Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tömeggel rendelkező anyag...

Tömeggel rendelkező anyag elvileg nem érheti el a fénysebességet. Akkor az elektron hogy mozoghat fénysebességgel?

Figyelt kérdés
Az elektronnak elvileg van tömege (a protonénak 1840-ed része, ha jól emlékszem). Ez lehet, hogy kicsi, de tömeg. Azt tanultuk, hogy az áram fénysebességgel folyik. Akkor ez hogy lehet?
2011. márc. 13. 17:18
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Az elektronok nem mennek fénysebességgel. Az elektromos erőtér terjed a fény sebességével.
2011. márc. 13. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
És az elektromos erőtér nem az elektronok sebességével terjed?
2011. márc. 13. 17:43
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem. Az erőtér HULLÁMJELENSÉG, azaz hullámként viselkedik, vagyis terjedése, torzulásai, interferenciái tökéletesen megfelelnek a hullámokra vonatkozó szabályoknak - így fénysebességgel terjed.


Ezzel szemben az elektron maga ANYAGI RÉSZECSKE, és ennek megfelelően a fizikai testek mozgására vonatkozó törvények szerint tud haladni - azaz a fénysebességre történő gyorsításához végtelen nagy energia lenne szükséges.


(Mielőtt valaki beleköt, válaszomban eltekintettem a kvantumfizikai speciális esetektől, szigorúan csak a relativitás elméletből KÖZVETLENÜL fakadó következtetésre támaszkodtam.)


Pedro

2011. márc. 13. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Az erőtér nem terjed. Az erőtér megváltozása terjed fénysebességgel. Azért, mert nincsenek az erőtérben nyugalmi tömeggel rendelkező részecskék. Az elektronok pedig amúgy sem terjedhetnének fénysebességgel, mert tömegénél fogva beleütköznek más atomokba. De egyébként a sebessége elég jól megközelítheti a fénysebességet.
2011. márc. 13. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
40%
ez jó kérdés... de ezt hogy tömeggel rendelkező anyag nem érheti el a fénysebességet, szerintem ez csak a földön és más gravitációval rendelkező bolygókon lehetetlen. az űrben súlytalanság van, tehát ott szerintem el lehetne érni, csak sajnos még nem tartunk ott
2011. márc. 13. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 dellfil ***** válasza:
100%

Az elektron viszont mehet gyorsabban az adott KÖZEGBEN mint az ott érvényes fénysebesség. Ez az oka a "Cserenkov sugárzás"-nak nevezett jelenségnek.


dellfil

2011. márc. 13. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
így van, tiszta vízben a fény terjedésének sebességbeli értéke 225 000 km/s körül alakul, ezt túlléphetni akár egy elektron haladási sebessége. Viszont a vákuumbeli fénysebesség az határsebesség, elvileg anyagi részecske által nem elérhető.
2011. márc. 13. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Normál feszültségeknél az elektronok sebessége úgy tudom 20 cm/mp környékén van.

Háztartási gépekben csak a tv-képernyőben gyorsabb ennél.

Az elektromos erőtér változása terjed fénysebességgel.

2011. márc. 13. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!