Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem csapolják le az...

Miért nem csapolják le az áradó folyókat?

Figyelt kérdés

Mindig megy a futkározás, amikor jön a víz. Nincsenek elárasztható természetes gyűjtőhelyek? Ha nincsenek nem érné meg építeni párat? Hosszútávon nem ez lenne az olcsóbb, mint minden évben csomó emberi munkával zsákokat pakolászni?


Egész Kelet-Európa most futkározik, hogy jön a víz, közben meg már 60 éve feljutott az emberiség a Holdra.


Mi az akadálya ennek a pofon egyszerű műszaki megoldásnak?



2013. jún. 3. 12:34
1 2 3 4
 11/36 A kérdező kommentje:
Most megnéztem a Dunát több országban. Elég sok helyen van körülötte termőföld. Lehet, hogy alulbecsültem a Duna kapacitását.
2013. jún. 3. 13:55
 12/36 A kérdező kommentje:
De zsilipekkel gondoltam, hogy ha már elég víz van a földeken, azt el lehessen zárni. Pont az a lényeg, hogy ne a víz legyen az úr.
2013. jún. 3. 13:56
 13/36 Wadmalac ***** válasza:
Az egyetlen átvihető módszer az árterületek gáttal való védelme. Az tovább emeli a szintet, de ezzel gyorsítja a lefolyást is. Persze ez is rengeteg pénz és állati nehéz megvalósítani, már csak a környezetvédők miatt is, a partmenti élővilágot hazavágja.
2013. jún. 3. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:

Ordítsatok le nyugodtan, de hiába rengeteg pénzbe kerülne, én akkor sem értem, miért nem csinálnak valamit. A 19. század végén sem volt olcsó a Duna és a Tisza szabályozása, de _kellett_, és kész. Gondolom, akkor is sok önkéntes dolgozott hosszú időn át, biztos meg lehetne szervezni most is (ha már meglennének a tervek, a gépek, az eszközök stb.)


Pont ma olvastam, hogy Győrnél már 400-an építik a gátakat; plusz ezt is:

[link]


És minden érintett városban, minden egyes évben rengeteg pénzbe és energiába kerül a védekezés; nem tudom, hogy ha ezt egyszer valaki összeadná, mekkora összeg jönne ki 20-30 év alatt.


Nálunk speciel tegnap még semmi mozgást nem láttam a Duna-parton, pedig a víz már jóval magasabb a szokásosnál. Ha pedig tényleg nagyobb lesz az ár, mint 2002-ben, akkor megint el fogja önteni a víz a sétányt, a játszótereket, és az alsóváros utcáit is (amiknek a fertőtlenítése ismét nem kis összeg).

És persze akkor majd napokra vagy hetekre lezárják megint az utakat, az autósok, a buszok és a gyalogosok (azaz mindenki) "legnagyobb örömére"... :(((

2013. jún. 3. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:

Egyrészt pénz kell ehhez. Másrészt nem nagyon kivitelezhető egy ilyen csatorna felépítése, mert azzal ha egy közeli tóba vezetnék a vizet aminek a medrét megnagyobbítanák akkor is max 1-2 méterrel lenne alacsonyabb a vízállás, de ha jön az utánpótlás folyamatosan akkor is cseszhetik a dolgot, szóval kb értelmetlen.

Viszont amit nagyon elhanyagoltak idehaza hogy sok helyen közvetlen a part mellé építenek minden lakóházat és csodálkoznak hogy minden héáza eláraszt a víz. Már azzal van a baj hogy kiadtak építési engedélyt ilyen helyekre, mert ritka amikor annyira elárad minden hogy a jobb helyekre is bemegy a víz de az is megeshet mert most esélyesebb, de ha nem adtak volna ki annyi építési engedélyt a parthoz közeli területekre, és ott inkább a házak helyett egy tartós állandó gát lenne akkor nem lenne nagy baj. De sajnos a sok idióta kiadta rá. Én múltkor jártam Szlovákiába Garamkövesd és Helemba közt de főleg Helembán a lakóházakat egy magasabb fekvésű helyekre építették ahol ha esetleg áradás lenne nem vinné el az egészet hanem kellene legalább 5 méter mire eléri maximum a házak alapját.

Ez azért kicsit érdekes ebben. Sajnos itt nálunk sok helyen adnak ki olyan építési engedélyeket olyan helyekre ahol veszélyes házat építeni akár földcsuszamlás, akár árvíz miatt. Én is itt lakok Esztergom mellett és ma voltam éppen a városban és a Kis-duna már elég magas, és nem egyszer láttam már régebben hogy az ottani szigetet simán beborította a víz és nem egyszer láttam hogy a helyi sportcsarnokba az emeletre pakolták fel a kondi gépeket meg mindent hogy ne ússzon a víz alatt, nem is csoda hogy az a kondi terem elköltözött egy jobb helyre.

De egyik ismerősöm egy elég régi házban lakik a part mellett és mesélte hogy amikor volt egy nagyobb árvíz valamikor nyáron akkor ki is költöztették őket mert a fél házuk víz alatt volt szinte.

És hiába hogy már 50 éves épületről van szó akkor nem kellett volna oda kiadni az építési engedélyt vagy csinálták volna meg rendesen azt a helyet hogy egy nagyobb áradásnál ami most is várható csak minimálisan jusson be a víz, minimálisan.

2013. jún. 3. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 Wadmalac ***** válasza:

Szintén Esztergom melletti vagyok.

Az egész esztergomi sziget ilyenkor megy víz alá, a 11-es útnak sincs semmi védelme. A 117-est már elvileg gátnak építették, hogy Tát védve legyen, de vannak lezáratlan átömlők, legnagyobbként az egész Únyi-patak, ami szépen visszatolja a levet a faluba.

Most főleg gond lesz, mert tél óta fent van a talajvízszint a maximumon, nem fogja a föld sem elnyelni az első rohamot, meg kijárta már a talajvíz az utat a gát alatt (homokra épült az egész).

Egyébként az a nagy tiszai szabályozás sem oldott meg minden problémát, sőt, bizonyos szempontokból többet ártott, mint használt.

Valóban itt a környéken is rengetegen építkeztek az árterületre, itt Tát mellett egy teljes ipari parkot meg egy kertes lakótelepet építettek rá.

Gátépítésben meg volna mit tanulni Hollandiától.

2013. jún. 4. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:

Vizet lehetne tárolni a mederben, vízlépcső jelleggel, ami a hajózás javára is válna. Ehhez komoly anyagiak kellenének és jelentős építkezésekkel járna, plusz megváltoztatja a mederviszonyokat, ami az élővilágra rossz hatással van, ami meg a környezetvédőkre van rossz hatással.

Be lehetne tározni a vizet épített tározókba is. A Tisza vízgyűjtőn épült is pár. Ez sem kis költség, pedig lényegében csak egy mélyebben fekvő területet látnak el gáttal és műtárgyakkal. Semmilyen föld kitermelés nem történik. Képzeld el, az mennyibe kerülne és a talajvíz miatt a terület végleg használhatatlanná válna más célra. Jelen állás szerint ezeknek a tározóknak művelik a területét. Ha el kell árasztani, akkor pedig kártérítést kapnak a gazdák - normál esetben.

Az ami írsz, hogy engedjük ki a földekre, az megvalósíthatatlan. A mezőgazdasági részét már leírták. A másik része, hogy a kifolyó víznek ki állja útját? Az nem arra folyik amerre te szeretnéd, hanem amerre lejt a talaj! A vége megint az lenne, hogy az elárasztandó területet körbegátolhatod.

Szerintem az első két megoldás kombinálása lenne a legjobb. De tudjuk, ezekre a feladatokra sosincs pénz vagy csak kevés. Általában egy nagyobb katasztrófa nyitja meg a pénzcsapokat. Idén volt tiszai árvíz, itt a rekordvíz a Dunán, talán ez majd elgondolkoztatja a döntéshozókat!

Az meg, hogy a nyílt ártéren lakóházak és önkormányzati épületek vannak egyszerűen elképesztő! A károk és a védekezési költségek is jóval alacsonyabbak lennének, ha minden érték a gát mögött lenne. Erre is ki kellene dolgozni valami megoldást!

2013. jún. 4. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:
100%

Én a Duna alsó szakaszán lakom. Azért meg kell állapítani azt, hogy a víz mindenkor úr marad! Vízzel csak olyan ember foglalkozzon, aki tiszteletben tartja ezt és úgy is áll a témához.

Te nem mérted fel, hogy mekkora mennyiségről van szó, hogy mekkora pénzeket igényelne így is a műtárgyak és a védművek megfelelő fenntartása, amit hanyagolnak, mert minek azt... hát majd most meglátjuk minek az. Egyszerűen nincs emberi erő, ami ezt megoldhatóvá tenné. Nálunk a város védve van, ezért cserébe a Gemenci erdő teljes mértékben úszik pl. ekkora vizeknél, úszik két közeli sziget, ahova anno nem teljesen legálisan települtek emberek és úszik minden a hullámtéren... Mi, Duna közeli emberek ehhez hozzászoktunk szerintem és előre bocsátom, hogy Magyarország szakemberei hihetetlenül felkészültek ilyen szempontból, tehát emiatt nem aggódnék.

Ami miatt aggódom, az a politika hatalma a vízügy felett, illetve a védművek állapota...


A kedves vezetőink mindig arról papolnak, hogy jó állapotban vannak a védművek, a Tiszára koncentráltak az elmúlt években, a dunai szakaszon meg most vizsgázik igazán a rendszer. Mondhatni megjósolható volt. :)

2013. jún. 4. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 anonim válasza:
Azta, nem is tudtam, hogy ennyien vagyunk itt Esztergom környékéről:)
2013. jún. 4. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:

Jól látod a járható megoldást kedves kérdező!

Régebben ebből a köz húzta a hasznot. Aztán jöttek a fejesek és maguknak akarták.

Így aztán sivatagosodik az Alföld.


http://www.youtube.com/watch?v=h_vnJkpSdxs

2013. jún. 5. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!