Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egyenlő-e a két függvény?

Egyenlő-e a két függvény?

Figyelt kérdés
Ha s(t) egy invertálható függvény, és inverze t(s) (nem az út idő kapcsolatára gondolok), akkor r(t(s))=r(s(t))?

2014. júl. 16. 00:13
 1/6 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Ha invertálhatóság alatt az értelmezési tartomány és értékkészlet cseréjét érted, (és ha a s(t) függvény kölcsönösen egyértelmű hozzárendelés) akkor igaz az állítás, mert akkor az inverze (t(s)) is kölcsönösen egyértelmű leképzés és egymás inverzei. Így egy külső függvény argumentumában teljesen mindegy hogy oda-vissza vagy vissza-oda nem csinálok semmit)

Jóérzésű függvényekre gondolok, nem trigonometrikusokra és nem szakadásosokra.

2014. júl. 16. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Walter_Dornberger ***** válasza:
Ja és természetesen, ha értelmezési tartományuk azonos!
2014. júl. 16. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget, igazából csak egyszerű fv.-ekre gondoltam, pl. gyökvonás-négyzetre emelés.
2014. júl. 16. 16:48
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Az általad mondott példa pont nem jó, hiszen pl.:

sqrt((-4)^2) <> (sqrt(-4))^2

(legalábbis valós számkörben).

De valós számkörben pl. a

g(x)=x-2 és az

f(x)=x+2

függvényekre már igaz, amit írtál.

2014. júl. 17. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Walter_Dornberger ***** válasza:
A gyökvonás pont nem jó, mert az értelmezési tartománya nem azonos a négyzetre emeléssel!!
2014. júl. 17. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!! Igazából azért kérdeztem, mert egy görbe görbületét ki lehet számolni ívhossz paraméterezéssel és általános paraméterezéssel és azt olvastam sok helyen, hogy ezt úgy lehet elérni, hogy ha s(t) fv. invertálható akkor van t(s) és ez egy vektort ad meg: r(t(s)). Ezért kérdeztem, hogy egyenlő-e, mert akkor gondolom csak úgy nem cserélhetné fel s(t)-t t(s)-re.
2014. júl. 17. 12:27

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!