Mekkora erő kéne ahhoz, hogy a Föld darabokra szakadjon? Egy meteor vagy hidrogénbombák elegendőek lennének hozzá? (részletek lenn! )
Meteor: jó, ebben többé-kevésbé biztos vagyok, hogy ez elég lenne, csak elég nagy és elég gyors meteor kéne hozzá. Ehhez valaki tudna írni konkrét számokat? Tehát, hogy milyen méretű és sebességű meteor kéne hozzá, hogy a Földet szétszakítsa?
A második elképzelés az, hogy mélységi fúrásokkal lyukakat fúrnánk a földkéregbe, a világ sok pontján, ahol kőzetlemezek találkoznak, és a lyukakba hidrogénbombákat bocsátanánk le, amiket szinkronizált robbantásokkal robbantanánk fel. Ez elég lenne valamire?
Annak idején érkezett egy akkora bolygó (ez már nem meteor), mint a Mars. Persze lehet, hogy csak a szélét kapta el a Földnek, mert úgy néz ki, hogy csak meghámozta, a Föld végül is egyben maradt. Persze fröcskölt a láva minden irányban és jó ideig folyékony volt az egész felszín.
A H bomba nagyon kevés ehhez - legalábbis megfelelő nagyságú antianyagbomba kell. Olyan még errefelé nincs, és jó ideig nem is lesz.
Ezt valójában kiszámolták pontosan asztronómusdiákok ( [link] a válasz: 2,25 x 10^32 Joule.
(Ez körülbelül egyezik azzal amennyire más netes források beecsülték a dolgot, náluk 2 x 10^32 Joule.)
összehasonlításként néhány híres robbanás energiája:
Hirosima atombomba: 8 x 10^13 Joule
modern hidrogénbomba (1 megatonna): 4x10^15 Joule
Tunguszka meteor: 4,8 x 10^15 Joule
a "cári bomba" (50 megatonna): 2 x 10^17 Joule
Chicxulub-kráter (dinoszaurusz-kihalás esélyes meteor-nyom): 4×10^23 Joule
Theia-hipotézis (miszerint a Hold egy Föld+másik bolygó ütközése során keletkezett: 10^31 Joule
Ezek közül az utolsó a Theia kb. Mars-méretűre van becsülve, és ennél kisebb kőzet égitesttel nem is érdemes kísérletezni.
Ha biztosra akarsz menni, legjobb az ütköztetés egy neutroncsillaggal. Jó esetben már csak a puszta közelsége is teljesíti a célt. Persze vannak más potenciális forgatókönyvek: egy szupernova (10^44 Joule),egy vörös óriássá fúvodott Nap; egy ütközés az Androméda-galaxissal, egy fekete lyuk vagy egy antianyag-robbanás eltakarítja a Földet.
Amint a fenti számokon látod, ember léptékű bombákkal kár is kísérletezni (szerencsére).
A sci-fi író Bruce Sterling írt egyszer egy (hevenyészett) listát a jellemző világméretű katasztrófa - forgatókönyvekrőL:
1 (Régiókra korllátozott katasztrófa)
2 Az emberi civilizáció elpusztul
3 Az emberi faj kihal
4 A bioszféra kipusztul
5 Minden élet elpusztul
X A bolygó elpusztul
A fenti csacskaságnak annyi a tanulsága, hogy az emberi léptékű apokalipszis sokkal könnyebben megvalósítható, mint magának a Földnek az elpusztítása. A Föld egy szolárd kő, ha a felszínét teljesen felperzselet még az is messze van magának a Föld bolygónak az elpusztulásától. Ahhoz, hogy "csak" saját magunkat pusztítsuk el, jóval kevesebb erőfeszítés is elég.
Sir Butcher: Köszi a korrekciót, abszolút igazad van...Akkora távolság van az égitestek között hogy az esély hogy pont emiatt ütközzünk valamivel minimális. (És amilyen lassú folyamat, nem is lehet belőle jó filmet csinálni.)
(Bár most bújkál bennem a kisördög, hogy írni kéne egy paródia forgatókönyvet, amiben valami nagyon baráti, több 100-100 éves időkorlát van a nagy meteorütközésig. 150 perc azt mutatná be ahogy az egész téma a kezdeti pánik után lassú érdektelenségbe fullad. :D)
Egyébként ránéztem hogy Hollywood mit alkotott a témával kapcsolatban:
Deep Impact/Armageddon - ezekben 10-15 km átmérőjű üstökösök szerepelnek. Ezek jó választásnak tűnnek, mert a Chicxulub kisbolygót is hasonlóra becsülik. De az írók rendszerint alábecsülik az elpusztításra szánt atom mennyiségét - EGY bomba, bármyilyen nagy, édeskevés. A Föld teljes nukleáris arzenáljának megfelelő anyagra lenne szükség.
(Képzeld el mi történne ha bombákat dobnál vagy mély robbantásokat végeznél mondjuk a Dunántúli-Középhegységen: a felszínt megkarcolnád, beomlasztanál pár szakaszt, de még messze lennél attól hogy összedőljön/eltűnjön az egész.
- "A Mag" (The Core): gondolom ebből jött a magba küldött atom ötlete. A filmben valami olyasmi szerepel hogy láncreakció indul el a Föld magjában és felrobbanunk. Ezt egyszerűen azzal lehet elutasítani, hogy soha más égitestnél még nem figyeltek meg hasonlót.
Sajnos az én tudásum vajmi csekély hogy részletesen kielemezzem a lehetőseégeket, de kb. ennyit tudok állítani. :)
Hát ahhoz hogy szétváljon kell kakajó..
Amiről beszélsz az már csillagászati mértékű pusztítás.
Nem tudom annyi hasadóanyagot össze lehetne e szedni a bolygóból hogy ketté váljon tőle az egész. A légkör elégése és lakhatatlanná tételéhez van ennyi cucc jelen pillanatban is ez tuti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!