Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért mondják, hogy aki...

Miért mondják, hogy aki fénysebességgel megy az nem öregszik? Az idő mindenkire hat vagy nem?

Figyelt kérdés
2008. aug. 26. 09:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Eltérő inerciarendszerek esetén más az idő "hatása".

Javaslom kiindulásnak az ikerparadoxont elolvasni:

[link]


Ahhoz, hogy eltérő idő "teljen", nem szükséges a fénysebesség. Kisebb sebesség is elég, hogy más legyen a két test által "érzékelt" idő.

2008. aug. 26. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
mekkora a legkisebb ilyen sebesség?
2008. aug. 26. 12:38
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

minden sebesség időtorzulást is okoz egyben, csak minnél kisebb a sebesség annál kisebb a torzulás is.


gyakorlatilag itt a földön, hétkönapi ember számára a dolog egyetlen (legalábbis én most nem tudok többet) esetben "észrevehető". Ez pedig a GPS helymeghatározás.


A gps tulajdonképpen úgy működik, hogy a műholdak folyamatosan azonosító és idő jelet sugároznak. Abból, hogy egymáshoz képest milyen különbséggel fogod az egyes műholdak jeleit (a kisugárzott időjelek beérkezésének különbsége) és az azonosítójukból (pillanatnyi helyzetük) számolható a pillanatnyi pozíciód.

Hogy a kisugárzott időjel minnél pontosabb legyen a műholdak fedélzetén atomórák vannak. A keringési sebesség időtorzító hatásai miatt ezeket rendszeresen újra kell hangolni (ha jól tudom hetente), különben elszállna a helymeghatározás pontossága.

2008. aug. 26. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A köznapi életben az állandóan nagy sebességgel a levegőben utazók (pilóta, stewardess) életében számít ez néhány másodpercet. Ha általános lesz az űrutazás, akkor már percekről is beszélhetünk majd.


Aki (közel) fénysebességgel megy, az is éppúgy öregszik - a saját idejében. A saját érzése szerint éppen annyit él, mint más. A kölönbség annyi, hogy úgy érzi: 1 mp alatt ment át a világegyetemen - holott a mi időnk szerint eltelt közben sok milliárd év.


A nem köznapi életben már sok helyen számolni kell a relatív időkkel. Pl. mindenütt, ahol fénysebesség közeli sebességekkel dolgozunk (részecskegyorsító, kozmikus sugárzás).

2008. aug. 26. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy írták, minden mozgásban lévő test ilyen. Pontosan ezért aki "sokat utazik", az akár egy másodpercet is nyerhet egy élet alatt :) A pilóták akár kettőt is, de ahhoz tényleg az egész életét levegőben kell töltenie.
2008. aug. 26. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
47%
A repülős, utazós példátok marha nagy baromság. A sebesség mindig viszonylagos. Az, hogy a Földhöz képest mész 800 km/h-val az nem jelenti azt, hogy az abszolút sebességed is annyi. A Föld kering a tengelye körül. Egy nap alatt megfordul a 40 000 km-es kerületével. Ez kb. 1700 km/h a középponthoz viszonyítva. Kering a Nap körül kb 100 000 km/h-val a Naphoz viszonyítva. Az egész Naprendszer kering a galaxis középpontja körül nem tudom milyen sebességgel a galaxis központjához képest. Maga a galaxis is mozog a térben. Szerinted az párszáz km/h mit számít? Lehet, hogy pont csökkenti vele az abszolút sebességét, ha a megfelelő irányba megy. Így mivel általában nem ugyanabba az irányba megy senki egész életében, ez nagyjából ki is egyenlítődhet. Tehát , hogy a pilóta nyer-e egyáltalán az sem biztos és elég nehéz lenne megmondani mennyit. De tökmindegy, mivel az idő is viszonylagos.
2008. aug. 26. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
89%

Valóban: minden viszonylagos, és nincsen abszolút sebesség.

DE!

HA két test egyszer találkozott, utána elváltak az útjaik, majd ismét találkoznak - AKKOR EGÉSZEN PONTOSAN meg lehet mondani, mennyire különbözik az idejük! Az marad fiatalabb, aki többet gyorsult - ez pedig egy repülőre, amelyik KERING a Föld körül, teljesülni szokott.

Úgyhogy a pilóták és a műholdak igenis kicsit fiatalabbak maradnak.

2008. aug. 27. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
100%

"Aki fénysebességgel megy" csak egy példa. Egy személy vagy tárgy fénysebességre való gyorsuláshoz végtelen nagy energia kellene, tehát mai tudásunk szerint nem lehetséges. (már nem emlékszem a konkrét képletekre, középiskolai 4. éves fizika anyagban benne van. vagy előbbiben)

Megj.: a mostanában készült filmek sem a fénysebesség átlépésével operálnak, hanem vagy valamilyen más "téridőben" való mozgással vagy a térgörbüléssel való helyzetváltoztatással.


Mindenesetre Newton nem véletlenül határozta meg a mechanika alaptörvényeit a derivált segítségével. (így az idő máshogy is felfogható, a mechanikai törvények rugalmasabban kezelhetőek)

2008. szept. 3. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
95%

"A repülős, utazós példátok marha nagy baromság"


Köszönjük mr. Hozzáértő!

Csak, hogy tudd csináltak kísérleteket: atomórát helyeztek el repülőn és lenn a Földön. Repdestek egy kicsit, aztán megnézték a kettőt és eltérést tapasztaltak...

2009. szept. 13. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nem repülő volt hanem űrhajó.
2009. nov. 11. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!