Valaki segítene ezt megoldani? és levezetni?
A szultán születésnapján néhány rabot szabadon akar engedni. A 100 cellás börtönben
100 börtönőr van. Végig küldi az 1. Őrt, az minden ajtót kinyit. A 2. Őr minden második
ajtót bezár. A harmadik őr minden 3. Ajtót kinyit, ha zárva volt, s bezár, ha nyitva volt.
Hasonlóan nyit-zár a többi őr is. Mely cellák ajtaja marad nyitva ?
Mikor lesz egy ajtó nyitva? Ha páratlan számú alkalommal fordítanak a kulcson.
Nézzük mi a helyzet a prímszámokkal. Pl. a 7. ajtón kétszer fog kulcsfordítás történni, akkor, amikor az 1. őr jön, és amikor a 7. őr jön (ő ugye minden 7. ajtón fordít kulcsot). Tehát a 7. ajtón kétszer lesz kulcs fordítva, mert a 7-nek két osztója van (1 és önmaga).
Mi a helyzet, ha mondjuk az ajtó sorszáma két prím szorzata? Mondjuk a 15. ajtó. A 15-nek a következők az osztói: 1, 3, 5, 15. Ezeken az ajtókon is páros számú alkalommal történik kulcsfordítás, ergo a végén zárva maradnak.
Mi a helyzet, ha egy ajtó sorszáma három prím szorzata. Mondjuk a 30. ajtó esetén? 30 osztói:
1 - ()
2 - (2)
3 - (3)
5 - (5)
6 - (2*3)
10 - (2*5)
15 - (3*5)
30 - (2*3*5)
Itt is páros számú kulcsfordítás történik.
Mi is történik ebben a fenti esetekben? Ha egy szám osztható x-el, és az eredmény y, akkor osztható y-al is (ekkor x lesz az eredmény). Pl. a 12 osztható 3-al, az eredmény 4, ergo osztható 4-el is, ekkor az eredmény 3 lesz. Osztható 1-el is, az eredmény 12, ergo osztható 12-vel is, az eredmény ekkor 1. Illetve osztható 2-vel, az eredmény 6, tehát osztható 6-al is, az eredmény 2 lesz. Tehát minden osztónak van egy párja is, így ezért páros lesz a kulcsfordítások száma, ergo az ajtó zárva marad.
Mikor lesz tehát páratlan a kulcsfordítások – azaz az adott sorszám osztóinak száma – páratlan? Pontosan akkor, ha az egyik osztónak önmaga a párja. Pl. a 4. ajtó esetén osztható 2-vel, és ekkor 2 lesz az eredmény. Hoppá. Viszont a 2-es őr csak egyszer megy végig, így a 2-es őr kulcsfordításának nem lesz meg a párja. A 4 osztható 1-el, 2-vel, meg 4-el.
Ergo a négyzetszámokkal jelölt ajtók esetén lesz páratlan számú kulcsfordítás, ergo ezek az ajtók maradnak a végén nyitva.
Ezt és ehhez hasonló feladatokat találsz:
Logikai sziporkák · Jean-Claude Bailif könyvben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!