Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Gyorsan forgó testnek is...

Gyorsan forgó testnek is megnő tömege?

Figyelt kérdés
Nagy sebességű tömeggel rendelkező testeknek megnő a tömege. De vajon, ha egy helyben forog a tengelye körül a test, akkor is megnő a tömege?
2014. dec. 9. 09:52
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

"a "legkülső pontok" lesznek a legnehezebbek az egész testben, így azok gravitációs vonzása megnő"


Két hiba is van ebben. Egyrészt a külső részeknek nem feltétlenül nagyobb a kerületi sebességük, csak akkor, ha azonos lenne a szögsebességük. A differenciált rotáció valószínűbb.

A másik, hogy a relativisztikus tömegnövekedés nem okoz nagyobb gravitációs hatást, nem szó szerint nő meg a tömege a testnek, illetve nem olyan értelemben.

2014. dec. 10. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 Wadmalac ***** válasza:

"Egyrészt a külső részeknek nem feltétlenül nagyobb a kerületi sebességük, csak akkor, ha azonos lenne a szögsebességük. A differenciált rotáció valószínűbb."

Ugyanabban a kommentben szerepel a "tömör gömb" kifejezés is, meg a kérdés is forgó testről beszél, szóval én azért megelőlegezném azt az azonos szögsebességet. :)

2014. dec. 11. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

"A másik, hogy a relativisztikus tömegnövekedés nem okoz nagyobb gravitációs hatást, nem szó szerint nő meg a tömege a testnek, illetve nem olyan értelemben."


Miért, akkor milyen értelemben nő meg a tömege? Ha valaminek megnő a tömege, akkor megnő a tömege. És ha valamije megnő, de nem a tömege, akkor pedig nem nőtt meg a tömege. és mivel a nagy sebességgel haladó testeknek megnő a tömege, ezért megnő a gravitációs vonzása is. Vagy ha nem nő meg a gravitációs vonzása, akkor nem nő meg a tömege sem. De mégis, ha a tömegnövekedés hatására sem nő meg egy test gravitációs vonzása, akkor a gravitációs vonzástól teljesen független lenne a tömeg.

2014. dec. 11. 20:36
 14/18 Wadmalac ***** válasza:

Hajj, ha ez ilyen egyszerű lenne...

Nem, az ilyen relativisztikus helyzetekben a hétköznapi értelmű tömeg és gravitációs hatás nem tehető így egyenlővé.

2014. dec. 12. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

"a hétköznapi értelmű tömeg és gravitációs hatás nem tehető így egyenlővé"


Miért? Ezt mi bizonyítja? Mérték már meg közel fénysebességgel haladó tárgy tömegvonzását? Mert szerintem még nem. Ha valaminek megnő a tömege akkor megnő a gravitációs vonzóereje is. Amennyiben a nagyon felgyorsuló tárgyaknak nem nő meg a gravitációs vonzóerejük, akkor nem nő meg a tömegük sem. Max a nagy sebesség miatt akkora erővel csapódik be, mintha 2x-ese lenne a tömege az adott sebességen. De mégsem nő meg a tömege. Ha ez így van, akkor a tömör szilárd "golyó" külső pontjai mégsem fogják jobban vonzani a belsőket.

2014. dec. 12. 13:06
 16/18 anonim ***** válasza:

"mégsem fogják jobban vonzani a belsőket"

Mivel ezeknek a sebessége azonos, ezért egymás számára nem nő meg a tömegük sem, tehát a vonzás sem lesz nagyobb.

2014. dec. 12. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

Tehát a relativisztikus tömegnövekedés mindig viszonyított. Egy nagy sebességű tárgynak megnő a tömege, de csak annyival, amennyivel gyorsabb az általunk kiválasztott viszonyítási pontnál, ahonnan szemlélünk.


De amennyiben a gömb sugara nagy, pl. 10 ezer fényévnyi, illetve a gömbben lévő pontok szögsebessége mindenhol megegyezik, akkor bizony a külső pontok jóval gyorsabbak, mint a belső pontok. Bár elég lehetetlen dolog lenne ez, már csak azért is, mert ha a gömb középpontjától mért 5 fényévnyire lévő pontoknak legalább fénysebességgel kell haladniuk, hogy tudják tartani az iramot a beljebb lévő pontokkal, akkor a legkülső pontoknak a fénysebességnél jóval gyorsabban kéne haladniuk, hogy a szögsebességük meg egyezzen a belső pontokéval. Gondolom értitek mire gondolok.

2014. dec. 12. 15:02
 18/18 Wadmalac ***** válasza:

Pontosan ez a probléma a Q nagy átmérőjű koronggal.

És bizony a forgó mozgás nem relatív, nem köthető hozzá inerciarendszer.

2014. dec. 12. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!