Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem csapolják le az...

Miért nem csapolják le az áradó folyókat?

Figyelt kérdés

Mindig megy a futkározás, amikor jön a víz. Nincsenek elárasztható természetes gyűjtőhelyek? Ha nincsenek nem érné meg építeni párat? Hosszútávon nem ez lenne az olcsóbb, mint minden évben csomó emberi munkával zsákokat pakolászni?


Egész Kelet-Európa most futkározik, hogy jön a víz, közben meg már 60 éve feljutott az emberiség a Holdra.


Mi az akadálya ennek a pofon egyszerű műszaki megoldásnak?



2013. jún. 3. 12:34
1 2 3 4
 31/36 anonim ***** válasza:

@ 30.:


"Én is itt lakom Táton és igaza van Wadmalacnak, nem kell meghazudtolni."


Senki nem állította, hogy Wadmalac hazudik a saját környezetét illetően.


"Azt pedig ő sem állította, hogy mindenhol ugyanez a helyzet."


A 21. sz. alatti válaszában tett egy konkrét helymegjelölés nélküli, azaz _általános_ érvényű kijelentést a védekezésre vonatkozóan. Ezért jeleztem, hogy tévedés.


Ez kb. olyan szintű, mint egy tegnapi kérdező, aki bármiféle bővebb információ nélkül azt kérdezte, mikor fog már elállni az eső. Hát nálunk speciel egyáltalán nem is esett, gyönyörű napsütés volt egész nap, most kezd csak beborulni.

Vagy pl. három évig dolgoztam egy tőlünk 20 km-re fekvő faluban, ilyen kis távolságra is sokszor nagy időjárási különbségek voltak... Ezért nem lehet általánosságban beszélni egy megyére vagy egy egész országra vonatkozóan egy kisebb területből kiindulva, ennyi.

2013. jún. 8. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/36 anonim ***** válasza:

Én csak annyit tennék hozzá így a Duna alsó szakaszáról (kezdünk mi is úszni), hogy hiába készültünk mi itt rá időben, sosem lehet tudni, hogy mi fog történni, max imádkozni lehet, hogy akár az ideiglenes, akár az állandó töltések bírják a terhet és ne történjen komolyabb probléma.

Én úgy érzem (már csak az internetes, tv-s hírekből és innen tudom sajnos), hogy azért az ország nagyja részén készültek, sajnos néhány helyen nem sikerült időre elkészülni, vagy rosszul jósolták meg az érkező ár szintjét, vagy csak nem bírták a védművek a nyomást, de ez nem feltétlenül csak emberi hibából adódhat.

Hogy egy példát mondjak, nálunk néhány napja még 25 cm-rel kisebb tetőzést vártak, mint amit most várnak. Hiába a nagy rákészülés, ha nem jóval a várt magasság fölé lőtték volna az ideiglenes töltéseket, akkor itt is megúsznánk rendesen, egyszerűen mert csak téves infók jöttek. Ugyanígy, ha egy töltés úgy dönt, hogy megcsúszik, akkor vagy sikerül megállítani, vagy nem...


Azt is hozzátenném, hogy pl. nálunk folyamatosan hirdetik, hogy kell önkéntes, ha felhívom őket még is azt mondják most nem. Mint utóbb kiderült, mert rosszkor próbálkoztam, nekik meg nincs idejük mindenkit felvilágosítani, hogy reggel 8-tól 2-ig bőven sokan vannak, egyszerűen nincs zsák és homok kapacitás több önkéntes fogadására, idő mire megfordul a homok szállító, azért meg nem kell ennyi, hogy ott álljanak és támasszák a lapátokat, ellenben a délutáni órákra mindenki eltűnik és akkora kéne az utánpótlás nagyon!

2013. jún. 8. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/36 anonim ***** válasza:

Nem tudom, te merre élsz, de tegnap este beszéltem egy bajai ismerősömmel; azt mondta, hogy már védekeznek, de az biztos, hogy a szigeteiket nem fogják tudni megmenteni.

(A segítségkérők listáján Baja tegnap óta szerepel több más településsel együtt; ma már sürgősként jelzik.)

[link]


Nálunk most már teljesen úsznak a játszóterek, a sétáló- és kerékpárutak; van, ahol kb. 1,5 m magasan áll a víz; az alacsonyabban fekvő alsóvárosban pedig elég rendesen felment az utcákban a lé. A környékben is még mindig rohamtempóban dolgoznak több helyen is. Tegnap este 1/2 10-kor egy közeli faluból kértek segítséget az egyik FB-oldalon, kb. "minden perc számít" jeligére; 1/2 12-kor jeleztek vissza néhányan tőlünk, hogy indulnak... Általában a kisebb településeken van "munkaerőhiány", és máshol is főleg az éjszaka a problémás; ahol nagyon kell, már nők és gyerekek is sokan dolgoznak.


Ahogy most körülnéztem a neten, mik a friss hírek, tényleg sok helyen alulbecsülték a bajt; ill. több helyen is átszakadtak vagy szivárognak a gátak, máshol magasítani kellett. És sok utat lezártak már, ez egy pár napig (esetleg hétig) így is marad.


Mindenesetre sok szerencsét nektek. :)

2013. jún. 8. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/36 Wadmalac ***** válasza:

BW:


A magyar történelem (de minimum az utóbbi 100 év)legnagyobb regisztrált árvizéről beszélünk. Ne várd, hogy senki vizet se lásson, a maximális megoldható védekezés is kevés lehet.

Egyébként Táton (csak példaként, mert ezt MINDEN árterületi település ugyanígy megtehetné) évek óta folyamatosan fejlesztve van az árvízvédelem, nem csak akkor , amikor "juj, itt a víz".

2006-ban a lakosság húzta fel a gátakat, most megcsinálták helyettük, az otthonról segíteni indulókat az esetek többségében haza is küldték azzal, hogy "köszönjük, vagyunk elegen".

Ha valahol helyileg a megfelelő előkészületek egyáltalán nem történnek meg, akkor a helyi önkormányzatot lehet támadni, de nem kellene belőle politikai uszító propagandát csinálni.

Biztosan nem mindenhol, minden tökéletes.

Csak ha egy repülőgép bajba kerül, és a kényszerleszállásnál az összes utas helyett "csak" néhányan sérülnek vagy vesznek oda, akkor nem gyilkosnak kiáltják ki, hanem hősnek. És ezzel természetesen azok hozzátartozói nem fognak egyetérteni, akik "megszívták". De ettől még nincs igazuk.

És nem én voltam az, aki éppenhogy teljes országra vonatkozó általánosságban kezdte szidni a mostani árvízvédelmet, hogy egy nagy xar, mert nálunk speciel úszik a játszótér.

Na ez az irreális hozzáállás.

2013. jún. 10. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/36 anonim ***** válasza:

@ Wadmalac:


"A magyar történelem (de minimum az utóbbi 100 év)legnagyobb regisztrált árvizéről beszélünk. Ne várd, hogy senki vizet se lásson, a maximális megoldható védekezés is kevés lehet. "


Igen, tudom; és nem, nem várom. Nem hiszem, hogy az jönne le a válaszaimból, hogy ennyire tájékozatlan lennék.

(Megjegyzem, mivel hónapok óta ismerjük egymást, kifejezetten sértő, hogy ennyire hülyének nézel, és teljesen hülyegyerekként kezelsz.)


<Egyébként Táton (csak példaként, mert ezt MINDEN árterületi település ugyanígy megtehetné) évek óta folyamatosan fejlesztve van az árvízvédelem, nem csak akkor , amikor "juj, itt a víz".>


Amint a már többször bemásolt térképen és az egyéb linkeken is látható (volt), sok település nem tette meg. Az éppen regnáló kormányoktól/helyi képviselő testületektől/polgármesterektől függetlenül sem.


"Ha valahol helyileg a megfelelő előkészületek egyáltalán nem történnek meg, akkor a helyi önkormányzatot lehet támadni, de nem kellene belőle politikai uszító propagandát csinálni."


Ha politikai uszító propagandát akarsz látni, nézz át a Politika kategóriába, és olvasd el az elmúlt napok árvízzel kapcsolatos kérdéseit. Kiemelném a "Zorbán, fideSS, Bakondi, alkalmatlanság", a "segélyvonalak kisajátítása, segélyek lenyúlása", és a "Felcsút, focistadion, x milliárd" kulcsszavakat; más most nem jut eszembe így hirtelen. Bár nem vagyok teljesen biztos abban, hogy ezek közül is mindegyik propaganda lenne...


"Biztosan nem mindenhol, minden tökéletes."


Nem bizony. Nem kevés példát hoztam a hiányosságokra. Ez pedig nem "uszító propaganda", hanem a valóság. Bármilyen színű köd nélkül.

Egy kis részlet - illusztrációként - a 24. sz. alatti válaszomból: <nálunk sem lenne olyan veszélyes a helyzet, ha a mindenkori kormányok nem szórnák szét h.lyeségekre a pénzt, ill. nem a saját zsebüket (és a rokonokét, haverokét stb.) tömnék meg vele. Meg persze ha több ésszel csinálnák a dolgokat "odafent".>


Te viszont a 21. sz. alatti válaszodban _országos szinten_ pozitívan minősítetted a védekezést, ami pedig egyszerűen nem igaz.

Én most akkor nevezhetem azt az állításodat "kormánypropagandának"?

(Így a sokadik visszaolvasás után is tényleg eléggé olyan hangulata van. Már csak a szlogen hiányzik a végéről: "Magyarország jobban teljesít.")


"És nem én voltam az, aki éppenhogy teljes országra vonatkozó általánosságban kezdte szidni a mostani árvízvédelmet, hogy egy nagy xar, mert nálunk speciel úszik a játszótér. Na ez az irreális hozzáállás."


Abszolút nem ezt írtam, olvasd vissza. (14. válasz)

Nemcsak hogy az ok-okozat nem stimmel, de még csak nem is a _mostani_ árvízvédelemről írtam, hanem úgy általánosságban.


Nem mellesleg az első válaszodban (2. válasz) még ezt írtad: "mindig akkor jön a pánik, amikor a víz is jön. Az előre gondolkodás ritka ezen a tájon."

Akkor most miről beszélünk? :O

2013. jún. 10. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/36 Wadmalac ***** válasza:

BW:

Nem nézlek hülyének, csak úgy éreztem, túlságosan globálisan nézed a lokális tényeket. :D

Márpedig tény, hogy ilyen mértékű és ilyen szervezett felkészülésre még ebben az országban nem volt példa. Persze helyi önkormányzatok szintjén ezt ügyesen el lehet bénázni, másrészt meg ekkora árvíz sem volt még a modern történelmünkben. Ha bárhol (és a vész mértékéhez képest nagyon kevés helyen) vannak problémák, az most főleg ennek köszönhető, nem a rossz felkészülésnek.

Erre tökéletesen nem lehetett felkészülni, és a folyómedrek sokszáz kilométernyi átszabása kellene hozzá, arra a világ pénze nem elég.

Csak példaként (akármennyire nem tetszik, ha a nyugatra hivatkozok, de igenis van jogalapja, mert ott sokkal jobb az anyagi és technikai háttér), Németországban az árvizek miatt több mint 30.000 embert kellett kiköltöztetni.


Lehet szidni minden megoldást és eredményt, de ha csak kritika van valódi, reális megoldásterv nélkül (mit csinálni, miből), akkor annak nekem (nem ok nélkül) politikai propaganda szaga van.


Mindezt úgy mondom, hogy egyáltalán nem vagyok Fidesz-párti. Csak nézem a tényeket és ezt itt, most nem nagyon lehetett volna jobban csinálni.

Az árvízvédelmi téren fennálló sok évtizedes elmaradásunkért meg az országot úgy ahogy van lehet felelősségre vonni, kormánytól függetlenül.

Csak apró lokális példaként, remekül előre tervező lakosságunk a 2006-os gát maradványait csöndesen ellopkodta építkezéshez, aztán meg sír, hogy volt gát, nincs gát. Ezt konkrétan itt nálunk is láttam, tömegesen.

2013. jún. 11. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!