KÉMIA: Exoterm és endoterm közt teszünk különbséget az alábbiak szerint?
1. A kémia reakció során energia változás szempontjából van: exoterm (a rendszer belső energiája csökken a környezeté nő) vagy endoterm (fordítva)
2. Oldódásnál lehet: exoterm (az oldat felmelegszik) vagy lehet endoterm (lehűl)
De ha jól értem itt pont az ellenkezője játszodik le nem? mármint ha az oldat felmelegszik akkor nő a belső energiája tehát a környezettől von el energiát ? tehát az oldatnak exoterm a könyezetnek endoterm ?
A második állítást úgy kell értelmezni, hogy a vizsgált rendszer izolált (azaz nincs se anyag-, se energiaáramlás a környezet és a rendszer között). Emiatt a rendszer belső energiája állandó. (Ha nem izolált a rendszer, előbb-utóbb természetesen visszahűl a környezet hőmérsékletére.)
A rendszer belső energiája tehát állandó, épp az oldódás során felszabaduló energia fog az oldat felmelegítésére fordítódni.
Egyébként közvetlenül nem lehet azt megcsinálni, hogy hőt vonunk el a környezettől, és ezt a rendszer melegítésére fordítjuk. A hőmérséklet mindig kiegyenlítődik, a melegebb hely felől a hidegebb fele áramlik. (Több lépésben, megfelelő módszerekkel persze meg lehet csinálni azt, hogy a hőt a hidegebb helyről a melegebb fele szállítjuk, de ez mindig energiaigényes. Ezért fogyasztanak sokat a hűtők, vagy a klíma berendezések.)
Akkor lehet úgy érteni, hogy:
"oldódás során felszabaduló energia fog az oldat felmelegítésére fordítódni." tehát exoterm és ezt a hőt adja le a környezetnek,
az endoterm pedig az oldodás során lehűl és a környezetből is von el energiát, probál kiegyenlítődni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!