Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ezeket így nevezték el, vagy...

Ezeket így nevezték el, vagy csak szórakozott valaki?

Figyelt kérdés

[link]


Ismerek elég furcsa elnevezésű nagy számokat, de ilyenekkel még sosem találkoztam. Ezek az elnevezések tényleg hivatalosak, vagy csak kitalációk?


Csak néhány számomra különös példa (de több is van):


- googolplexmutherfudger


- googolplexiantatgrahamnumberplexianth


- millinillinillion


- googoogolplexplexian


És ha valódi hivatalos elnevezések, akkor miért nem közölték sehol? A googolplex-et már sokszor hallottam, de ilyenekről nem, mindenhol azt olvasom, hogy a googolplex a legnagyobb, aminek ilyen kitalált elnevezést adtak.


2014. júl. 22. 23:52
1 2 3
 11/22 2xSü ***** válasza:
Oké, nekem most esett le, hogy mit mondott #5. Igaza van, valóban adott egy konkrét eredményt. Valóban csak 2^(10^80) csoport van. Ez ugye kb. 10^(10^24) körül van. Azért ez is jóval közelebb van léptékben a googolplexhez, mint a googolhoz.
2014. júl. 23. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:

Azt azért ne felejtsd el, hogy "kicsit" nagyobbra tettem a mércét:

nem "a világ összes élő embere" ~ 7*10^9

hanem "a világegyetem összes atomja" ~ 10^80

2014. júl. 23. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:

Ja, elfelejtettem:

2^(10^80) csoport van. Ez ugye kb. 10^(3*10^79) körül van.

2014. júl. 23. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

Még egy kis érdekesség: mi a különbség

2^(10^80) ill. (10^80)! és (10^80)^(10^80) között?

Mondhatjuk hogy óriási! De tényleg? És ha így nézzük:

(Power of 10 representation)

[link]

[link]

[link]

? A két utóbbi egyenlőnek látszik... :D

2014. júl. 23. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:

> „Igaza van, valóban adott egy konkrét eredményt. Valóban csak 2^(10^80) csoport van.”

A világ egyetem atomjaiból ennyi csoport alkotható, viszont nem ennyiféleképpen rendezhetők csoportokba.


Viszont aludtam egyet a süti után, és megálmodtam a felső becslést a 16:49-esnek. Az emberek számát továbbra is jelöljük n-nel. Rendezzük őket sorba az összes lehetséges módon, ez ugye n! lehetőség, és minden csoportosításnál tegyünk be közéjük 0 vagy 1 vagy … vagy n-1 elválasztót, ezt meg ugye 2^n-féleképpen tudjuk megtenni (vesd össze a Pascal-háromszög n-1-edik sora). És így egy csomó csoportokba rendeződést többször számoltunk, szóval ennél biztosan kevesebb van ténylegesen.

n!*2^n pedig körülbelül (n = 7*10^9-t helyettesítve):

[link]

Ahol kevés lett a számjegy a kitevőben.

2014. júl. 23. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:

Amúgy a világegyetem atomjai csoportosításainak száma is kisebb, mint a googolplex.

Itt az első felső becslést használva:

[link]

(A Wolframalpha csak két lépésben számolta ki nekem.)

Az alap: [link]

Felfelé kerekítve a megfelelő hatványon: [link]

Azaz a végeredmény az az, hogy a látható világegyetem atomjai 10^10^82-nél kevesebbféleképpen rendezhetők csoportokba.

2014. júl. 23. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
(BTW az egyszerűbb felső becslésemmel még 10^10^117,49. jön ki.)
2014. júl. 23. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 2xSü ***** válasza:

> Oké, nekem most esett le, hogy mit mondott #5. Igaza van,


Nem gondolkodtam. Most viszont megnéztem kicsit jobban, meg elolvastam a kérdésemnél a válaszokat. Becsapott, hogy 4 elem esetén valóban 2^4-1 csoport létezhet, nem is tudom, nem is gondoltam át. Most már látom, hogy nem jó.


A Bell szám lesz a nyerő. Viszont szummás képlet, amit 7 milliárdra biztos nem én fogok kiszámolni. Van egy aszimptotikus egyenlőség is, azzal még érdemes lenne számolni. De nem ma…

2014. júl. 23. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 2xSü ***** válasza:

Nem vagyok ma túl jó formában…


> Rendezzük őket sorba az összes lehetséges módon, ez ugye n! lehetőség, és minden csoportosításnál tegyünk be közéjük 0 vagy 1 vagy … vagy n-1 elválasztót


Pont ezt találtam ki délután. De túl hamar elvetettem, mert túl sok az ismétlődés. De felső becslésnek jó. Viszont ha felső becslésként sem éri el a googolplexet, akkor ezzel le van zárva a vita. #5 nyert egy éves Nap körül utat. Most hirtelen nem tudok mást felajánlani. :-) Igaz, hogy a számolása nem annyira helytálló, de ettől még a fő kérdést illetően igaza van. Hiába no, rosszul saccoltam.


De akkor toldjuk már meg a dolgot. Hányféle sorrendben tud egy teljes körmérkőzést lejátszani a világ összes emberéből ilyen módon kialakult csapat, minden csapatlehetőséget figyelembe véve? :-) De erre már nem merek saccolni… Számolni meg pláne nem állnék neki.

2014. júl. 24. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:

Bocsi hogy így bele szólok, de ha már itt tartunk lenne egy kérdésem.


"És így egy csomó csoportokba rendeződést többször számoltunk, szóval ennél biztosan kevesebb van ténylegesen."


Az nem jó, hogy 2^n -n? Tehát 2 a hétmilliárdodikon féleképpen lehet csoportokba rendezni őket. Lásd hatványhalmaz. És mivel az üres halmaz (nulla ember) nem számít valós csoportnak, így a végén az egészből kivonunk 1-et. Tehát: 2^(7*10^9) - 1 féleképpen lehet pontosan 7 millió embert csoportokba rendezni.

2014. júl. 24. 11:44
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!