Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy tudom bebizonyítani ezt...

Hogy tudom bebizonyítani ezt a feltevést? Gyorsan pls.

Figyelt kérdés
Bizonyítsuk be, hogy a derékszögű koordináta-rendszer (Gyök2;1/3) pontja körül írt bármely körön legfeljebb egy olyan pont van, amelynek mindkét koordinátája egész szám!

2014. jan. 26. 10:52
 1/8 anonim ***** válasza:
Vasárnap házi feladat. Oldd meg magad.
2014. jan. 26. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
azért írtam ki, mert nem tudom megoldani... :(
2014. jan. 26. 10:54
 3/8 anonim ***** válasza:
Hogyan fogtál hozzá? Ha tanultatok koordináta-geometriát (márpedig gondolom hogy tanultatok, ha ilyen házit kaptatok), akkor csak van valami elképzelésed, hogy hogyan kellene nekikezdeni a feladat megoldásának. Írd le, aztán segítünk a továbbiakban.
2014. jan. 26. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Hát a tanárom mindig azt mondja hogy először rajzoljuk le. Le is rajzoltam, de nem nagyon van ötletem. Csak annyi jutott eszembe hogy a köregyenlet két pont távolsága(kör középpont, és a körön lévő pont), esetleg valamiféle tétel mondjuk thálesz tétellel kellene de fogalmam sincs hogy induljak el.. :S
2014. jan. 26. 11:11
 5/8 anonim ***** válasza:

Legyen két ilyen pont (i,j) és (m,n). Legyen gyök(2)=z a könnyebb írás kedvéért.

Ekkor r^2=(i-z)^2+(j-1/3)^2=(m-z)^2+(n-1/3)^2. A műveleteket elvégezve és rendezve:

(i-m)*(i+m-4*z)=(n-j)*(n+j+4/3).

Ez a szorzat akkor egyenlő, ha az egyik tényezője nulla. Ha ugyanis az nem teljesülne, akkor az egyenlet egyik oldalán egy irracionális szám állna, a másikon pedig egy racionális, amelyek nem lehetnek egyenlők. A tényezők viszont csak úgy lehetnek nullák, ha i=m és n=j, azaz nincs két ilyen pont. Q.e.d.

2014. jan. 26. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
A két pont csak a könnyebb számolás érdekében kell?
2014. jan. 26. 11:28
 7/8 anonim ***** válasza:

Régi szép idők... nosztalgiaízű feladat.


2000-es közgázos felvételi feladat volt, igaz, ott gyök(5) volt gyök(2) helyett.

2014. jan. 26. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A bizonyítás logikája a következő: megmutatjuk, hogy egynél több ilyen tulajdonságú pont nem létezhet, ennek érdekében feltételezzük, hogy létezik 2 ilyen. Tudjuk, hogy a kör minden pontja azonos távolságra van a középponttól, tehát egymástól is. Felírva a 2 pontra vonatkozó távolságokat egy olyan egyenletet kapunk, ahol az egyik oldal általában irracionális a másik oldal pedig racionális, tehát nem lehetnek egyenlőek. Az egyenlőség csak úgy teljesülhet, ha a két pont megegyezik, tehát ellentmondásra jutottunk azzal, hogy létezik legalább 2 ilyen pont.


AZ ilyenfajta bizonyítások egyébként meglehetősen gyakoriak, ha belegondolsz gyakorlatilag csak néhány definíciót kell használni hozzá.

2014. jan. 27. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!