Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A hőmérsékletnek van felső...

A hőmérsékletnek van felső határa?

Figyelt kérdés

Azt tudjuk, hogy alsó van (bár hallottam, hogy állítólag átlépték). De vajon felső határ is lehet? Gondolom nincs olyan képlet, amely azt állítaná, hogy van felső határ, ezért elméletileg lehetséges a végtelen hőmérséklet. De szerintem pedig nem. A hőmérséklet az atomok, elektronok energiája (belső energiája, amit mérni nem tudunk). Tehát elméletileg van egy határ, melynél melegebbre nem lehet melegíteni semmit, mert vagy annál nagyobb energiát már nem képesek felvenni, vagy annál nagyobb energiánál megsemmisülnek. Pl 100 milliárd fokon lehet hogy nem létezik elektron, sem proton, sem semmi. Csak akkor az a kérdés, hogy hova tűnik az energia, miután ezek a részecskék elbomlottak?


Vegyünk egy izolált rendszert, amit bár kívülről lehet melegíteni, de belőle sem anyag, sem energia nem távozhat. Ekkor ha a sokáig melegítjük, egy idő után átlép egy határt, és az anyagi részecskék felbomlanak valami mássá, amit eddig ismerünk. Aztán tovább melegítjük, és megint elér egy határt, azt a határt, ami fölé az elbomlott anyagi részecskék már nem tudnak melegedni, és úgy viselkednek, mintha akár mekkora hője lenne. Azaz felmelegítettük X hőmérsékletre, de mivel többet már nem képes befogadni a rendszer, ezért 2X hőmérséklet adagolásakor sem fog fölmelegedni 2X-re, hanem csak marad X, mivel a rendszer teljesen telített. Azaz ha végtelen hőt adagolnánk hozzá sem melegedne tovább, mivel úgy viselkedne, mintha akkora lenne a hőmérséklete, mint amit adni szeretnénk. Igaz, ezt nem tudnánk megcsinálni, ugyanis ha ezt állítottuk, hogy X a max hőmérséklet, akkor 2X hőmérséklet sem létezhet, hiszen X a maximum :)


Tehát ha egy olyan ütközés történne ebben a rendszerben, ami hatására akkora hő szabadulna fel, hogy teljesen telítené a rendszer hőbefogadó képességét, akkor mivel tovább már hő nem termelődhetne, ezért a rendszerben maradna bizonyos energia. Ez az energia pedig szabadon bennmaradna a rendszerben, pl a rendszerben lévő plazmaállapotú részecskék örökké áramlanának benne, hiszen a fölös energiájukat nem tudnák hőként leadni. A gond csak akkor lenne, ha a rendszerben lévő plazma akkora energiát tartalmazna, hogy a sebessége elérni a maximálisan elérhető sebességet (fénysebesség), ekkora már sem hővé, sem mozgássá nem tudná alakítani a rendszer a fölösleges energiáját. Ekkora a fölösleges energia anyaggá alakulna (hiszen az anyag is energia, csak más formában), de ez nem biztos, csak az én feltételezésem.


tehát valószínűnek tartom (persze simán tévedhetek), hogy a hőmérsékletnek van felső határa, mivel már nem tudnak a rendszerben lévő részecskék több (belső) energiát elraktározni (azért azt beláthatjuk, hogy végtelen energiát nem adhatunk egy részecskének, bizonyos határ után a részecske már nem tud több energiát felvenni). Illetve ha az általunk ismert részecskék képesek sokáig növelni a belső energiájukat, lehet egy határ, amely fölött ezek a részecskék megváltoztatják a tulajdonságaikat, mondjuk több kisebb részecskére szakadnak, hogy nagyobb legyen a felületük, így több energiát legyenek képesek elraktározni, stb, stb. A lényeg, hogy mondjuk 100 trilliárd foknál egy olyan általunk még nem ismert részecske keletkezhet, ami már nem képes több hőt elnyelni, vagyis nem képes növelni a belső energiáját. Ekkor, mivel a fölösleges energiáját már nem képes hővé alakítani, ezért a fölösleget arra fordítja, hogy saját tömegét növelje, azaz 10 db részecskéből lesz mondjuk 20. Persze ha ennél több felesleges energiája lenne, amit nem tudna mire fordítani, akkor nem 20, hanem 200 részecskét alakítana. Attól függ.


Jó a gondolatmenet?


2015. febr. 14. 14:58
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
Érdekes elképzelés. Bár én úgy tudom hogy a hőmérséklet nem más mint a részecskék rezgése, és józan paraszti ésszel nézve nem lehet felső határa a hőmérsékletnek mert ki tudnak térni a végtelenbe (ha feltételezzük hogy a tér végtelen). Engem is érdekelne hogy mi az igazság!
2015. febr. 14. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
A hőmérséklet növelésével a részecskék növelik a mozgási energiájukat. Alacsonyabb hőmérsékleteknél az atomok, aztán ezek felbomlásával az elektronok, protonok és neutronok, ezek felbomlásával a kvarkok és a többi. Viszont akármilyen részecskéről is beszélünk, a mozgását behatárolja a fénysebesség. Vagyis ahogy közlöd vele a hőt, ugyanabba a problémába kell ütköznöd, mintha erőt közölnél egy fénysebességet közelítő tárggyal. Egyre kisebb és kisebb hőmérséklet növekedést fog elérni ugyanakkora hőmennyiség, mert a részecskék tömege relativisztikusan növekszik. Tehát konvergálni fognak egy hőmérséklet értékhez, ahogy a mozgó testek konvergálnak a fénysebességhez. Szerintem.
2015. febr. 14. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

A helyzet az hogy a hőmérsékletnek nincs felső határa.

A hőmérsékletet az anyagot alkotó részecskék mozgásának a sebességével szokták kapcsolatba hozni de az igazság az hogy az a részecskék egy szabadsági fokára jutó energiával arányos. Annak pedig nincs felső határa a tudomány jelen állása szerint.

A kozmikus sugárzás részecskéi (egy proton) a fénysebesség 99.999999999985%-val mozognak ami 50J kinetikus energiának felel meg és 10^24 Kelvin hőmérsékletnek. De nincs rá bizonyíték hogy ez valami maximum volna

2015. febr. 14. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:

szigula,

ha az atomok szétesnek, akkor a visszamaradó részecskéknek csak transzlációs szabadsági fokuk marad, és akkor csak a mozgási energiájuk adja a hőmérsékletüket. Vagy tévedek?

2015. febr. 14. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
56%
De a mozgási energiának nincs felső határa, mert hiába igaz, hogy a sebesség kisebb, mint a fénysebesség, a relativisztikus tömegnövekedés miatt a tömege tart a végtelenbe, ahogy egyre gyorsabban mozog. És ugye E = 0,5*m*v^2
2015. febr. 14. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

#5, Vigyázat, szerintem ez a tömeg nem az a tömeg. :)

+

[link]

2015. febr. 14. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
0%

Elnézést, de szigula válasza hülyeség: minden mozgásforma kvantált, vagyis nem vehet föl bármilyen értéket. Ez azt is jelenti, hogy minden mozgásforma energiájának határértéke is van. Így a hőmérséklet is véges, mint minden más mennyiség az Univerzumban: a kor, a méret, az energia és a terjedési sebesség.


Ez az "egy végtelen tulajdonsággal felruházni a világegyetemet" szöveg butaság.

2015. febr. 14. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

Tehát akkor mégis csak jó volt az elképzelésem, miszerint van maximum hőmérséklet :)


De vajon akkor mi történhet, ha egy maximális hőmérsékletű izolált rendszerben két nagy tömegű tárgy közel fénysebességgel találkozik? Mert ugyebár a hőmérséklet nem nőhet, ezért az anyag energiája megmarad. Tehát elméletileg a két összeütköző test és az azokról leszakadó anyafoszlányok örökön örökké mozgásban lesznek benn a rendszerben, attól függetlenül, hogy mekkora a súrlódási erő. Tulajdonképpen egy örökmozgó gépezet :D Ingyen energia :D csak izolálni kell a rendszert, és maximálisra emelni a hőmérsékletet :)

2015. febr. 14. 21:02
 9/20 A kérdező kommentje:
Elnézést: anyagfoszlányok
2015. febr. 14. 21:03
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

#7 -> Mi a hülyeség? Milyen mozgásforma?

Te miről beszélsz?

Hogy jön ide hogy kvantált és ha már ide kavarod akkor miből következik hogy van maximum?

Te össze vissza beszélsz !

Az hogy idedobálsz pár tudományos szót összefüggések nélkül attól még nem lesz igazad !

2015. febr. 14. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!