Hogyan szamolhato ki egy tartalybol kifolyo folyadek terfogatarama, ha azt egy a tartaly falan atvetett, a tartaly ala ero csovon a gravitacio segitsegevel engedjuk le?
Igy szerintem csak a folyadekszsintet lehet meghatarozni a tartalyban. Ha ismerjuk az alapteruletet, akkor okes.
Ha nem ismerjuk, akkor valami trukkot kell alkalmazni: belesyorunk valami nagyon gyorsan eloszlo anyagot a tartalyba, ami azonnal egyenletesen eloszlik. Megmerjuk, hogy mekkora a koncentracioja az anyagnak a kifolzaskor. A higitasbol kiszamolhato a terfogat.
Attól függ, hogy súrlódásmentes ideális esetet számolnál vagy reálisat.
Ha reálisat: a csősurlódási együtthatót kinézed táblázatból (függ a cső anyagától), nyomáskülönbséget tudod.
Elvi eset: gyök kétgéhá a kilépő víz sebessége, ahol h a cső alja és a vízfelszín függőleges távolsága - függetlenül a cső kanyargásaitól. A kifolyási keresztmetszet pedig fele a valósnak. (Ez az impulzustételből levezethető)
Koszonom, gyokalatt 2gh kozben nekem is kijott. a magassag a tartalyban levo viz vizszintje vagy a kivezeto cso legmagasabb pontja? (ugy ertem, mint mikor egy akvariumbol szivok le vizet, a cso az akvarium pereme fole kerul.)
terfogataram szamitasnal akkor csak a kifolyo cso keresztmetszetenek felet vegyem?
A vízszint számít, nem a cső felső vége.
Igen, a felét kell venni (nem az átmérőnek, a keresztmetszetnek)
nagyon koszonom az ertekes segitseget!
Azt meg tudod mondani hogy mennyiben valtoztat a dolgon, ha a cso also vege. allando szinten tartott folyadekkal telt nyitott tartalyban, a vizszint alatt vegzodik? (tegyuk fel, hogy az ide erkezo vizet tovabb szivattyuzzuk, ezert allando a vizszint.)
Annyit változtat a dolgon, hogy a súrlódásmentes víz modellje itt már nem alkalmazható. A súrlódásmentes víz ugyanis nem szűnik meg áramlani, de a létrejövő áramlási kép függ attól, hogy áll a kifolyócső vége. Az alsó vízfelszín lehet pl. parabola alakú is.
A gyakorlatban egyrészt a két vízfelszín különbsége számít, másrészt függ a vízhozam a kifolyócső végének alakjától (Venturi-diffuzor növeli a hozamot) és irányától, valamint a vízsebesség nem lineáris függvénye a fékezőhatás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!