Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem szakadunk darabokra?

Miért nem szakadunk darabokra?

Figyelt kérdés

A minap elkezdtem gondolkodni, hogy miért vonz minket Föld. Ugyebár a mindennek van tömegvonzása, a szomszéd TV-je is hat rám egy minimális szinten.

Akkor ebből kiindulva a fejem feletti csillagok is hatnak rám (tömegvonzás szempontjából), illetve az "alattunk" lévők is.

Ha jól emlékszem az általános iskolára, akkor végtelen az űr (ami végtelen számú egitestet tartalmaz), szóval végtelen mennyiségű tömegvonzás hat rám.

Mivel végtelen ezért darabokra kellene szakadnia mindennek, hogy egységesen terítse be az űrt.


Mivel ez nem így van, valahol téves a elképzelésem, de hol?


Arra is gondoltam, hogy ha két kis anyag összeáll akkor már vonzza a többit, de ugyebár ott van a többi végtelen, ami ezt meg sem engedné.


2014. dec. 10. 12:49
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
Ott teves a gondolkozasod hogy a tavolsagot nem vetted figyelembe. Minel messzebb vagy a foldtol, annal kevesebb erovel hat rad.
2014. dec. 10. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Igen, de végtelen mennyiségű van. ha mindegyik 0,000001 egységgel hat rám (nem jut eszembe a mértékegység), akkor ezt megszorozva végtelennel, végtelent kapunk.
2014. dec. 10. 12:53
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
A gravitációs erő 1/r2-es távolság függésű és ezért nincs úgy ahogy gondolod. Ha 1/r-es lenne akkor már más lenne a helyzet.
2014. dec. 10. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
79%

A csillag nem a fejednél húz, a Föld pedig nem a lábadnál tart (akkor tényleg szétszakadnál), hanem minden erő egyszerre a tested minden pontján hat.

Ezért a csillagok nem "felfelé húznak" a földről, hanem pontonként csökkentik a Föld rád ható gravitációs erejét, ami azonban még így is elég nagy.

2014. dec. 10. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Pontosabb lett volna úgy a kérdés h molekulákra. Ha elvonatkoztatunk a Földtől, s kint vagyunk a világűrbe (csak hogy a földi gravitáció elhanyagolható legyen), akkor a körülöttem lévő végtelen vonzás miatt nekem (és amúgy rajtam kívül mindennek), úgy kellene viselkednie mint a vákuumba engedett gáznak, azaz meg kellene próbálnia teljesen kitöltenie.

Szerintem.

2014. dec. 10. 13:14
 6/19 anonim ***** válasza:
100%

#4 Tokeletes valaszt ad, de nehany kiegeszitest had tegyek a tobbi elhangzott dologgal kapcsolatban.

1) A vilagegyetem nem vegtelen abban az ertelemben, hogy a benne levo tomeg nagyon is veges. Nincs hatara, nem tudunk kisetalni belole (azaz hatartalan), de nem vegtelen. A benne levo csillagok szama is nagyon is veges. Eppen ezert nem feltetelezhetjuk, hogy a nagyon sok messzi csillag legyen barmilyen messze, osszessegeben vegtelen gravitacioval hat rank, mert ez egyszeruen nem igaz. Az igazsag az, hogy a veges szamu messzi csillag veges merteku garvitaciot fejt ki rank.

2) A Fold nem a vilagegyetem szelen van. A Fold tuloldalan is vannak csillagok, ahogy te is mondtad. Ilyen modon azonban a kozeli csillagok gravitacioja kiegyenliti egymast.

2014. dec. 10. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%
Honnan vetted, hogy "végtelen" a vonzás ereje, ami rád hat a csillagok és bolygók által?
2014. dec. 10. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

Nem akadékoskodni akarok, de ha van egy végtelen terem akkor szerintem végtelen mennyiségű bolygó/csillag is elképzelhető.

Honnan tudjuk/gondoljuk hogy véges számú csillag van (bár az elméletem pont ezt támasztja alá)?


3D-ben képzeltem el a történetet, az 5# hozzászólásomban ezért is vonatkoztattam el a Földtől.


Ahogy mondtad a gravitációjuk kiegyenlíti egymást, de itt egy példa:

van egy kocka, aminek minden oldalát, a középpontjától távolodva egy bizonyos erővel húzzuk, akkor a kocka egy helyben áll (/van). Ha az erőket végtelenre emeljük a kocka szakítószilárdság túllépése miatt darabokra esik (ideális esetben 6 egyenlő darabra).


#7 fentebb leírtam, de akkor még egyszer (nem akartam leereszkedő hangsúllyal írni, félre értésért bocsi):

Ha azt vesszük hogy az űr végtelen, akkor végtelen mennyiségű csillag van benne, ezeknek a ránk ható erejét összeadjuk (s mivel végtelenszer elkövetett művelet végtelent ad), ki jön a végtelen.

2014. dec. 10. 14:02
 9/19 Wadmalac ***** válasza:
Nézz utána egy kis fizikának: erők eredője.
2014. dec. 10. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Ha az erőket végtelenre emeljük a kocka szakítószilárdság túllépése miatt darabokra esik (ideális esetben 6 egyenlő darabra)."

Már miért esne szét, ha minden egyes pontjára ugyanazon erők hatnak? A gravitáció nem olyan, hogy elkezdi húzni a doboz egyik falát, a többit meg nem, mert nem látja.

2014. dec. 10. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!