Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kör egyenletének kiszámítása?

Kör egyenletének kiszámítása?

Figyelt kérdés

"Írjuk fel a kör egyenletét, ha adottak O középpontjának koordinátái O(-1;-2), valamint e érintőjének egyenlete e: y=2x+5!"


Ügyebár ha megvan a kör középpontja, akkor kéne még egy sugár, hogy kör-egyenletet tudjunk számolni, de azt egy OE szakasztávolsággal lehetne meghatározni, ahol E az érintési pont. Na, de hogyan határozzam meg az E koordinátáját?



2015. márc. 5. 21:55
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Az egyenes normált, nullára rendezett egyenletébe helyettesítve az O pont koordinátáit nem pont a kérdéses sugár hosszát kapod? (Legalábbis nekem rémlik valami ilyesmi pont és egyenes távolságának meghatározására koordgemből…)
2015. márc. 5. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

y=2*(-1)+5 = 3


Így az OE szakasz : 3-(-2)=5 = r


A sugár : 5

2015. márc. 5. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Eléggé egyszerű egy feladat csak túlbonyolítottam. :)
2015. márc. 5. 22:10
 4/15 anonim ***** válasza:
2-es vagyok! Elnézést,az előbb hülyeséget írtam! Ha ábrázolod az y fgv-t , akkor látszi,hogy az y tengelyt 5-nél , az x tengelyt , pedig -2,5-nél metszi. Ha az O pontot és az -2,5 -et összekötöd az lesz a sugár,amit egy pitagorasz tétellel ki tudsz számolni.
2015. márc. 5. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Az egyenes egyenlete 0-ra rendezve

2*x – 1*y + 5 = 0,

normálva

(2*x – y + 5)/gyök(2^2 + (–1)^2) = 0.

Az O pontot helyettesítve

r = |(2*(–1) – (–2) + 5)|/gyök(5) = |5|/gyök(5) = gyök(5).


A kör egyenlete

(x + 1)^2 + (y + 2)^2 = 5.

2015. márc. 5. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

I (x+1)^2+(y+2)^2=r^2

II 2x-y+5=0


A II-es egyenletű egyenes pontosan akkor érinti az I-es egyenletű kört, ha a fenti egyenletrendszernek pontosan egy megoldása van.


II y=2x+5


Ezt behelyettesítve I-be:


x^2+2*x+1+4*x^2+28*x+49=r^2


5*x^2+30*x+50=r^2


5x^2+30*x+50-r^2=0


Ennek a másodfokú egyenletnek, akkor lesz 1 megoldása, ha determinánsa 0:


900-20*(50-r^2)=0


20*r^2=100


r=5

2015. márc. 6. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Az #5-ös választól még mindig nem tértem magamhoz, például hol használtad azt, hogy körről és annak egy érintőjéről van szó?
2015. márc. 6. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

> „Az #5-ös választól még mindig nem tértem magamhoz, például hol használtad azt, hogy körről és annak egy érintőjéről van szó?”

A kör érintője merőleges az érintési pontba húzott sugárra. Definíció szerint a pont és egyenes távolsága a pontból az egyenesre állított merőleges szakasz hossza. Tehát a kör sugara a pont és egyenes távolsága lesz, amit koordináta geometriában úgy számolhatunk, hogy az egyenes normált egyenletébe – az egységhossza normálvektorral felírt egyenletbe – helyettesítjük a pont koordinátáit (ahogy a 22:02-es válaszomban írtam). Itt az egyenes normálvektora a (2, –1) vektor, ebből úgy lesz egységhosszú vektor, ha elosztjuk a hosszával gyök(2^2 + (–1)^2) = gyök(5)-tel, persze hogy az egyenlőség igaz maradjon, az egész egyenletet ezzel kell osztani. Ezzel megvan a kérdéses sugár, és aztán még a kör egyenletét is felírtam a válaszban. (((Mondjuk kicsit már unom ezt a feladatot…)))

2015. márc. 6. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Ne legyetek ennyire bonyolultak! Az egyenes egy iranyvektora (2, -1) , akkor az erintesi pontba huzott sugar egy iranyvektora (1, 2) ennek at kell mennie a -1 -2 ponton vagyis x+2y+a=0 ===> -1-4+a=0 ===> a=5 vagyis a sugar egyenese x+2y+5=0 , ez metszi az erinto egyeneset x+2(2x+5)+5=0 ===> 5x+15 = 0 ===> x = -3, y = -1 pontban, hat akkor a kor ami (x+1)^2+(y+2)^2=r^2 atmegy ezen a ponton, 4+1=r^2 ===> (x+1)^2+(y+2)^2 = 5. Tovabb tart leirni mint fejben kiszamolni.
2015. márc. 7. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Egyebkent valoban, az ax+by+c=0 egyenestol a p,q pont (ap+bq+c)/sqrt(a^2+b^2) tavolsagra van ahogy ezt tobben is feszegettek, tehat a kor egyenlete (x-p)^2+(y-q)^2=(ap+bq+c)^2/(a^2+b^2) lesz, ebbe mar csak a kerdeses szamokat kell beirni, ld fent az eredmenyt. x^2+2x+y^2+4y=0 alakra is atirhato. A lenyeg az hogy negyzetgyokot vonni ebben a feladatban felesleges :)


Hazi feladat: honnan tudjuk az eredeti kerdesbol igen keves szamolassal hogy a koron rajta lesz az origo es hogy lehet ebbol a megfigyelesbol konnyen gyorsan a kivant eredmenyre jutni :) ?

2015. márc. 7. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!