Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nyelvtanból:-főnévi es mellékn...

Nyelvtanból:-főnévi es melléknévi igeneveket valaki leírja? (gyorsan HOLNAP felelek)

Figyelt kérdés
2014. szept. 8. 20:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Esetleg légyszíves és köszönöm! Nehogy már mi ugorjunk azonnal,mert neked erről fogalmad sincs. Keress egy nyelvtankönyvet vagy guglizz...
2014. szept. 8. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Mit kellene leírni, ami a tankönyvedben nincs benne? :O


Azért tessék, a képzők, amiket be kell magolnod, és fel kell ismerned:

főnévi igenév: -ni (pl. tanulni, olvasni, írni)

melléknévi igenevek:

befejezett: -tt (pl. tanult, olvasott, írott)

folyamatos: -ó, -ő (pl. tanuló, olvasó, író, néző, kérdező)

beálló: -andó, -endő (pl. megtanulandó, elolvasandó, leírandó, megnézendő)

2014. szept. 8. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Első vagyok. Nem,nem olvasom el a privát üzidet,mert nem érdekel. Ha akarsz reagálni valamit,tedd itt. Nem mintha vitázni lenne most kedvem.
2014. szept. 8. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 BringaManó ***** válasza:

(a befejezett -t is lehet,

a beállót meg állítólag már nem úgy hívják, de ezt én is csak ma tudtam meg (mint talán láttad is) ;-)

2014. szept. 8. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Olvass utána:

[link]

[link]

2014. szept. 9. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Kész...

Tudom, hogy már késő, de:

Főnévi igenevek

Főnévi igenév logikusan egy igenév, az ige egyik személytelen alakja. Idegen nyelvekben gyakran Infinitivként találkozhatunk vele, a magyarban -ni végződésű alakot nevezzük fni.-nek, amely nem toldalékolható ugyan főnévként, de annak szerepeit képes majdnem teljesen betölteni.

Mondok egy példát:

Nagyon szeretek futni.

Mit állítunk? "szeretek"

Ki szeret? "én"- rejtett alany

Milyen fokban- mértékben? "Nagyon"

Végül mi az, amit én nagyon szeretek?

A futás!

Itt is megvan a fni. főnévi szerepe.

Tehát a főnévi igenév helyettesíthet igéből képzett főnevet, nem véletlenül nevezzük FŐNÉVI IGENÉVNEK.

Az ilyen főnevek -ás/és alakúak. A főnévi igenév (szám, személy szerint) ragozható:

Nekem futnom

Neked futnod

Neki futnia

Nekünk futnunk

Nektek futnotok

Nekik futniuk

A magyar nyelvben a főnévi igenévnek szerepe van a jövő idő képzésében:

Majd elmegyek a boltba. - Itt a jövő időt kifejező jelen idejű alak, ugye mint megtanulhattuk jövőre utaló szó+ jelen idejű ige.

Mármost ez egyenértékű azzal, hogy:

El fogok menni a boltba.

Ide is tehetünk "majd"-ot, de teljesen felesleges.

Tehát ha jövő időt úgy képezzük, hogy nem az ige jelenidejű alakját kapcsoljuk egy jövőre utaló szóhoz, akkor fogjuk a főnévi igenevet, majd a fog segédigét (nyilván személynek és számnak megfelelően) ragozzuk (ez a fajta jövőidőképzés igen régen megjelent).


Melléknévi igenév

Szintén az ige egyik személytelen alakja, mely igéből képezhető az alább foglalt háromféle módon, de előbb vegyük a szerepét általánosan.

Benne van a nevében, MELLÉKNÉVI igenév, tehát melléknévi szerepe van.

Viselkedhet jelzőként és még pár módon, de azt hagyjuk.

Három fajtáját különböztetjük meg, egyik a folyamatos(egyidejű) melléknévi igenév, amely arról ismerhető fel, hogy a szó végén -ó/ő van, a másik a befejezett(előidejű) (-t/tt) és a harmadik a beálló(utóidejű) melléknévi igenév, amely -andó/endő végződésű.

Könnyen észrevehető, hogy a folyamatos mni.-t leszámítva a melléknévi igenevek túlnyomórészt passzív szerepűek.

Tehát a folyamatos aktív.

Pl.: a bicikliző férfi- a férfi, AKI biciklizik.

Tehát a férfi végzi a cselekvést.

Aztán a passzívakra is kell példa:

Befejezett mni.:

a megtanult lecke- a lecke, AMI MEG LETT TANULVA

Beálló mni.:

a megtanulandó lecke- a lecke, AMIT/AMELYET tanulni kell.


Gyakori, sok nyelvész szerint nyelvhelyességi hiba magyar nyelvben, ha egy mondatban a létige+ határozói igenév(-va/ve/ván/vén) szerkezet helyett egyszerűen betesznek az emberek egy befejezett melléknévi igenevet. A példa pedig, amellyel mindenki jön, a következő:

A probléma megoldott. Ez ugye elég érdekesen hangzik, ha belegondolunk, így a biztosan helyes és félreérthetetlen a következő:

A probléma meg lett oldva.

2014. szept. 10. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Vagy általánosba jársz? Ha nem, írhatok még róluk :D
2014. szept. 10. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Jaj, hiba :D

a megtanult lecke- a lecke, AMIT megtanulnak

2014. szept. 10. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 BringaManó ***** válasza:

Nem olyan nagy hiba az, mint gondolod, de akkor már inkább meg VAN tanulva, a probléma pedig inkább meg VAN oldva.


(Nem érdekelnek a germanizmust kiáltók, az hülyeség. :-)


A lett-et inkább olyankor mondjuk, amikor a jelen idő kifejezetten béna lenne, mert múltról van szó:

A ház teteje még csak most készül, de a falak már tavaly meg lettek csinálva.

(Bár itt is lehetne jelen idő, ha nem a megcsinálás idejét ("időpontját") írnám oda (tavaly), hanem pl. az azóta eltelt idő(tartamo)t:

A ház teteje még csak most készül, de a falak már egy éve meg vannak csinálva.


(lehetne még rágni, de most nem teszem. nem akarok a második dudás lenni a hosszú kommenteket csárdájában :-)

2014. szept. 10. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

@ BM:

Nem tudtam, nem hallottam, nem láttam. Linket, pls. :)

2014. szept. 14. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!