Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az e^-x deriváltja miért -e^x -n?

Az e^-x deriváltja miért -e^x -n?

Figyelt kérdés
Valaki részletesen le tudná nekem vezetni? Úgy gondolom, hogy viszonylag tűrhetően deriválok, de nekem ez sosem jött ki. Nekem -1/e^x jött ki.
2014. szept. 20. 23:59
 1/6 anonim ***** válasza:
93%

e^x deriváltja saját maga.

Ezért e^-x deriváltja is saját maga - megszorozva még a belső függvény deriváltjával.

A belső függvény a -x, ennek deriváltja -1.

-1*e^-x = -e^-x (és nem -e^x).

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2014. szept. 21. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Az általad belinkelt kérdésben viszont máshogy mondják, mint ahogy te most leírtad.


Szerintem (és a belinkelt kérdés válaszolói szerint is):


e^(-x) = -(1/e^x) = - e^(-x)


Szerinted:


e^(-x) = - e^x


nem értem, miért kéne akárhol is belső függvényekkel dolgozni, egyszerűen e^(-x) -et felírod 1/e^x -nek, és a hatványozás azonossága szerint deriválod. Az eredmény az lesz, amit én mondtam. Vagyis: - e^(-x)

2014. szept. 21. 00:26
 3/6 Sajtoskifli ***** válasza:
100%
A jó válasz tényleg -e^(-x), ez kijöhet belső függvény deriváltjával, kijöhet tört deriváltjával is, úgyhogy nem tudom, hogy ez a -e^x honnan jött, de biztos elírás.
2014. szept. 21. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Valami elmeroggyantak nem tetszett a válaszom, pedig csakugyan hasznos, ha lerajzolod a függvényeket. Az elmeroggyantat meg csókoltatom! :-D
2014. szept. 21. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Abban talán megegyezhetünk, hogy e^-x-n egy összetett függvény, hiszen az "alapfüggvény" (vagy külső fg.) az a e^x. Ebben az esetben az összetett függvényre megismert módszerek:

(e^g)'=e^g*g'=(e^-x)*(-1)

Hiszen a (-x) deriváltja mínusz egy.

2014. szept. 21. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

e^-x deriváltja -e^-x,a - megmarad a kitevőben.Íme a levezetés:


[f(x)-f(x0)]/x-x0 az általános alak(persze x tart x0-hoz)


[f(x+dx)-f(x)]/dx itt dx tart 0-hoz


Itt f(x)=e^-x


[e^-(x+dx)-e^-x]/dx -(x+dx) a kitevőben van,valamint -x is,/dx már nem.


Logaritmusos átalakítással:[-(x+dx)lne-(-x)lne]/dx

lne=1,azaz [-(x+dx)+x]/dx=[-x-dx+x]/dx,ebből -x+x kiesik,marad -dx/dx,azaz -1.A logaritmusos részt nem kell magyaráznom szerintem.


Gondold végig,mit jelent maga a hányados.-x-dx volt az egyik szorzattényező,a másik résznél pedig x,azaz ha ezt visszaírjuk,akkor -1-el szorozzuk az egészet,ezért lesz -e^-x.Remélem érthető volt.

2014. okt. 14. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!