ajándék lenne. Mennyire használható ez a leírása alapján? Mit érdemes nézni egy ilyen ketyere vásárlása esetén?
Ott van a leírásában, hogy mire használható. Mégis mi egyébre vagy kíváncsi?
Mondjuk a kérdés alapján nagyjából felesleges beruházásnak tűnik, mert láthatóan hiányosak az ismereteid a mérési eredmények értelmezéséhez.
Sugárzást nehéz mérni, szóval ez így elsősorban riogatásra lenne jó.
Az illető ki fogja dobni az összes cserepét a lakásból.
Ez egy jól használható készülék arra, hogy leellenőrizd a környezeted biztonságosságát - ugyanis sose lehet tudni!
Viszont ha zártabb légtérben, vagy pincelakásban laksz, akkor ott még a radonprobléma is komoly veszélyforrás lehet, amit ez a készülék nem mutat ki. A radonra másfajta készülékeket árulnak - némelyiket eszementen eldrágítva. A linkelt készülék detektorát tíz euró alatt is megkapod (most gond lehet ezzel a háború miatt), a többi elektronika is csak kb. ugyanannyi.
Létezik alfa sugárzók általi veszély is, melyek belsőleg fatális roncsolást csinálhatnak az emberi szervezetben (Litvinyenko ügy, stb.), ezeket a veszélyforrásokat sem lehet ezzel kimutatni, de más olcsó készülékek sem alkalmasak erre.
Nekem is van egy hasonló műszerem (Radex One), melyet még a háború kitörése előtt rendeltem az oroszoktól. Ha beleásom egy kilónyi káliumsóba, akkor mindjárt kétszeres háttérsugárzást mutat.
A sugárzást nem nehéz mérni, annyit kell hozzá tudni, hogy a temészetes háttérsugárzás a földfelszínen körülbelül 5 mSv/év, azaz 0,6 μSv/h, és akkor nem lesz ijesztő. De a legjobb, ha keresel egy sugárvédelemjegyzetet a neten, abból kiderül, hogy mi számít aggasztónak (nem csak hosszú időre átlagolva, hanem rövidebb kitettség esetére is).
Szerintem kevered a vegyi szennyezésekkel, azokat esély se biztos, hogy van kimutatni, ha nincs alapból egy jó ötletünk, hogy milyen anyag okozhatja.
Nem keverem. Igazából nem maga a sugárzás a fontos, hanem az, hogy ebből mi jut a szervezetedbe (anyag), ami aztán ott sugároz tovább. Na EZT nehéz kimérni.
Márpedig téged inkább ez érdekel.
De, egyrészt igazából maga a sugárzás is fontos (legalábbis, gondolom, nem véletlenül van a nukleáris létesítményekben dolgozóknak vagy akár az űrhajósoknak személyi dozimétere); másrészt, ha már megvan, hogy sugároz, akkor az azért sokat segít kitalálni, hogy milyen anyag (de az igaz, hogy ez a műszer már nem arra való)…
Első találat a 'sugárvédelem jegyzet' keresésre: [link] (OAH)
Meg ha már itt tartunk, akkor fontosnak érzem megjegyezni, hogy ha egy anyagról azt gyanítjuk, hogy erősen radioaktív (például egy hasonló sugárzásmérő több száz μSv/h-t mér mellette), akkor az ne tartsuk a zsebünkben meg ne is nyalogassuk, hanem menjünk tőle távol, és értesítsük róla a katasztrófavédelmet. (Mert abban is igaza van a 14:33-asnak, hogy ha bekerül a szervezetbe egy sugárforrás, a nagyságrendekkel rosszabb, mint ha csak a sugárzásának lennénk kitéve. De maga a sugárzás is tud káros lenni.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!