Miért félünk a génmódosított növényi termékektől?
Nem a módosított gén a veszélyes, hanem a növény módosult tulajdonságai, esetleg a belőle nyert élelmiszer összetételébe kerülnek káros anyagok, fehérjék, aminosavak.
A tiltás nem arról szól, hogy ami GMO, az biztosan rossz, csak borzalmasan nehéz szabályozni, mit lehessen, mit nem, ha a várható hatások nem mérhetőek fel előre pontosan.
Csak példaként, egy anyagról azt megállapítani, hogy növeli a rák, az érrendszeri betegségek veszélyét, évekig, évtizedekig eltarthat.
Persze, tutira tízezer esetből talán egyszer merül fel ilyesminek a VESZÉLYE, még bizonyosság sem.
Itt elvágták a gordiuszi csomót azzal, hogy kompletten letiltják a GMO-t és akkor semmit nem kell foglalkozni a dologgal. Lehet, hogy ezzel kiborítjuk a gyereket is a fürdővízzel, de így senkinek nem kell felelősséget vállalnia esetleges jövőbeli gondokért.
Hát, Amerika meg nagyon más tészta.
Állítólag itt EU-ban a mekis krumlinak összesen négy összetevőt engedélyeztek, USA-ban 14-et, Kanadában 23-at. Ebből 3 a természetes vagy minimum természetazonos, élelmiszer eredetű anyag.
Nem biztos, hogy mindenben Amerikának van igaza.
De a GMO-t szerintem totálisan nem sokáig lehet majd kizárni Európából. És valóban túlzás is.
Mint ahogy azon az alapon, hogy vannak arab származású terroristák, még nem lehet az arab származásúakat kompletten kitiltani.
Kell minimum egy, de inkább kettő, esetleg három GMO-n felnőtt generáció ahhoz, hogy egyrészt biztosan lokalizálni lehessen egy-egy módosítás esetlegesen csak hosszabb távon jelentőssé váló kellemetlen hatását, másrészt hogy kikopjon a köztudatból "A GMO rossz, érteeem?" hozzáállás.
Másik ok lehet, hogy ez így gyakorlatilag egy nagyon új technológia világméretű tesztelése: az amcsik megkapják a GMO-kat, míg az európai kontinens marad a kontroll-csoport. Ha nincs semmi változás odaát, nem nő három fejük meg nem térnek vissza a vízi életmódhoz, akkor nincs baj a GMO-val. Persze, ez már erősen konteóra hajazó idea, de talán még mindig racionálisabb lábakon áll, mint általában a konteók szoktak.
#5: Ez a legracionálisabb konteó, amit eddig láttam.
Még olyan konteóknál is racionálisabbnak tűnik, mint amelyekről kiderült, hogy igazak. :D
Anno.. ne felejtsétek el milyen jó ötletnek is tűnt az azbeszt használata az építőiparban. Évtizedekig nyomták is mert ideális hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezett. Nem is volt vele probléma, amíg nem telt el 25-30 év, és most tűzzel-vassal irtják a szegény ásványt...
Na például ilyenekből okulva van némi távolságtartás az új technológiák után. Mert ugyebár nanorészecskékről is kimutatták, hogy a levegőbe kerülve ugyanolyan egészségkárosító hatása van, mint az azbesztnek.
Honnan lehet tudni, hogy a génmódosított termékek 15-30 év múlva nem fognak ugyanúgy visszaütni a társadalomra, mint anno pl az azbeszt tette?
Egy állati eszement és eltúlzott példa, mitől fél a nép (mármint az okosabbja, nem a propaganda kolompja után loholó 70-es IQ).
Tegyük fel, Kínában rájönnek, hogy a nadragulyára nem megy rá a krumplibogár, mert hánynia kell, ha beleeszik. Ezért a krumplibogár szagról kiszúrja a nadragulyát és elkerüli.
Kicsi kínai okosok beépítik a krumpliba a nadragulya szagát produkáló génszakaszt, hurrá, a krumplibogár nagy ívben elkerüli a GMO-s krumplit.
Aztán 10 év múlva kiderül, hogy az a génszakasz nem csak a szagot vitte, hanem a tropánalkaloidokat is, és világszerte sok tízezer nő szült ettől a krumplitól kripliket.
Kínában nincs ezzel gond, szépen főbe lövik a tudóscsapatot. Csak itt, ebben a "kényes" Európában csinál világraszóló botrányt az ilyesmi.
Az ok, ami miatt tartózkodó vagyok hogy független vizsgálatot nem sikerült találnom az ügyben. Amik vannak azt vagy a gyártók, vagy a "mérges zöldek" rendelték meg. Min a kettő garnitúra rendesen tele van trükközéssel.
A génmódosítás konkrét céljai:
*Gyomirtónak ellenállás
*Rovaroknak ellenállás
Vajon az a vegyület, ami a rovarokat elriasztja mennyire veszélyes, ha egy életen át esszük
Vajon a környezetre milyen hatással van, ha erős gyomirtót használunk, intenzíven?
A kukoricabogár (a GMO egyik célpontja) vetésforgóval hatékonyan kezelhető
Voltak a GMO "divat" előtt szántóföldi növénytársítások kialakítására kísérletek. Ezek (ha sikerrel járnak) kockázat nélkül csökkentik a gyomosodás és a kártevők hatását. (Akinek van kiskertje biztos van tapasztalata), azonban a nagyüzemi körülmények közötti bevezetésük komoly kutatásokat, fejlesztéseket követelne.
Nem tudom, hogy a GMO jó-e, de amíg nincsenek mindenkit megnyugtató vizsgálatok, illetve olyan problémákat oldanak meg vele, ami hagyományos módszerekkel is megoldhatóak inkább csak veszélyes játéknak látom
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!