Miért mondják, hogy aki fénysebességgel megy az nem öregszik? Az idő mindenkire hat vagy nem?
Eltérő inerciarendszerek esetén más az idő "hatása".
Javaslom kiindulásnak az ikerparadoxont elolvasni:
Ahhoz, hogy eltérő idő "teljen", nem szükséges a fénysebesség. Kisebb sebesség is elég, hogy más legyen a két test által "érzékelt" idő.
minden sebesség időtorzulást is okoz egyben, csak minnél kisebb a sebesség annál kisebb a torzulás is.
gyakorlatilag itt a földön, hétkönapi ember számára a dolog egyetlen (legalábbis én most nem tudok többet) esetben "észrevehető". Ez pedig a GPS helymeghatározás.
A gps tulajdonképpen úgy működik, hogy a műholdak folyamatosan azonosító és idő jelet sugároznak. Abból, hogy egymáshoz képest milyen különbséggel fogod az egyes műholdak jeleit (a kisugárzott időjelek beérkezésének különbsége) és az azonosítójukból (pillanatnyi helyzetük) számolható a pillanatnyi pozíciód.
Hogy a kisugárzott időjel minnél pontosabb legyen a műholdak fedélzetén atomórák vannak. A keringési sebesség időtorzító hatásai miatt ezeket rendszeresen újra kell hangolni (ha jól tudom hetente), különben elszállna a helymeghatározás pontossága.
A köznapi életben az állandóan nagy sebességgel a levegőben utazók (pilóta, stewardess) életében számít ez néhány másodpercet. Ha általános lesz az űrutazás, akkor már percekről is beszélhetünk majd.
Aki (közel) fénysebességgel megy, az is éppúgy öregszik - a saját idejében. A saját érzése szerint éppen annyit él, mint más. A kölönbség annyi, hogy úgy érzi: 1 mp alatt ment át a világegyetemen - holott a mi időnk szerint eltelt közben sok milliárd év.
A nem köznapi életben már sok helyen számolni kell a relatív időkkel. Pl. mindenütt, ahol fénysebesség közeli sebességekkel dolgozunk (részecskegyorsító, kozmikus sugárzás).
Valóban: minden viszonylagos, és nincsen abszolút sebesség.
DE!
HA két test egyszer találkozott, utána elváltak az útjaik, majd ismét találkoznak - AKKOR EGÉSZEN PONTOSAN meg lehet mondani, mennyire különbözik az idejük! Az marad fiatalabb, aki többet gyorsult - ez pedig egy repülőre, amelyik KERING a Föld körül, teljesülni szokott.
Úgyhogy a pilóták és a műholdak igenis kicsit fiatalabbak maradnak.
"Aki fénysebességgel megy" csak egy példa. Egy személy vagy tárgy fénysebességre való gyorsuláshoz végtelen nagy energia kellene, tehát mai tudásunk szerint nem lehetséges. (már nem emlékszem a konkrét képletekre, középiskolai 4. éves fizika anyagban benne van. vagy előbbiben)
Megj.: a mostanában készült filmek sem a fénysebesség átlépésével operálnak, hanem vagy valamilyen más "téridőben" való mozgással vagy a térgörbüléssel való helyzetváltoztatással.
Mindenesetre Newton nem véletlenül határozta meg a mechanika alaptörvényeit a derivált segítségével. (így az idő máshogy is felfogható, a mechanikai törvények rugalmasabban kezelhetőek)
"A repülős, utazós példátok marha nagy baromság"
Köszönjük mr. Hozzáértő!
Csak, hogy tudd csináltak kísérleteket: atomórát helyeztek el repülőn és lenn a Földön. Repdestek egy kicsit, aztán megnézték a kettőt és eltérést tapasztaltak...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!