Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A kondenzátort mért nem lehet...

Blander kérdése:

A kondenzátort mért nem lehet használni aksi-ként?

Figyelt kérdés
Arra gondoltam hogy mondjuk van egy fogyasztó ami 9v-ot igényel.. Kezdeti energia befektetésével feltöltjük a kondikat amik 24v-ot képesek tárolni... A kondik egyszeri kisüléssel adják le, de ha ellenáláson keresztül viszem a fogyasztóhoz akkor elvileg folyamatosan ad le 9v-ot... teszem azt ha folyamatosan ad le 9v-ot és ez egy kis generátort működtet ami pedig a kondikat tölti akkor, miért nem lehet a kondikat tölteni, és használni? még ha külön is lenne 2 rész ami csak kisül és ami csak tölt...

2014. jan. 13. 18:44
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Lehet használni, csak nem érdemes. A kondenzátorok sokkal kevesebb energiát képesek tárolni. Ahol egy AA-s elem órákig bírja, ott egy kondenzátor tizedmásodpercek alatt kisül, de ha hatalmas szuperkondenzátort haználsz akkor mondjuk azzal másodpercekig vagy akár egy percig is működtetheted a berendezésed, viszon míg egy elem befér bárhova, egy szuperkondenzátorra ez nem igaz. Ezen kívül egy akkumulátor képes nagyjából konstans feszültséget alőállítani kisülése során, míg egy kondenzátor töltöttségével lineárisan veszít a feszültségéből.


Van azért a kondenzátornak is előnye. Ha csak pár másodpercre vagy perce kell használni mondjuk végszükség esetén néha, akkor érdemes meggondolni a kondenzátor használatát, hiszen egy akkumulátor elöregszik, egy elem kifolyik, de a kondenzátor megbízható marad ilyen esetekre.

2014. jan. 13. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
és ha szolárcellát használnék + kondenzátor , és mondjuk lenne egy led ami világít és így adna fényt neki sötétbe akkor képes lenne működni? Vannak olyan szolárcellák amik sötétbe is működnek , vagy ott is van valami trükk?
2014. jan. 13. 19:23
 3/9 A kérdező kommentje:

Még ezt is baromira érdekesnek tartom:

[link]

2014. jan. 13. 19:25
 4/9 anonim ***** válasza:

Igen tényleg érdekes.


Visszatérve a kérdésre: mint mondottam, a kondenzátor gyors töltésre, és gyors kisülésre jó, nem képes nagy mennyiségű energiát tárolni kis helyen.

Nem vagyok otthon ilyen téren túlságosan de azért kb leírom az értéket.

Kb 20mA kell egy LED-nek tipikusan. Az azt jelenti hogy 0.02 coulomb távozik a kondiból másodpercenként. Az 1 Faradnál azt jelenti hogy 50 (1/0.02) másopercenként esik a feszültség 1 voltot.

Egy nagyteljesítményű 16V-os elektrolit kondenzátor kapacitása kb 10mF. Ez azt jelenti hogy fél másodpercenként esik 1 voltot, és legszélsőséges esetben is csak a feléig engedhetjük hogy csökkenjen, hisz ha a feszüktség túl nagy akkor tönkremehet a LED, ha túl kicsi akkor nem világít. Ez kb 4 másodperc világítást jelent.


Lehet venni drágább szuperkondenzátorokat amik kapacitása elérheti a pár farádot és ezzel akár pár percig is ki lehet tolni a LED működését, de gondolom nem ezt akarod. Erről fentebb már írtam. A sok kondenzátort egybe forrasztasz azzal is ki lehet terjeszteni az időtartamot de sokkal egyszerűbb ha veszel egy akkumulátort, és azzal hetekig elvilágít töltés nélkül, az már csak a ráadás hogy a fotocella minden nap visszatölti valamilyen szinten.

2014. jan. 13. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Hardcoreman ***** válasza:
A kondenzátor kevesebb töltött részecskét képes tárolni a hengeres felületén, mint egy aksi, amiben eleve több részecske (több anyag) található.
2014. jan. 15. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Lehet.

Attól függ, mire kell.

Kapni sok olyan ledes kerékpárlámpát, amiben egy kondenzátor tárolja a töltést és tovább világít, miután már a kerékpár megállt és nem megy a dinamó.

Az akku kémiailag tárolja az elektromos töltést. Ennek van előnye és hátránya is.

Előny: hosszú távon, sok töltést tud tárolni, áramfelvétel nélkül a tárolási idővel csak kis mértékben csökken a tárolt töltés.

Hátrány: relatíve kötött a töltés leadásának tempója, tehát viszonylag alacsony amper leadás, magas belső ellenállás, lassú tölthetőség, az élettartamot a feltöltési-merítési ciklusok száma erősen befolyásolja.

Kondenzátor:

Előny:

Nagyon nagy áramleadás képessége, a töltés ugyanolyan gyors, szinte nulla belső ellenállás teljes töltöttség esetén, a feltöltési-merítési ciklusok száma nem befolyásolja jelentősen az élettartamot.

Hátrány:

Kis tároló kapacitás akkukhoz képest, a feltöltött állapotot nem tudja hosszan megtartani, a töltés "elszivárog".

Akkut érdemes használni, ha hosszú távon kell sok töltést tárolni viszonylag alacsony feszültségen és viszonylag alacsony áramfelvételhez.

Kondenzátort érdemes használni, ha rövid ideig kell töltést tárolni, magas feszültségen és/vagy nagy ampert kell leadni, nagyon gyors feltöltés szükséges és nagyon gyakran lesz teljesen lemerítve.

Amennyiben ezek az igények vegyesen jelen vannak, akkor egy jó vezérlő elektronikával, okosan felépített energiaátvitellel a kondenzátorok és akkuk használata kombinálható. Az ilyen kombót igénylő területek közül tipikus példa lehet mondjuk egy elektromos hajtású személyautó. Ott pl. előnyös lehet a fékezés áram-visszatermelését szuperkondenzátorral felvenni, majd onnan az akkukba visszatölteni, a nagy gyorsításokhoz is a kondiban tárolni a töltést a padlógázas másodpercekhez.

2014. jan. 16. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon szépen köszönöm a hozzá szólásokat! Sokat segítettetek megérteni! :))) Bárcsak több ilyen segítőkész ember lenne!
2014. jan. 21. 20:12
 8/9 anonim ***** válasza:
Hát igen: Wadmalac egy szupersegítőkész fórum-fizikus, a gyakorikérdések-re specializálódva. ;]
2014. jún. 2. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Wadmalac ***** válasza:

Maradjunk a műkedvelő kategóriánál. :D

Gépészként a többi témában csak érdeklődési szinten van kisebb-nagyobb mértékű jogalapom a beleszólásra. :)

2014. jún. 2. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!