Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan számolható ki?

Hogyan számolható ki?

Figyelt kérdés
Egy kb. 250 C fokos közegben milyen hosszú csőkígyó (40 X 40 - es vastagfalú zártszelvény) kell ha, 80 fokosra szeretném melegíteni a rajta áthaladó vizet. Percenként kb 6 Liter, a bemenő víz hőfoka 20 C fok.

2014. márc. 13. 22:19
 1/8 anonim válasza:

[link]


Ezt az egyenleted kell a megfelelő adatok beszerzése után megoldanod.

2014. márc. 14. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Megnéztem az ajánlott linket és megállapítottam, hogy te egy tanár lehetsz.

Az iskolába lehet jó ez a képlet sor, de talán nem kell hozzá ész, hogy ezt nem lehet a mindennapokban használni.

Látod ott fent milyen adatokat adtam meg? Ez az össz. amit ismerek. A Wikin írt adatok csak az elméleti számításhoz jók, de én mondom a gyakorlati kérdést.Az iskolába is ezt kéne tanítani.( talán akkor megtudná csinálni a fűtését mindenki magának.)

ÉS GYAKORLATI PÉLDÁT VÁROK ha nem lett volna egyértelmű. 20 - 25 KW-os hőcserélőt akarok építeni és ehhez kértem segítséget


HA TUDSZ KÉRLEK ERRE VÁLASZOLJ !

A Wiki adatai meg maradjanak az íróasztalon.

2014. márc. 15. 15:55
 3/8 anonim válasza:

Jaaa, így már mindjárt más! Ha nem titkoltad volna azt az apróságot, hogy 20-25 kW teljesítménnyel melengetnéd, ki is lehetett volna számolni.


Ahogyan egyébként a fenti link alapján is, csak sok utánajárással.


Nno, kérem, van a víznek egy sűrűsége és egy fajhője.

20 kW az 20000J/s

Ebből kiszámolhatod, mennyi idő kell adott mennyiségű víznek, hogy 40 fokot emelkedjen a hőmérséklete (lásd: fajhő). A sűrűségre értelemszerűen a liter-kilogramm átszámítás miatt van szükség.

Egy 40x40mm -es, 6 liter térfogatú vízoszlop magassága 375cm. A 3.75m/60s -ből megkapod, hogy a víz 0.0625m/s sebességgel áramlik. Ezt beszorzod a melegítéshez szükséges, kalkulált idővel, és meg is kaptad a csőkígyó hozzávetőleges hosszát.


Mindenesetre köszönöm kedves szavaidat.

2014. márc. 16. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ de ezzel sem megyek semmire,de eszembe sem jutott bárkit is megbántani.

Én egy szóval sem mondtam, hogy 20 Kw - al akarom melegíteni. A speciálisan kialakított kályha egyik légtere (Nem a tűztér) az ahova a csőkígyót el akarom helyezni. Ez a légtér hőmérséklete amit gyakorlatból tudom 200 és 850 C fok között változik a tűz intenzitásának függvényében. Én biztos ami biztos 250 C fokkal akarok számolni. A 20 - 25 Kw ot KIVENNI akarom amit a radiátorokban kívánok keringetni, 80 C fokra van szükségem. A tűz intenzitását tudom szabályozni, az adott kamra hőfokát az égéstermék ( füst ) hőfoka határozza meg.

Az igazi segítség az lenne, ha a fent megadott adatokat a képletbe helyettesítve meg tudnád határozni: MILYEN HOSSZÚ LEGYEN A CSŐKÍGYÓ?


Engedelmeddel a fajhőt, és társait meghagynám annak, aki tudja, hogy mi micsoda. Én csak a kézzel fogható dolgokat tudom kezelni. A fenti adatokból (és az utólagos kiegészítésekből) amennyiben meg tudnád mondani a "csőkígyó" hosszát, azt tudnám értékelni. Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszod.


Engedd meg, hogy egy hasonlattal éljek: az elméleti fizikusok olyanokról beszélnek hogy pl. 16. dimenzió. A gyakorlati fizikusok meg rázzák a fejüket, mert nem tudnak vele mit kezdeni, pedig be van bizonyítva, hogy valós dolgokról beszél az elméleti fizikus. Köszönöm a türelmedet.

2014. márc. 17. 19:27
 5/8 anonim válasza:

Nos, először is sajnálom, hogy félreértettük egymást.


A fajhő megmondja, hogy 1 kg tömegű anyag hőmérsékletének 1°C -kal (1°K -nel, de ez teljesen mindegy) való emeléséhez hány joule energiát kell befektetni.


Az általad megadott 250°C problematikája az, hogy nem annyira a hőmérséklet a lényeges, mint inkább a bevezetett energia mennyisége (amelynek a folyománya, mintegy tünete a hőmérséklet). Ha a rendszer "nyugalmi állapotában" 250°C a fűtőközeged, az a hideg víz bevezetésekor csökkenni fog, mert energiát ad át a víznek, tehát az a 250°C nem is olyan stabil, illetőleg elég nehéz belőle kiindulni.


A víz sűrűsége történetesen 1kg/m3, így a 6 liter víz egyúttal 6 kilót is jelent. Ez azt is jelenti, hogy mivel a víz fajhője 4.1813 kJ/kg°C, így 6*4.1813, azaz 25.0878kJ energia szükséges egyetlen foknyi melegítéshez, 60 fok különbséghez tehát megközelítőleg 1500kJ, ami egy perc alatt pontosan az a 1500/60=25kW, amit te ki szeretnél venni belőle. Mivel veszteségekkel minden esetben számolni kell, azt mondanám, hogy megközelítőleg 28-30kW befektetett energia szükséges ehhez.


A csőkígyó hosszát - ha más addig nem teszi - megkísérlem kiszámítani (és levezetni) neked, ha akad egy kis időm...

2014. márc. 18. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
...elszúrtam :) elnéztem pár adatot, ne is figyelj rám...
2014. márc. 18. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Érdekes, de így már érthető az amit írtál. Talán a logikához tartozik az a tény is, hogy a keringetett víz mennyisége 200 L körül van ami apránként melegedni fog. És az sem elhanyagolható, hogy nem véletlen hogy a 250 C fokot jelöltem meg " fűtő közegnek " amit a tűz intenzitásával természetesen tudok emelni.

De ne legyen félre érthető a dolog nem űrhajót építek és nem labor adatokra van szükségem.

Pl: azt mondod, hogy 3,5 M hosszú csőre van szükségem és ez garantáltan el fogja vonni a 20Kw-nyi hőt ( csak példa )de én magamtól lehet 10 M csövet építenék be ami felesleges és nagyban befolyásolja a légáramlathoz szükséges keresztmetszetet amit csak átépítéssel lehet korrigálni és ez pénzkidobás. Ugyan ez a helyzet ha rövid hosszt építek be és hosszabbra van szükség.

2014. márc. 19. 22:23
 8/8 anonim válasza:

Őszintén szólva ez egy viszonylag bonyolultabb mutatvány.

Ott van a fent megjelölt tény, miszerint nem annyira a fűtőközeg hőmérséklete a mérvadó, mint a befektetett energia, pontosabban a fűtési teljesítmény.


Azonban mégis, van itt szerepe a hőmérséklet-különbségnek, mert a víz hővezetési tulajdonságaival karöltve ez fogja megadni, mennyi idő alatt melegszik fel a víz a kívánt 80°C -ra, az időből pedig rögötn kijön, hogy a t * 0.0625m/s az hány métert jelent - vagyis mekkora csövön ér pont végig a víz, amíg felmelegszik 80°C hőmérsékletre. A hővezetési számítások viszont már elég vastag matekolást jelentenek...

2014. márc. 20. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!