Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a káoszelmélet lényege?...

Mi a káoszelmélet lényege? Igaz-e hogy a légkörben egy pillangó szárnycsapása több ezer kilóméterre idő elteltével vihart kavarhat?

Figyelt kérdés

2014. jún. 24. 17:08
1 2
 11/15 jozsef99 válasza:

bocs hogy itt kerdezek


szeretnek fizikat tanulni online es erteni az egyenleteket mint pelda kaoszelmelet vagy relativitas hogy letudjam irni matekkal a korulottem levo vilagot energiakat vagy gravitaciot dokufilmeket mindet lattam de abban sok a korites es annak szol aki nem erti maskep csak kepekkel

szerintem altalanostol kezdve

bisztos vannak ijen konyvek talaltam is de de nem akarok rosz sorendet megtenulni ha valaki tudna segoteni az nagyon jo lenne


bocs a helyesirasert mielott valaki szolna

2014. jún. 26. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 Tom Benko ***** válasza:
Vannak persze. De a legegyszerűbb, ha valami nagyon alap könyvvel kezdesz, mondjuk (ne sértődj meg) az általános és középiskolai tankönyvekkel. Továbbá ne félj kérdezni.
2014. jún. 26. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 jozsef99 válasza:

keresek konyvet


szerintetek hanyevet vesz igenybe?

2014. jún. 27. 03:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Tom Benko ***** válasza:
Sokat. De megéri, bőséggel.
2014. jún. 28. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

A válasz: Nem, nem igaz!

Ha igaz lenne az, hogy egy pillangó egyetlen szárnycsapása több ezer kilométerre vihart (tornádót) keltene, akkor egy sirály szárnycsapása megváltoztatná az Atlanti-óceán egész éghajlatát.

Persze a pillangóhatás létezik, hiszen a kezdeti tényezők egy kaotikus rendszerben igen fontosak.


Például: Ha az úton elejtek egy sonkát, oda fog jönni egy macska ami azt eszegeti, ám akkor jön egy busz, ami elüti a macskát.


Ez csak egy egyszerű példa volt, ha nem ejtem el azt a sonkát, nem sebesül meg, vagy nem pusztul el a macska.


Ám, ha tovább bonyolítanánk: A történetben ugyanúgy elejtem a sonkát, a macska odajön, de most a busznál is történik pillangóhatás: Az egyik utas majdnem lekési a buszt, rohan utána, a busz kénytelen megállni, ezzel időt veszt, 3 helyen pirosat kap, és mire a macskás helyre ér, addigra az már nincs ott mert megette a sonkát.

Ezzel azt hinnénk, a 2 pillangóhatás kiegyenlítette egymást. De, ha a macskára épp otthon lett volna szükség, mert egy egeret elkapott volna otthon de nem tudott, mivel a sonkát ette. Az az egér pedig bemászott az ablakon, egyenesen a spájzba, ahol megette a madaraknak előkészített magvakat, így az emberek nem tudtak kirakni ennivalót a cinkéknek, azok elpusztultak, az egér továbbá felfalta az összes gyümölcsöt, amit az emberek ettek volna meg vitaminként, de a boltok zárva voltak, nem tudtak újat venni semmiből, megbetegedtek.

És mind ez azért történt mert én leejtettem egy sonkát!


Szóval ez az egész nagyon bonyolult, szerintem szinte bármiből kialakulhat pillangó-effektus, de nem hiszem, hogy csak káoszpontoknál (pl: ceruzaeldőlés), és azt sem, hogy ez gyakori lenne. (pl: eldobok egy szemetet, felveszi a takarítónő, nem dobom el a szemetet, nem történik semmi, ahogyan pillangóhatás sem)

2016. szept. 3. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!