Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A fűtőtesteket miért nem matt...

EagleHUN kérdése:

A fűtőtesteket miért nem matt feketére festik, hiszen annak nagyobb a hőkisugárzási képessége, vagy rosszul tudom?

Figyelt kérdés

2014. nov. 19. 15:47
1 2 3 4
 11/35 Wadmalac ***** válasza:

Jobb hatásfokú radiátor kell. A hatásfok meg, mint írták is, lényegesen csak a felülettel fog nőni, nem a színnel.

Ha még megtolod a szobalevegőt ventilátorral a radiátoron át, még jobb lesz, csak akkor a villanyszámlában fog megjelenni a megnyert plusz hatásfok egy része. :)

2014. nov. 20. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 A kérdező kommentje:
Oké ezért írtam hogy ha aludarabkák (forgács, nagy szemcséjű por) vannak a festékben az jelentősen növelheti a felületet ami a hővezetést/hőátadást javítaná. Tehát nem kell "teleragasztgatni" hűtőbordákkal, hogy ez megvalósuljon.
2014. nov. 20. 14:40
 13/35 Wadmalac ***** válasza:

Nem lenne jelentős javulásod.

Elektrolízisnél az elektrolitben igen. :)

De itt nem.

A kontakt-hőátadási felületet makroszinten kell növelned, mert a légáramlás a mikroszintű egyenetlenségeket nem fogja átjárni. A lamináris áramlás már csak ilyen.

2014. nov. 20. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 A kérdező kommentje:

"Ha minden lakónál mérik a bejövő víz hőmérsékletét, akkor ha te több hőt kinyersz, akkor a köv. lakónál alacsonyabb lesz a bejövő hő. Ezt a különbséget mérik, tehát...?"


NEM.

Ez nem így működik. A hőcserélő és a szivattyú kompenzálná a vízhőmérsékletet, azaz nem lenne mérhető hőkülönbség az egyes lakások között.


UI: Van egy fő hőmennyiség mérő a hőcserélőnél (feltehetőleg még előtte), az elhasznált hőt pedig a kisugárzott hőmennyiség mérésével "saccolják" (mivel az egyes mérők az adott radiátor hőleadási képességeire vannak kalibrálva). Tehát az összes elhasznált hő a lakóknál elhelyezett mérők által mért mennyiség összege. Ebből adódik hogy a kettő között mindig van különbség azaz veszteség, pl a hőcserélőben, meg a lakásokig vezető vezetékeken stb. Ezt a veszteséget mindig a lakók közt osztják szét, mint "lépcsőházi fűtést" a közös költségbe építve a teljes lakóközösség fizeti. Minden lakás kb 1/15 részt.


Elvileg ha megnövelem a hőátadó képességét a fűtőtestnek, akkor ez így a "veszteséget" növeli, ami eloszlik cirka 15 felé.


Az a gond hogy földszinti lakás és nincs kompenzáció rajta! Azaz a lakóközösségben akit mondjuk a másodikon harmadikon körbefűtenek a szomszédok, marha keveset fizet, aki meg a földszinten és nem fűti senki körbe az meg baromi sokat. Kompenzációt utólag nehéz beállíttatni, mert azok akik ennek a kompenzálatlan rendszernek a "haszonélvezői" többen vannak és egyszerűen leszavazzák az ilyesmit. A negyedik emelet és a földszint lakói meg szívnak. A tűzfal melletti lakások csak azért nem mert a tűzfal szigetelt. De amiben én lakom az nem tűzfal meletti.


Szóval arra gondoltam hogy valami módon "kompenzálom" magamnak ezt a dolgot. Akár hűtőbordák is szóba jöhetnének, ui vannak átmenő szigeteletlen fűtéscsövek is (azokon meg egyáltalán nincs mérő, most jelenleg is a "közös" veszteséget növeli, csak így kissé megnövelném és az szétosztódna.)


Jó még a költözés is szóba jöhet.

2014. nov. 20. 14:58
 15/35 A kérdező kommentje:
Wadmalac ez igen, na ilyen válaszok kellenek. :)
2014. nov. 20. 14:59
 16/35 anonim ***** válasza:

Nekem a legígéretesebb megoldásnak egy mini ventilátor tűnik, ami kis fogyasztású (2-3W), de a célnak pont megfelelne: mozgatná a levegőt a radiátor körül.

Valami ehhez hasonlóra gondolok:

[link]

2014. nov. 20. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 Wadmalac ***** válasza:

Egyetlen megoldásként a radiátor cseréjét látom nagyobb felületűre, esetleg a lakáson belüli csövek ellátása hőleadó felületekkel segíthet. A feljebb említett-linkelt kis áramfelvételű ventilátor is jó rásegítésnek hangzik.


Ja meg persze a lakás jobb hőszigetelése lenne elsőrendű, mert akkor "le lehet tekerni" a beáramló fűtést, annál egyértelműbb spórolás nincs, a hőmennyiség-mérő az átáramlást is figyeli, máris kisebb lesz a számla.

2014. nov. 21. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:

Nekem fél éve az jutott eszembe hogy egy TEG-el (Termo Electric Generator) meghajtok egy kisebb ventillátort ami átszívja a levegőt a lamellák között.

A megfelelő TEG borsos ára egy kicsit eltántorított (30k).

Az előnye az lenne hogy nem kellene kapcsolgatni a ventit le fel. Csak akkor működne amikor meleg a radiátor.

2014. nov. 21. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 A kérdező kommentje:

Oké igazad van Wadmalac hogy a radiátor csere vagy a szigetelés lenne az optimális.

De ez egy bérelt lakás, nem az enyém.

2014. nov. 21. 20:41
 20/35 A kérdező kommentje:
18-as ez a TEG nem lenne rossz ha valahogy otthon olcsón el lehetne készíteni.
2014. nov. 21. 20:59
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!