Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az elsőfokú egyenletet meg...

Az elsőfokú egyenletet meg lehet oldani fejben?

Figyelt kérdés

Úgy értem , az elsőfokú egyenlet az inkább egy logikai feladványként lehet rá tekinteni vagy csak matematikailag ?

tehát példáúl az alábbi példát fejben ki lehetne következtetni logikailag?

példa: 1/3x+4-(x+1/2)=-3+1 Mennyi az x?


2013. márc. 10. 10:34
 1/5 A kérdező kommentje:
Való életbeli példát tudtok rá mondani? (de nem számítás legyen,tehát inkább egy szöveges feladat féleség ,ha létezik ilyen)
2013. márc. 10. 10:40
 2/5 anonim válasza:
valaki hatjegyü számokkal képes fejben szorozni, és osztani másodperceken belül. Vizuálisnak kell lenni, és más logika alapján kell ilyesmit számolni :) Daniel Tammetnek van pár videója erről a fajta gondolkozásról, érdemes megnézni.
2013. márc. 10. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Wadmalac ***** válasza:
Na, fejben X=1/4 jött ki. Most papírozok. :)
2013. márc. 11. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Wadmalac ***** válasza:

El is szúrtam.

-3/4.

:D

Szóval ki lehet számolni. Csak oda kell figyelni, nem úgy, mint én.

:D

Egyébként egyszerűbb másodfokúakat is ki lehet számolni fejben. Mivel vannak emberek, akik fejben köbgyököt vonnak három- és négyjegyű számokból is, a felső határ a csillagos ég. Persze egy bizonyos szint felett már nem gyakorlás kérdése a dolog, arra már születni kell. :)

2013. márc. 11. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem tudom, számodra mit jelent az, hogy logikai, vagy matematikai feladvány. A kérdésed jellegéből arra következtetek, hogy te nem érted, itt miről van szó.

Az ember tanul az iskolában mindenféle matematikai ismereteket, például függvényeket. Elmagyarázzák, hogy egy függvény a valóságnak egy szabálya, többféle lehet, és az eredmény néha feltételektől is függ. A függvény az, amikor egy szabadon választható értékhez (a változóhoz) értékeket rendelünk. Amit hozzárendelünk, az a függvény értéke, az a szabály pedig, ahogyan ezt tesszük, az maga a függvény. Sokféle függvény van, itt most egy lineáris függvényről van szó, mert a változó elsőfokon fordul csak elő legfeljebb. Ha van másodfokú tag is a függvényben, akkor az egy másodfokú függvény, például parabola. Általában előbb megadjuk a változó értékét, és abból kiszámoljuk a függvényértéket. Gyakori azonban, hogy az eredményt tudjuk előre, és keressük, hogy milyen változóhoz tartozik az az eredmény. Ezt a műveletet egyenletmegoldásnak nevezzük. Hogy fejben, vagy papíron tesszük, az attól függ, ki mennyire tud fejben számolni, vagy milyen egyszerű, vagy összetett számok szerepelnek benne. Például 2x=3 fejben kiszámolható bárkinek, de köbgyök(3)*x/pi+271,1111=negyedik gyök(8,12) már papíron történik, sőt táblázatokat is használunk a gyökökhöz, vagy géppel oldatjuk meg.

A lényeg az, hogy a függvények a tulajdonságait kell nagyon jól ismerni, ha a gyakorlati problémákat meg akarjuk oldani. Ott ugyanis az a gond, hogy elmondanak bizonyos összefüggéseket, amiből rá kell jönni, hogy azok milyen függvényeknél állnak fönt, és hogyan. Ha erre rájöttünk, tudni fogjuk, hogyan kell felírni a szükséges egyenletet, de egyben azt is, hogyan kell megoldani.

2013. márc. 11. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!