1. Mit nevezünk sejtnek, hogyan épít ez fel minket? Hogyan képzeljem el? Valamint: Miért növényi és állati sejtről szoktak beszélni, emberi sejtről miért nem?
Mik az atomok és molekulák, hogyan képzeljem ezt el?
Előre is köszönöm értékes válaszaitokat.
A sejt egy kettős burokkal körülvett kis élőlény.
A kettős burok két egyszeres rétegből áll, amelyeknek az egyik fele víztaszító (ez van belül).
A sejt belsejében sejtszervecskék vannak, eukariota sejtekben pedig egy sejtmag is, ami valaha egy másik sejt volt.
A növényi sejteknek cellulózból álló merev sejtfala is van, az állatiaknak ez nincs.
A sejtek össze tudnak kapcsolódni egymással.
Emberi sejt külön nincs, az ember az állat is egyben. A sejtjeik pont ugyanolyanok.
Az atomokat, molekulákat nem igazán tudod elképzelni: megpróbálhatod őket úgy nézni, mintha golyók lennének, de jobb, ha inkább felhők. Mármint eléggé szilárd felhők, mert össze lehet ugyan nyomni, de rugalmas.
1. A sejt az élő rendszerek legkisebb alaki és működési egysége. A sejt olyan mint egy ember lekicsinyítve. Elhatárolja egy határ a környezettől (embernél ez a bőr - sejtnél ez a plazmamembrán). Folytonos közege van (ember esetében ez a vér ill. sejt közötti állomány - sejtnél ez a citoplazma), amelyben különböző funkciójú szervecskék (ember esetében ez pl. a máj, a vese, a tüdő stb. - sejtnél a mitokondrium, golgi, endoplazmatikus retikulum stb.).
Beszélhetünk emberi sejtről is, ha emberben található. Az állati sejt egy típusa az emberi sejt, mivel - ha úgy tetszik - mi az állatok nagy törzsébe tartozunk.
2. Az atomok a legkisebb, kémiai módszerekkel tovább nem bontható része az anyagnak. Minden minket körülvevő anyag atomokból épül fel. A máj, a májszövet, a májsejt, a májsejtben lévő sejtmag, a sejtmagban lévő DNS mind-mind atomokból épülnek fel. Az atomok egymással kovalens kötéssel kapcsolódva molekulákat hoznak létre. Pl. a DNS is egy óriásmolekulának tekinthető, amely áll cukrokból, foszfátcsoportokból és purin ill. pirimidinbázisokból. A cukrok szénatomokből, hidrogénből és oxigénből állnak. A foszfátcsoportok foszforból, oxigénből. A purinbázisok nitrogénból, szénből és hidrogénből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!