Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A hőmérsékletnek van felső...

A hőmérsékletnek van felső határa?

Figyelt kérdés

Azt tudjuk, hogy alsó van (bár hallottam, hogy állítólag átlépték). De vajon felső határ is lehet? Gondolom nincs olyan képlet, amely azt állítaná, hogy van felső határ, ezért elméletileg lehetséges a végtelen hőmérséklet. De szerintem pedig nem. A hőmérséklet az atomok, elektronok energiája (belső energiája, amit mérni nem tudunk). Tehát elméletileg van egy határ, melynél melegebbre nem lehet melegíteni semmit, mert vagy annál nagyobb energiát már nem képesek felvenni, vagy annál nagyobb energiánál megsemmisülnek. Pl 100 milliárd fokon lehet hogy nem létezik elektron, sem proton, sem semmi. Csak akkor az a kérdés, hogy hova tűnik az energia, miután ezek a részecskék elbomlottak?


Vegyünk egy izolált rendszert, amit bár kívülről lehet melegíteni, de belőle sem anyag, sem energia nem távozhat. Ekkor ha a sokáig melegítjük, egy idő után átlép egy határt, és az anyagi részecskék felbomlanak valami mássá, amit eddig ismerünk. Aztán tovább melegítjük, és megint elér egy határt, azt a határt, ami fölé az elbomlott anyagi részecskék már nem tudnak melegedni, és úgy viselkednek, mintha akár mekkora hője lenne. Azaz felmelegítettük X hőmérsékletre, de mivel többet már nem képes befogadni a rendszer, ezért 2X hőmérséklet adagolásakor sem fog fölmelegedni 2X-re, hanem csak marad X, mivel a rendszer teljesen telített. Azaz ha végtelen hőt adagolnánk hozzá sem melegedne tovább, mivel úgy viselkedne, mintha akkora lenne a hőmérséklete, mint amit adni szeretnénk. Igaz, ezt nem tudnánk megcsinálni, ugyanis ha ezt állítottuk, hogy X a max hőmérséklet, akkor 2X hőmérséklet sem létezhet, hiszen X a maximum :)


Tehát ha egy olyan ütközés történne ebben a rendszerben, ami hatására akkora hő szabadulna fel, hogy teljesen telítené a rendszer hőbefogadó képességét, akkor mivel tovább már hő nem termelődhetne, ezért a rendszerben maradna bizonyos energia. Ez az energia pedig szabadon bennmaradna a rendszerben, pl a rendszerben lévő plazmaállapotú részecskék örökké áramlanának benne, hiszen a fölös energiájukat nem tudnák hőként leadni. A gond csak akkor lenne, ha a rendszerben lévő plazma akkora energiát tartalmazna, hogy a sebessége elérni a maximálisan elérhető sebességet (fénysebesség), ekkora már sem hővé, sem mozgássá nem tudná alakítani a rendszer a fölösleges energiáját. Ekkora a fölösleges energia anyaggá alakulna (hiszen az anyag is energia, csak más formában), de ez nem biztos, csak az én feltételezésem.


tehát valószínűnek tartom (persze simán tévedhetek), hogy a hőmérsékletnek van felső határa, mivel már nem tudnak a rendszerben lévő részecskék több (belső) energiát elraktározni (azért azt beláthatjuk, hogy végtelen energiát nem adhatunk egy részecskének, bizonyos határ után a részecske már nem tud több energiát felvenni). Illetve ha az általunk ismert részecskék képesek sokáig növelni a belső energiájukat, lehet egy határ, amely fölött ezek a részecskék megváltoztatják a tulajdonságaikat, mondjuk több kisebb részecskére szakadnak, hogy nagyobb legyen a felületük, így több energiát legyenek képesek elraktározni, stb, stb. A lényeg, hogy mondjuk 100 trilliárd foknál egy olyan általunk még nem ismert részecske keletkezhet, ami már nem képes több hőt elnyelni, vagyis nem képes növelni a belső energiáját. Ekkor, mivel a fölösleges energiáját már nem képes hővé alakítani, ezért a fölösleget arra fordítja, hogy saját tömegét növelje, azaz 10 db részecskéből lesz mondjuk 20. Persze ha ennél több felesleges energiája lenne, amit nem tudna mire fordítani, akkor nem 20, hanem 200 részecskét alakítana. Attól függ.


Jó a gondolatmenet?


2015. febr. 14. 14:58
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

"elméletileg van egy határ, melynél melegebbre nem lehet melegíteni semmit, mert vagy annál nagyobb energiát már nem képesek felvenni"

Ilyen tuti, hogy nincs.


"vagy annál nagyobb energiánál megsemmisülnek"

És ilyen sincs. Nem semmisül meg - csak átalakul.


"Pl 100 milliárd fokon lehet hogy nem létezik elektron, sem proton"

Pontosan.


"sem semmi"

Na, ez nem igaz.


"Csak akkor az a kérdés, hogy hova tűnik az energia, miután ezek a részecskék elbomlottak?"

Innen kezdve tévesek a következtetéseid.


"Vegyünk egy izolált rendszert, amit bár kívülről lehet melegíteni, de belőle sem anyag, sem energia nem távozhat."

Ilyen nincs. Ha befelé mehet energia (melegítés) - akkor kifelé is.

Az anyag pedig tetszőlegesen nagy energiát képes elnyelni - egy idő után valóban nem nagyon nő a sebessége tőle, de akkor a tömege nő.

2015. febr. 15. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%
Elméletileg nem létezik felső határa. A gyakorlatban azonban az univerzumunkban fellelhető anyag és energia összessége megszabja az energia azon felső határát, amelynél nagyobb mértékben nem lehet egy részecskét felgyorsítani (hő = részecske mozgási sebessége). Magyarán univerzumunkon belül több energiát nem fordíthatsz egy részecske melegítésére, mint amennyi energiát az univerzumunkban létező anyag (=energia) és energia összesen képvisel.
2015. febr. 15. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim válasza:
szerintem fekete lyuk keletkezik.
2015. febr. 15. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 Wadmalac ***** válasza:

"minden mozgásforma kvantált, vagyis nem vehet föl bármilyen értéket. Ez azt is jelenti, hogy minden mozgásforma energiájának határértéke is van"

Igen, csak nem felső, hanem alsó. Nincs fél kvantum, nincs negyed, csak egész.

De hogy abból a kvantumból legyen végtelen darabod, az miért ne lenne lehetséges?

Azt hiszem, itt valaki állatira félreértelmezi a kvantumosság lényegét.

Nem mellesleg, szerintem nem ártana kerülni itt a lehülyézéseket, még alappal sem, pláne anélkül.

2015. febr. 17. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 Wadmalac ***** válasza:

#12:

Ez teljesen jogos.

Ez csak egy olyan gyakorlati határ, ami nem minősül valódi határnak. Valami olyan megfogalmazás tudná talán takarni, hogy van egy olyan bizonyos véges hőmérséklet, ami az univerzumunk összes energiáját felhasználva adódik, de magának a hőmérsékletnek ez sem a felső határa.

2015. febr. 17. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

Valószínű, hogy az ősrobbanás első pillanatában ekkora volt a hőmérséklet.

De ez tényleg nem határ, mert ilyen alapon kaphatott volna milliószor ekkora kezdő energiát is a világegyetemünk.

2015. febr. 17. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

#15 és #16:


Elképzelhető, hogy kaphatott volna, valóban semmi sem szól ez ellen. De nem kapott, és mivel mi (egyelőre legalábbis úgy tűnik) ezen univerzum keretei közé vagyunk bezárva, ezért csak az ezen belüli lehetőségek (és energia-mennyiségek) adottak számunkra. Ennyivel tudunk számolni, egészen addig, míg fel nem fedezünk más univerzumokat, vagy ki nem jutunk valahogyan a sajátunkból, és nem bukkanunk még több energiára azon kívül.


Persze, elképzelhető, hogy több energia is létezik, mint amennyit univerzumunk bennfoglal magában. De ugyanígy az is elképzelhető, hogy az egész univerzumot valamiféle istenség gyúrta össze porból és hamuból... Jó, talán az előbbinek nagyobb a valószínűsége, vagy legalábbis több a tudományos alapja, de ez még nem bizonyíték arra, hogy valóban úgy is van.

2015. febr. 17. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 Wadmalac ***** válasza:
#17: attól még az eredeti kérdésre az a válasz: a hőmérsékletnek nincs felső határa. :)
2015. febr. 18. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

#18: Ezzel egyben azt is mondod, hogy biztosan létezik az univerzumunkon kívül is valahol legalább egy foton ;-) Vagy akár más univerzum is. Majd ha ez bebizonyosodik, akkor aláírom, hogy a te válaszod a helyes. Ameddig viszont nem találunk erre bizonyítékot, addig csak hipotézis marad az, hogy létezik univerzumunk összenergiájánál nagyobb mértékű energia is.

Létezhet, mert én sem tudok semmilyen egyéb korlátról az energia felső határát illetően. De ez nem jelenti azt, hogy biztosan létezik is.

2015. febr. 18. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 Wadmalac ***** válasza:

"Létezhet, mert én sem tudok semmilyen egyéb korlátról az energia felső határát illetően. De ez nem jelenti azt, hogy biztosan létezik is."

Így igaz. De attól még ez nem az energia felső határa, csupán a mi univerzumunkban lévő összenergia értéke. Ez nem olyan határérték, mint az abszolút nulla, mint a fénysebesség. Ez csupán egy összeg, aminél magasabb összegek is létezHETnek, a magasabb értékek nem vesztik értelmüket..

2015. febr. 19. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!