Erős feltételezés vagy egyetértesz: az állami szektorban alacsonyabb szellemi képességű embereket foglalkoztatnak, mint a privát szektorban?
Rossz feltételezés, egyértelműen fordítva igaz:
az állami szektorban átlagosan magasabb szellemi képességű embereket foglalkoztatnak, mint a privát szektorban.
Lásd #6 linkjét:
Felsőfokú képzettség önálló alkalmazását igénylő fogl.: 30,6% a közszférában, 4,9% a vállalatoknál!!!
Inkább azt mondanám, hogy a privát szektorban ambiciózusabb, rugalmasabb embereket foglalkoztatnak.
De ez is csak nagy átlagban igaz.
"Felsőfokú képzettség önálló alkalmazását igénylő fogl.: 30,6% a közszférában, 4,9% a vállalatoknál!!!"
Persze. Van a statisztika meg annak az értelmezése. Először is lássunk egy valós történetet. Az első világháború közepén az angol katonák újfajta sisakot kaptak. Azt vették észre, hogy ezt követően a fejsérüléssel kórázba kerültek aránya radikálisan megnőtt. Kézenfekvő magyarázat volna, hogy a sisak rosszabb volt, csak egy valamit nem vettünk figyelembe: egyidejűleg a fejlövésbe belehaltak aránya radikálisan lecsökkent, csak éppen a halálozási statisztikát külön vezették. Vagyis mi történt? Az addig halálos fejlövéseket az új sisak letompította annyira, hogy akik a korábbi sisakkal meghaltak volna, azok most túlélték, igaz, fejsérülésük lett.
Visszatérve tehát az idézett felvetéshez (diplomások aránya), szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a diploma nélküli szakmák túlnyomó részét a magánszektor alkalmazza. Tehát nyilván a kérdést és az idézett statisztikát is csak szakmánként lehet értelmezni.
Vagyis: vessük össze a közigazgatásban dolgozó jogászokat a magánszektor jogászaival, a közoktatásban részt vevő nyelvtanárokat a magániskolák nyelvtanáraival, a közigazgatásban dolgozó pékeket és cipőboltosokat a... hopp, tehát itt a probléma, ilyenek nincsenek. Szóval ha a közoktatásban résztvevő tanárokat (100% diplomás) vetjük össze a cipőboltosokkal, akkor nyilván kevesebb % diplomát fogunk kimutatni.
Nyilván a magánszférában dolgozik rengeteg gyári munkás futószalag mellett, meg Tesco árufeltöltő meg hasonló nem túl kvalifikált munkaerő. Ugyanakkor valószínűleg egy magáncég jogi osztályán ezerszer felkészültebb adójogászokat fogsz találni, mint akik a NAV-ban a csókossági sor alapján jelenleg a puha székeket koptatják.
#8-asnak üzenem, hogy nem hivatásnak hívják, hanem szabad lét a neve.
Egyetemi kutatóként nagy gyógyszergyártó cég 3-szoros fizetésért csábított lipid-labor vezetőjének. De ott blokkolni kellett volna reggel belépéskor, és nem én szervezhettem volna a saját munkámat, hanem a nyilván profitorientált gyógyszergyár. Nem azt kutattam volna, ami engem érdekel, hanem azt, ami őket.
Nyilván publikálni sem tudtam volna szabadon az üzleti titoknak minősülő kutatásokat.
Maradtam az állami szférában - a kényelmességem és a szabadság vélt vagy valós illúziója miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!