Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 6. osztályos fizika feladat?...

6. osztályos fizika feladat? Please, help me!

Figyelt kérdés
Egy műanyag palackba forróvizet öntöttem, felráztam, majd kintöttem, azután szájjal lefelé beleállítottam egy hidegvizes tálba. Az oldalai befelé összementek, felszívta a vizet, v mi. Kérlek magyarázzátok meg, h z minek hatására van! Előre is köszi! :)
2009. nov. 20. 11:28
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Amikor megrázod a forró vizet, akkor átmelegszik a palack fala. Aztán kiöntöd a vizet és a palack meleg gőzös levegővel lesz. Tehát magas lesz a levegő hőmérséklete és a páratartalma. Ha hidegvizes tálba állítod akkor hirtelen lehül, ráadásul a pára is kicsapódik. Ez az esemény a palackban levő levegő térfogatcsökkenésével azaz nyomáscsökkenéssel jár, ami szívó hatást eredményez. Ezért szívja fel a vizet.
2009. nov. 20. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

ezt egy kicsit egyszerűbben és normálisabban is el lehet magyarázni.


Meleg víztől az üveg meleg lesz. Amikor kiöntöd akkor helyette ugye levegő kerül bele, a levegő felmelegszik benne a meleg üvegtől. A levegőnek az a tulajdonsága, hogy nagyon könnyen tágul, meleg hatására a tárfogata megnő. Ebből nem fogsz semmit látni, mert a "fölösleg" kijön belőle lent.


Amikor beleállítod a hideg vízbe, akkor benne a levegő elkezd lehűlni, és a térfogata így csökken. Így pedig vákum képződik. ezért horpad befele, illetve szívja be a vizet.

2009. nov. 20. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Igen, pontosan! De én pl. mivel vizipipázok gyakran nyitva hagyom a szobám ablakát és mindig van az asztalomon egy palack víz, az gyakran összehorpad amikor lehül bent a levegő!
2009. nov. 20. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek a válaszokat! :) Mostmár értem :D
2009. nov. 20. 20:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!