Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehet így határértéket számolni?

Lehet így határértéket számolni?

Figyelt kérdés

Lim x->5 (sin(x-5))/(x-5)

A végeredményt tudom, de hogyan jön ki? Azt tudom hogy sinx/x határértéke 1 ha x tart 0hoz, de itt nem ez a helyzet.



2014. dec. 16. 20:06
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Mert x helyett itt x-5 van mindenhol, és az tart a 0-hoz, ahogy x tart az 5-höz.
2014. dec. 16. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Angelo84 ***** válasza:
74%
L'Hospital szabály.
2014. dec. 16. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Itt is sin(valami)/valami a határérték, ahogy a "valami" tart 0-hoz. Vagyis az egész az egyhez tart itt is.
2014. dec. 16. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"Azt tudom hogy sinx/x határértéke 1 ha x tart 0hoz, de itt nem ez a helyzet."


-De, pont ez a helyzet.

2014. dec. 16. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szokás változótranszformációval is dolgozni.


Ha azt mondjuk, hogy legyen x-5=y, akkor hogy ha x->5, akkor y->0. Ezeket beírva a feladat a következő alakot ölti: lim(y->0) sin(y)/y. Ez a vonatkozó tétel alapján pedig éppen 1.


BL'H-szabállyal is éppen ez jön ki: a határérték 0/0 típusú (x=5 helyettesítéssel), deriválás után lim(x->5) cos(x-5)/1. Újabb helyettesítéssel a keresett határérték cos(0)/1=1/1=1.

2014. dec. 16. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Szerintem a legegyszerűbb azt mondani, hogy n=x-5

És akkor a képleted az, hogy lim n->0 (sin(n))/(n). Ezt meg tudod oldani, és ez megegyezik a példával.

2014. dec. 17. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!