Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A relativitáselmélet következm...

A relativitáselmélet következményeit lehet, hogy más okozza?

Figyelt kérdés
Gondolok itt arra, hogy általában először a megfigyelés van és utána alkotják az elméleteket, tehát a képletek működhetnek az okok nélkül, vagyis lehetséges, hogy a gravitációt sem a téridő görbület okozza, hanem valamilyen részecskék? (Ha a gravitációt a görbülettel hozzák összefüggésben, akkor minek keresnek gravitonokat?)
2010. jan. 25. 02:42
 1/7 anonim ***** válasza:
70%

Sok minden lehet. Einstein épp azért volt zseni, mert az elmélete megelőzte a megfigyelést, de nem ez az egyetlen ilyen eset, pl. Wigner Jenő az elektronok megjósolásáért kapott Nobel-díjat. A mai tudományban sok mindent találnak ki elméletben, amit utóbb igazolnak, lásd fekete lyukak, gravitációs hullámok, exobolygók. Ezeket addig keresik, amíg meg nem találják.


Az elmélettől elvárjuk,hogy

-megmagyarázza az ismert jelenségeket

-megjósoljon újabbakat, különben minek, jó a régi elmélet is

-mindezt az elérhető mérési pontosságon belül tegye.

Newton fizikája tökéletes volt, amíg pl. Eötvös Loránd nem kezdett méricskélni a precíziós ingájával.

2010. jan. 25. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:

Nos. Eléggé ismerem a relativitás elméletet a koromhoz képest.

Einstein eredetileg a fénnyel foglalkozott, mert tetszett neki h olyan amilyen. Vizsgálta, és szép lassan a lorentz transzformáció idődilatáció hosszuság rövidülés kapcsán megszületett a speciális relativitás elmélete. Ezek mind a fény tulajdonságaiból lettek ekvivalensen következtetve. Jórészt abból, hogy minden vonatkoztatási rendszerben egy adott konstans az értéke a fénysebességnek. És aztán meglepő volt de az idődilatáció, sőtt a "rövidülés" megmagyarázott egy sor érdekes érthetetlen dolgot ami már az elmélet születése előtt fenn állt. És összhangban álltak a mérések a képletekkel. A speciális elmélet tehát megállja a helyét. Ezt tovább vitte gyorsuló rendszerekre, és lám létre jött az általános relativitás elmélet(azért nem ilyen könnyen...) És ebből következett hogy gyorsulás görbíti a teret, akárcsak a tömeg, ráadásul hót ugyan úgy. Sőtt a gyosulással a tömeg és az energia is nől. Meg is született az ekvivalencia elv. A négydimenciós konstans vektorok pedig betekintést engedtek a gravitáció működésébe mert mint mondtam a tömeg ekvivalensen hat a tér szerkezetére és ez hat a gyorsulásra. Nos ennyi az egész. A gravitáció nem a térben ható részecske álltal közvetítődik. Maga a tér nyúlik meg ezáltal érezzük hogy gyorsul a test. Olyan hogy gravitációs erőtér mint olyan nem létezik.

2010. jan. 25. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

"Olyan hogy gravitációs erőtér mint olyan nem létezik."


Ez így nem pontos. Valójában ezek mind modellek, matematikai leírási módok. A kérdés az, hogy melyik a hasznosabb megközelítés.

2010. jan. 25. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
Erőtér akkor lenne persze ha találnának valamit ami okozza a teret. De ilyen nincs:) Illetve Természetesen van. De a "teret" nem okozza semmi. van 'a' tér és 'az' idő. És ez 'a' gravitációs "erőtér". Hidd el eléggé behatóan foglalkozom fizikával, rengeteget kutatok is ebben a témában szeretem ezt a témát:).
2010. jan. 26. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
2010. jan. 26. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Sajnos a relativitáselmélettel az a legnagyobb baj, hogy még csak mostanában kezdtek elfogadható elméleteket felállítani, amelyek segítségével kvantálható a tér-idő. Ugyanis, amíg nem találunk valamilyen elemi tér-idő fogalmat, amit már nem közelítő eljárással számolnak, akkor lehet továbbhaladni a nagy egyesítés felé. Ezenkívül egy részecske reakcióban az egy idejűség problémáját is fel kell dolgozni, tehát 2 részecske ütközésekor nagyon sok sok tér számítást kell elvégezni.
2010. febr. 10. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Körülbelül olyan probléma, mint amikor digitalizálunk egy analóg jelet. Mindenképpen van információveszteség. De ez elfogadhatatlan.
2010. febr. 10. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!