Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A következő egyenletrendszerne...

A következő egyenletrendszernek mik a megoldásai?

Figyelt kérdés

a*cos(x)-b*cos(y)=e

c*sin(x)-d*sin(y)=f


a,b,c,d,e,f tetszőleges valós konstansok, x és y változók, melynek a,b,c,d,e-vel kifejezett értékére vagyok kíváncsi.



2014. jún. 24. 22:08
 1/10 Tom Benko ***** válasza:
Ez kettő darab ellipszis egyenlete, úgyhogy ezek metszéspontjai a megoldások. Ha algebrai alakot akarsz, akkor próbálkozz új változók bevezetésével, de rendkívül csúnya lesz a vége.
2014. jún. 25. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Tom Benko, ennek a két egyenletnek nem sok köze van az ellipszisek egyenletéhez… Már csak azért sem, mert x és y periodikus függvénye szerepel az egyenletben. (De például az első a = 1, b = 2, e = 1 esetén: [link] )


Abban értünk egyet, hogy ronda lesz a vége. Én úgy sejtem, hogy zárt alakban nem is lesz megoldás, numerikus módszerekkel lehet próbálkozni, de hogy őszinte legyek, általános esetben a francnak van kedve. (Ezért is nem írtam eddig, most is csak a butaság miatt.)

2014. jún. 25. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Odáig jutottam, hogy az első egyenletből x-et kifejezve kaptam, hogy x= arccos((e+bcosy)/a), és ezt próbáltam a másikba helyettesíteni, de nem tudtam vele mit kezdeni.

Olyan szoftvert tudtok esetleg mondani, ami általános megoldást tud számítani, és ingyen letölthető?

2014. jún. 25. 11:02
 4/10 anonim ***** válasza:

Oké, hülye vagyok… sin(x) = cos(x - pi/2), tehát a helyettesítés:


c*cos(arccos((e+bcosy)/a) - pi/2) - d*sin(y) = f

c*((e + b*cos(y))/a - pi/2) - d*sin(y) = f

És akkor itt van a megoldás y-ra:

[link]


Annyi megjegyzés, hogy az arccos alkalmazásával elveszítettünk néhány gyököt.

2014. jún. 25. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Tom Benko ***** válasza:
@2: Nézd csak meg jobban, amit linkeltél... A jó helyettesítés amúgy a p=\sin x, q=\sin y, ekkor \cos x = \sqrt{1-x^2}, \cos y=\sqrt{1-y^2}. Így még gyököt sem nagyon vesztünk.
2014. jún. 26. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

(((Ez most komoly, hogy nem tudod, mi az az ellipszis?… Amúgy rajtad nem lepődök meg, mert volt már itt egy afférunk, akkor valami határérték definíciót nem tudtál. – Bocsánat a személyeskedésért, befejeztem!)))


Akkor amit linkeltem, kicsit „magasabbról” nézve:

[link]

Ha van egy ellipszisünk a síkon, és azt eltoljuk valamennyivel (most konkrétan egy (2*n*pi, 2*m*pi) vektorral, ahol n és m egész számok), akkor az önmagába megy át?


Persze ezzel a helyettesítéssel is kijön valami hasonló rondaság, mint az előbb, és az is igaz, hogy így kevésbé veszítünk gyököt: [link]

2014. jún. 26. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Tom Benko ***** válasza:
Pedig én a linken határozottan látom az ellipsziseket. (Az afférra utalva: előfordul, hogy tévedek, mint bárki más is, és el is fogadom, ha alá tudja támasztani a másik fél.)
2014. jún. 26. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Akkor a koordinátageometriás ellipszisdefiníció:

Egy görbe ellipszis, ha az

a*x^2 + b*x*y + c*y^2 + d*x + e*y + f = 0

egyenlet írja le, ahol b^2 < 4*a*c.

[link]


Erről látszik, hogy az ellipszis egy másodfokú görbe, azaz ha egy görbe egyenletében harmadfokú tagok is vannak, akkor nem lehet ellipszis. Márpedig a fenti egyenlet:

a*cos(x) - b*cos(y) = e

a*(1 - x^2/2 + x^4/24 - …) - b*(1 - y^2/2 + y^4/24 - …) - e = 0,

azaz ebben sokkal magasabb fokú tagok is vannak.


Vagy hogyha megnézed közelebbről az „ellipsziseidet”, akkor láthatod, hogy csúcsuk van, egy ellipszisnek olyanja nincs: [link] (Az ábra közelebbről, vesd össze a wikis ellipszis képpel.)

2014. jún. 26. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Tom Benko ***** válasza:
Elfogadva.
2014. jún. 27. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Tom Benko ***** válasza:
Közben rájöttem, miért kevertem össze - az ellipszis paraméteres kifejezése miatt.
2014. jún. 27. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!