Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ezeket így nevezték el, vagy...

Ezeket így nevezték el, vagy csak szórakozott valaki?

Figyelt kérdés

[link]


Ismerek elég furcsa elnevezésű nagy számokat, de ilyenekkel még sosem találkoztam. Ezek az elnevezések tényleg hivatalosak, vagy csak kitalációk?


Csak néhány számomra különös példa (de több is van):


- googolplexmutherfudger


- googolplexiantatgrahamnumberplexianth


- millinillinillion


- googoogolplexplexian


És ha valódi hivatalos elnevezések, akkor miért nem közölték sehol? A googolplex-et már sokszor hallottam, de ilyenekről nem, mindenhol azt olvasom, hogy a googolplex a legnagyobb, aminek ilyen kitalált elnevezést adtak.


2014. júl. 22. 23:52
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:

Elég egyértelmű, hogy csak szórakozott valaki.


Másrészt a „mega” szót normálisabb helyeken a millió, esetleg a 2^20 szinonimájaként használják, és az 1/x-nek nincs határértéke a 0-ban.


Harmadrészt meg nem értem, hogy miért nem dobták be a g_{tatat's number}-t. Esetleg miért nem csinálunk egy olyan sorozatot hogy h_1 = G, h_n = g_{h_{n-1}}, és akkor írhatnék egy olyan számot, hogy H = h_G, amihez képest a linken felsorolt valamennyi szám hangyaf***. Illetve az se. Szóval szerintem nincs értelme annak, hogy nagy szám.


Negyedrészt meg adjunk a H-nak egy olyan nevet, hogy Hragam's number, és akkor ez lesz a legnagyobb, amiről hallottál, és neve van. Már a googolplex is hülyeség.

2014. júl. 23. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm, sejtettem :)
2014. júl. 23. 00:15
 3/22 2xSü ***** válasza:
100%

A mega létezik:

[link]


Amúgy bárki kreálhat egy számot, és adhat neki nevet. Pl. én most megalkotom a largenumberium nevű számot, ami az általad belinkelt oldalon található számok szorzata. :-) Persze az más kérdés, hogy ezt rajtam, esetleg rajtad kívül bárki számon (hehe) tartja-e. Szóval az, hogy valaki elnevez egy számot „googolplexiantatgrahamnumberplexianth”-nek, attól még nem biztos, hogy ez széles körben ismertté válik.


> Már a googolplex is hülyeség


Azért ekkora nagyságrend még simán felmerülhet matematikai feladatoknál. Pl. hányféle módon tud csoportokba rendeződni a világ összes élő embere? Most nem akarok jobban belegondolni ebbe így éjjel, de gyanítom, hogy a szám nagyobb, mint a googolplex.

2014. júl. 23. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:

A megát köszi! De a "mega" betűkapcsolat általában akkor is a millióra vagy a 2^20-ra utal. (Lásd megahertz, megatonna, megabájt,…)


> „…gyanítom, hogy a szám nagyobb, mint a googolplex.”

Jól gyanítod, nem olyan bonyolult gondolatmenet kell belátni.


Viszont a googolplexet egyszerűen arra találták ki, hogy mondhassák rá, hogy nagy szám. Én meg erre akarom azt mondani, hogy hülyeség, mert mint fentebb mind a ketten fejtegettük, nincs olyan, hogy nagy szám. Az mondjuk igaz, hogy az előbbi hozzászólásomban bénán fejeztem ki magam…


(Végül: a te largenumberiumod << mint az én Hragam's numberem, szóval egyelőre én nyertem! :D)

2014. júl. 23. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:

"...gyanítom, hogy a szám nagyobb, mint a googolplex."

"Jól gyanítod,..."

Ezt benéztétek srácok, mert sokkal kisebb. Szerintem a googol-lal keveritek.

Pl. hányféle módon tud csoportokba rendeződni a világegyetem összes atomja?

kb: 2^(10^80), ez is sokkal kisebb mint 10^(10^100) = googolplex

2014. júl. 23. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:

Vigyázz, a csoportba rendeződés az nem ugyanaz, mint a részhalmaz, és te most a részhalmazok számát számoltad.


Például az {a, b, c} halmaz csoportba rendezései:

a,b,c; ab, c; ac, b; bc, a; abc. (Oké, itt még kevesebben vannak, mint a részhalmazok…)


De embereknél nézzük csak a két fős csoportokba rendeződéseket. 7 milliárd ember van, 3,5 milliárd két fős csoportot kell kialakítani belőlük, és az első egyszerű gondolatmenetem az volt, hogy csak férfi női csoportokat alkotunk, és már abból több lesz, mint a googolplex, de ez így még nem nyert… (Amúgy ilyenből ugye 3 500 000 000!, azaz körülbelül 5*10^(31 884 207 473) darab van… Szóval még 90 jegyem hiányzik a kitevőből, de hihetőnek tűnik, hogy a legfeljebb 100 fős csoportokig ez már bepótlódik, különösen, hogy a 2 fős csoportoknak is csak egy töredék részét számoltuk.)


Tehát lehet még gondolkodni kicsit a problémán.

2014. júl. 23. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
*A 2 fős csoportokba rendeződéseknek számoltuk csak egy töredék részét, nem a két fős csoportoknak.
2014. júl. 23. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:

De az is igaz, hogy 90 jegyet varázsolni a kitevőbe azt nem olyan könnyű, szóval nem feltétlen fog bepótlódni…


Akkor most csúnya leszek: 2×Sü azt mondja, hogy a csoportokba rendezések száma nagyobb, mint a googolplex, a 16:49-es azt mondja kisebb, szóval 2×Sü keressen minél jobb alsó becslést, a 16:49-es minél jobb felsőt, én meg megyek, eszek egy kis sütit.

2014. júl. 23. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 2xSü ***** válasza:
100%

#4: > (Végül: a te largenumberiumod << mint az én Hragam's numberem, szóval egyelőre én nyertem! :D)


Nem verseny ez. De te is csak addig örülj, amíg a te híres Hragam's számod fel nem kerül az ominózus oldalra. :-)


#5: Ahogy az utánad írok is írják, nem a lehetséges csoportok számát számoltad ki.


#6: Én a párba rendezésnél így okoskodtam. Permutáljuk az összes élő – kb. 7 millárd – embert. Az első a másodikkal, a harmadik a negyedikkel fog párt alkotni. Ekkor viszont egy párt kétszer is számolunk, mondjuk 10 embernél az AB… és a BA… kezdetű permutáció is ugyanazt az első párt jelenti. Tehát a permutációk számát el kell osztani 2^(n/2)-vel.


n darab ember esetén ez a képlet adódik:


csoportok száma = n! / (2^(n/2)).


n=7 000 000 000 esetén a számlálóban 7 000 000 000! van! Azért az súlyos szám ám. A Stirling-formula alapján ez közelítőleg √(2πn) * (n/e)^n, ami 2,0971*10^5 * (2,5751*10^9)^(7*10^9). Ez már kb. 10^(10^10) nagyságrend. A nevező ehhez képest olyan kicsi (kb. 10^8), hogy nem is érdemes foglalkozni vele. És még csak párokba rendeztük az embereket…


De már a 10^(10^10) is jóval nagyobb, mint a googol, tehát érdemes egy következő „nagyságrendet” bevezetni.


> szóval 2×Sü keressen minél jobb alsó becslést … én meg megyek, eszek egy kis sütit.


Ha nagyon csúnya lennék, erre megkérdezném, hogy kedves édesanyádnak múlik-e már szüntelen csuklása? :-) De nem, nem leszek csúnya. Igazad van – leszámítva hogy a sütit nem kellett volna az orrunk alá dörgölni –, nekem kellene akkor most számolgatnom. De már a #3 válasz kiírásánál elgondolkodtam, hogy egyáltalán ki tudnám-e számolni, amit leírok. Nem biztos, hogy meg tudnám fogni a problémát, de azt sejtem, hogy az eredmény nem kicsi. Aztán lehet, hogy fogom magam, kiírom kérdésnek, szívjon vele más napokig… :-)

2014. júl. 23. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 2xSü ***** válasza:
2014. júl. 23. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!