Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az infrasugárzás keresztül...

Az infrasugárzás keresztül megy a gipszkartonon?

Figyelt kérdés
Szerintem nem, de mégis azt javasolják az infrapanelt és infrafóliát eladók, hogy gipszkarton mögé tegyük.

2014. febr. 19. 12:00
1 2
 1/20 EagleHUN ***** válasza:

Az infra panelek a tárgyakat melegítik. A gipszkartonon biztosan nem megy közvetlenül keresztül az infra, de olyan lehetséges hogy elnyeli az egyik oldalán és kibocsájt egy más frekvenciájú infrát a másik oldalon. De ez mindenképpen veszteséggel járna.


Szerintem valamit félreértettél, valószínűleg azt akarták mondani hogy gipszkartont tegyél mögé, úgy szereld a falra (Tehát ne közvetlenül a falon legyen hanem attól elszigetelve). A sugárzó felülete ami a szobába "befele" néz, meg ne legyen eltakarva. Szerintem így működhet jól.

2014. febr. 19. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Nem értettem félre. Padlófűtésként is burkolat alá tervezik, és olyan oldalt még nem találtam, ahol szerintem infraáteresztő burkolat lenne rajta. Hőszigetelés mögé, csempe/parketta/gipszkarton elé. Pl. [link]

Itt is így csinálják a plafont, de a falra is ugyanezt mondanák. Közbe meg ódákat írnak az infrasugárzás által jobban eloszló hőről.

2014. febr. 19. 12:49
 3/20 anonim ***** válasza:
76%

Az elektromos fűtőfólia felmelegíti a gipszkartont, az meg sugároz, mint minden meleg (-273 foknál melegebb :) tárgy.


Nincs benne ördöngösség, én a tükör hátuljára sima horganyzott vasdróttal csináltam: ráragasztottam jobbféle szigszalaggal. Megmértem a végén az ellenállását, és úgy találtam, hogy egy sima 5V-os telefontöltő (ami így leterhelve csak 3V-os) létrehozza a tükrön a szükséges 5-6W fűtőteljesítményt (ami négyzetméterre vetítve 20-25W) Ez ahhoz elég, hogy ne párásodjon be.

De gipszkartonon az Ohm törvény ismeretében nagyobb teljesítmény is elérhető.

Ugyanakkor ez nem a legpraktikusabb módja az árammal való fűtésnek, egy hőszivattyúként működő hűtő-fűtő klíma 1W fogyasztásból (kinti hidegtől függően) 1,5-6W fűtőteljesítményt ad le, ez meg 1W fogyasztással 0,95-0,99-et (a hőszigetelés felé távozó hő miatt kevesebb 1-nél)

Lokális fűtésre ugyanakkor jó (azaz ha nincs idő/szükség az egész helyiség befűtésére). Egyik ismerősöm úgy csinált fűtőpanelt, hogy maga öntötte a gipszlapot, úgy, hogy benne legyenek a vasdrótok. A munkaasztal aljára csavarozta, így nem fázott a lába, ha a hideg műhelyben forrasztott. A testét meg 2 db 250W-os reflektorral világítva fűtötte, és még jól is látott :)

2014. febr. 19. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 EagleHUN ***** válasza:

"De gipszkartonon az Ohm törvény ismeretében nagyobb teljesítmény is elérhető. "

3-as Kedves válaszoló Ez a mondatod teljesen értelmetlen/értelmezhetetlen. Valami olyasmire gondoltál hogy a gipszkartont jobban is lehetne melegíteni, mert kibírná (nem gyullad ki)? Vagyis kisebb ellenállású de nagyobb áramú drótokkal fűtenéd? Mi köze a gipsz-nek ohm hoz?

Másrészt az infrapanel ha utánanéztél teljesen más elven működik, nem ellenálláshuzal van benne, hanem szilícium félvezető és az gerjeszt egy kristályréteget, ami közvetlenül infra sugárzást léptet ki vagyis közben maga az eszköz nem nagyon melegszik föl, ellenben a "fűtőszálas" megoldással. Ezért hatékonyabb is a fűtőszálasnál, vagyis ugyanakkora fölvett teljesítményből nagyobb "hőérzetet" tud generálni avagy kevesebb áramból ugyanakkorát.

[link]

Tehát az infrapanel sugárzófelületének lételeme egy kristályréteg és egy szórófelület. Ezt a felületet eltakarni, hát nem tudom...

2014. febr. 20. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:

"De gipszkartonon az Ohm törvény ismeretében nagyobb teljesítmény is elérhető. "

3-as Kedves válaszoló Ez a mondatod teljesen értelmetlen/értelmezhetetlen. Valami olyasmire gondoltál hogy a gipszkartont jobban is lehetne melegíteni, mert kibírná (nem gyullad ki)? Vagyis kisebb ellenállású de nagyobb áramú drótokkal fűtenéd? Mi köze a gipsz-nek ohm hoz?

-Arra gondoltam, hogy ha nem egy mobiltöltővel, hanem izmosabb áramforrással táplálom, akkor több hő keletkezik, és a gipszkarton bírja.


>Másrészt az infrapanel ha utánanéztél teljesen más elven működik, nem ellenálláshuzal van benne, hanem szilícium félvezető és az gerjeszt egy kristályréteget, ami közvetlenül infra sugárzást léptet ki vagyis közben maga az eszköz nem nagyon melegszik föl, ellenben a "fűtőszálas" megoldással.

-Ilyen nincs, csak a mikrohullám-tartományban (magnetron). Ami infrát sugároz, az meleg, ez akkor és csak akkor viszony. Bocsánat, vannak infra LED-ek is, de azoknak kicsi a teljesítményük, meg nem is az van benne. (Ezen az áron nem lehetne előállítani) Meg értelme se lenne a bonyolításnak, az energiamegmaradás miatt. Ami energiát elfogyaszt, annak ki kell belőle jönni, tehát felesleges bonyolítani.



> [link]

Tehát az infrapanel sugárzófelületének lételeme egy kristályréteg és egy szórófelület. Ezt a felületet eltakarni, hát nem tudom...


-Pont az általad linkelt oldal írja:

-a fûtőelem egy szénalapú ohmikus terhelés

-Felületi hőmérséklete kb.100 °C

Szóval egy forró felület, ami sugároz. Elméletileg legjobban a fekete test sugároz, de ebben a hullámhossz-tartományban gyakorlatilag minden ami nem fém, 95-98%-át lesugározza az elméleti maximumnak. De ha csak 80%-át, az se veszteség, mert az energia megmarad - akkor annynival lesz melegebb a panel, míg lejön róla a fűtőszállal bevitt energia.

Ja, és a gipsz is kristály, mikrokristályos szerkezete van.

2014. febr. 20. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Tyú. Utolsó: Igaz, hogy a befektetett energia ki is jön valamilyen formában, az is igaz, hogy minden test sugároz hőt, és az is igaz, hogy van ellenállása a fogyasztónak.

DE nem mindegy, hogy egy 5W-os LED-ről, vagy 5W-os izzóról beszélünk. Mindkettő fogyasztó, és leadja a felvett energiát. Ugyanígy nem mindegy, hogy 100W-os izzószálról, vagy 100W-os infrafóliáról van szó. Bár a 100W-os izzó veszteségének köszönhetően nagyrészt infra sugárzásban adja le a teljesítményt, de az izzik. Mondhatnád erre, hogy de az a 100W pár mm2-nyi felületen oszlik el, és azért izzik. Ez igaz. De, ha a felületük egyforma lenne, és a teljesítményük is, akkor már látszódna a különbség aközt, hogy valami felmelegszik, és azáltal infrasugárzást is ad, vagy infrasugárzást ad le, és ettől valamennyire felmelegszik. Mert ugye a hő, nem csak infrasugárral terjedhet, hanem termikus kölcsönhatással, vagy anyagszállítással (párolgás, keverés). Röviden, a fűtőszál célja a hőtermelés, és nagyobb része termikusan adódik le, kisebbik része kisugárzódik. Az infrasugárzók pedig nagyobb részben sugároznak, és kisebb részben melegszenek. Ebből adódóan ugyanaz a befektetett teljesítmény melegebb érzetet ad, messzebbről érezhető anélkül is, hogy a radiátor 10-20 cm-es körzetében felmelegedő levegő, mire kihűl a falakon, és melegít valamennyit a levegőn, és a levegő felmelegít téged. De persze én még nem tapasztaltam, ez mind elmélet. Arra is gondoltam, hogy veszélyes a szemre, hisz az egy gyűjtő lencse, és a Napba se lehet nézni, meg a lámpába se jó. Biztos ebbe se, attól még, hogy nem látjuk. Még veszélyesebb, mert nem védekezünk automatikusan.

2014. febr. 20. 19:17
 7/20 anonim ***** válasza:

>akkor már látszódna a különbség aközt, hogy valami felmelegszik, és azáltal infrasugárzást is ad, vagy infrasugárzást ad le, és ettől valamennyire felmelegszik.

Értsd már meg, hogy ez parasztvakítás, nincs itt szó valami speciális infrasugárzásról. Ezt egyszerűen ellenőrizheted. A nem termikus sugárzók sugárzása melegebbre melegít, mint a kibocsátó. Ha beteszel egy pohár vizet a mikrosütőbe, az felforr, miközben a kibocsátó magnetron nincs 100 fokos. Az infrapanel nem melegít fel magánál melegebbre semmit. Pont úgy sugároz a "speciális kerámia" felület, mint egy forró teával teli bögre, azaz mint egy 100 fokos kerámia, merthogy az is. Van egy fűtőfelület, a linkelt esetben grafit vékonyréteg. Ez felmelegszik az áramtól. Ezen van "speciális kvarckristály bevonat", magyarul homok. Ez is felmelegszik, mint ahogy azt a homok szokta. Ez a réteg valószínűleg a hőtágulási hatások kiküszöbölése miatt van. Végül egy kerámia záróréteg, ami felmelegedve sugároz - ahogy a gipsz vagy bármilyen más nemfémes anyag is tenné.


>Röviden, a fűtőszál célja a hőtermelés, és nagyobb része termikusan adódik le, kisebbik része kisugárzódik.

-Tévedsz, ha a termikus alatt a konvekciós hőátadást érted. A sugárzás a (K-ben mért) hőmérséklet negyedik (=a négyzet négyzete) hatványával arányos, a konvekció meg sima egyenes arányosság, úgyhogy magas hőmérsékleteken már a sugárzás a meghatározó energialeadási mód.


Ha egy 100W-os infralámpát, egy ilyent:

[link]

összehasonlítunk egy 100W-os izzólámpával:

[link]

akkor a 100W-os izzólámpa sugárzása jobban melegít. Ugyanis a látható fény is melegít. A felvett teljesítmény azonos. A nagyobb hőfokú izzószálról több energia jön le sugárzással - tehát kevesebb konvekcióval.


>Ebből adódóan ugyanaz a befektetett teljesítmény melegebb érzetet ad, messzebbről érezhető anélkül is, hogy a radiátor 10-20 cm-es körzetében felmelegedő levegő, mire kihűl a falakon, és melegít valamennyit a levegőn, és a levegő felmelegít téged.

-Mint minden forró test, a radiátor is sugároz, ha van "rálátás", tehát pl. leheveredsz elé. Állandó fűtés esetén amúgy a sugárzó és a konvekciós fűtés között nincs nagy különbség. A falak, a bútorok, a tárgyak is ugyanazt a sugárzást érzik, és ugyanúgy felmelegszenek, tehát a végeredmény ugyanaz. (A hőmérsékleti rétegződés sugárzó fűtésnél kisebb, de konvekcióssal is megoldható hogy ne legyen, lásd szegélyfűtés) Tehát az is parasztvakítás, hogy a sugárzó fűtés energiatakarékos, mert alacsonyabb léghőfoknál is kellemes a hőérzet - ugyanis tartósan ez nem áll fenn, ha kellemes a hőérzet, akkor a léghőfok is megnő, ahogy a tárgyak felmelegszenek, és felmelegítik a levegőt. Egyetlen igazi előny, hogy gyorsan, már a levegő felmelegedése előtt lehet kellemes hőérzetet előidézni.


>Arra is gondoltam, hogy veszélyes a szemre, hisz az egy gyűjtő lencse, és a Napba se lehet nézni, meg a lámpába se jó. Biztos ebbe se, attól még, hogy nem látjuk. Még veszélyesebb, mert nem védekezünk automatikusan.

-A panelnek kicsi a felületi teljesítmény-sűrűsége (ha látható lenne, nem lenne vakító), az nem veszélyes. Az infralámpába nem jó belenézni, de az ember reflexesen be is csukja a szemét.

2014. febr. 20. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

Én nem infralámpához, hanem LED-hez hasonlítottam az izzót.

A LED is kisugározza a befektetett teljesítményt, de nem hőként, de az is melegszik. Nem a hőtől sugároz fényt.

Most az, hogy speciális mert nyomtatva van, vagyis egyszerűbb, az vicces, de lényegtelen. Most az, hogy ezüstös szénpasztára rákötött feszültség hatására hogy jönnek létre infra hullámhosszú fotonok, az számomra rejtély, de a LED-nél se tudom, hogy jönnek létre látható hullámhosszú sugarak. Alapból én is úgy gondoltam, hogy felmelegszik, és annyira infra mint más, de azóta sokan cáfolták ezt. Én meg nem tartom kizártnak se, de jó lenne megbizonyosodni.

2014. febr. 21. 06:13
 9/20 anonim ***** válasza:

>A LED is kisugározza a befektetett teljesítményt, de nem hőként, de az is melegszik. Nem a hőtől sugároz fényt.

-Így van, emiatt lehetséges LED-lámpákkal is nagyobb hőmérsékletet létrehozni, mint amilyen meleg a LED maga. Az infrasugárzókkal ezt nem tudod megtenni, mert azok termikus sugárzók.


>Most az, hogy ezüstös szénpasztára rákötött feszültség hatására hogy jönnek létre infra hullámhosszú fotonok, az számomra rejtély, de a LED-nél se tudom, hogy jönnek létre látható hullámhosszú sugarak.

-Nem is jönnek létre, de tegyük fel. A homok és a porcelán is elnyeli az infrasugárzást, miközben melegszik és maga is sugározni kezd. Tehát ha LED-szerű sugárzó lenne a homok mögött, csak a melegítés lenne a hatása, így felesleges bonyolítani. Honnan lehet tudni, hogy a kerámia az infrát elnyeli? A Kirhoff-féle sugárzási törvény szerint az abszorpció, transzmisszió és reflexió összege 1, továbbá az emissziós tényező egyenlő az abszorpcióssal. Magyarul ami egy adott hullámhosszat nem enged át és nem ver vissza, azt el is nyeli (melegszik) és ki is sugározza (ha már meleg). Ha infrasugárzásba teszel alufóliát, az nem melegszik, mert tükröz. Teljes infra tartományra nehéz átlátszó anyagot találni, de például a PP fólia átlátszó (LWIR-ben), ezért gyártanak PP+PVC fóliákat is: melegebb az ezzel készült fóliasátor, mert a PVC elnyeli az infrát és melegszik tőle.

Szóval az infrapanelt hősugárzásnak kitéve ugyanúgy fog melegedni, mint a közönséges kerámiatányér, hiszen ugyanúgy elnyeli az infrasugárzást. Ha a kívülről jövő sugárzást elnyeli (és melegszik tőle), akkor a bentről jövőt is, egyszerűbb tehát simán melegíteni - így is működik valójában.

2014. febr. 21. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:
De én nem infrapanelekről, hanem infrafóliáról beszélek, és pont azért kérdés, hogy a gipszkarton átereszti-e az infrasugárzást, mert állítólag az az ezüstös szénpaszta infrasugárzást hoz létre. Nagyobbat, mint amit egy azonos hőmérsékletű tárgy. Az infrapanel, meg a mikróban lévő kvarccsöves infrasugárzó is más. És a kérdés azért van, mert ha feltételezzük, hogy igaz, hogy az infrafólia több infrát sugároz, mint egy ugyanakkora teljesítményű ellenállás, akkor csak olyan dolgot lehet elé tenni, amin átmegy, különben, csak felmelegszik amit elé rakunk, és innentől mindegy, hogy azt mi melegíti, az már csak úgy melegít, mint egy meleg tárgy. De ha nem lenne igaz, hogy az infrasugárzók infrasugárzók, akkor miért nem hívják az izzószálas hősugárzókat is infrasugárzónak? Az eddig is nyilvánvaló volt, hogy minden sugároz infrát. Azért hasonlítottam LED-hez, mert nem feltétlenül csak hőből lehet sugárzás, és akkor valóban több sugár jön ki, mint ha csak hővé alakulna a befektetett teljesítmény. Ezt a sátras dolgot nem értem, mert ha azt akarom, hogy a sátorba melegebb legyen, akkor jobb, ha visszaveri az infra sugaraimat, hisz ha az infra sugaraimmal fűti a sátor falát, azt meg hűti a kinti hideg, akkor azzal nem megyek semmire.
2014. febr. 22. 09:19
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!