2 G-s gyorsulással mennyi idő alatt lehet elérni a fénysebességet? (elméletileg)
"Amúgy meg a nap magfúziója közel sem tökéletes, tökéletes akkor lenne ha bármilyen anyaggal működne amit csak beledobunk és az egész anyag tiszta energiává alakulna."
"E = m*c^2"
Van a természetben bármi ami képes lenne ezt megvalósítani?Mert nincs! Egy szupernóva vagy egy bazi nagy kvazár megtudja tenni? Három ember eszmét cserél 1 kérdésről ,egy ostoba,egy érdeklődő és egy tanult,de azt hiszem a végén senkinek nem lesz igaza.
"Van a természetben bármi ami képes lenne ezt megvalósítani?"
Nagyon kis mérettartományba van, Casimir effektusnak hívják,ha két tükröt nagyon közel helyezünk egymáshoz vonzani fogják egymást, ahol virtuális részecske -antirészecske pároknak oltják ki egymást tiszta energia keletkezik belőle ez az energia meg visszaalakul részecske antirészecske párokká és így tovább. Kvantumos tulajdonsága miatt nem nagy energiáról van szó. A hullám részecske dualitás miatt végtelen sok állóhullámból adódó energiának is felfogható, ahol 2 végtelen méretű ellentétes irányú erő különbsége lesz a vonzóerő. Ezt használják ki autók légzsákjának vezérlésénél is, meg sok más helyen is a nanotechnológiában.
Ezek a virtuális részecskék kitöltik az egész teret.
"Egy szupernóva vagy egy bazi nagy kvazár megtudja tenni?"
Nem. Makroszkopikus mérettartományban ha van is nagyon ritka hogy anyag és antianyag kioltja egymást, mivel erős elektromágneses sugárzást kéne észlenünk emiatt, hatalmas fényjelenséggel járna. Kivéve a korai univerzumban, de ezt már írtam. Egyéb E = m*c^2 mértékű energiafelszabadítás a természetben nem ismert.
Einstein relativitás elmélete annyit állít, hogy a fénysebességet tömeggel rendelkezö objektum nem érheti el, mert a sebességhatár megközelítésénél a gyorsításhoz szükséges erö a végtelenségig nö. Nem szól arról hogy mi van pont a fénysebességnél, vagy afölötti sebességek esetében. A relativitás elmélet erre nem ad megoldást, ami nem azt jelenti hogy nincs is.
Az hogy a gyorsításhoz szükséges erö nö, nem feltétlen jelenti a tömeg növekedését, csak azt hogy valami miatt egyre nagyobb erö kell ugyanolyan gyorsulás eléréséhez, tehát mondjuk a folyamatos 2G-hez egyre nagyobb erö kell.
De a gyakorlatban nem tapasztalható az elméletböl levont következtetés, hogy a tömeg növekedne. Vizsgáljatok meg egy elektront ami katódsugárcsöben gyorsul. Megváltozik-e a tömege? Ha egy elektron tömege megváltozik, az elektron marad? Akkor mi történik itt? A gyorsításhoz valóban egyre nagyobb erö kell, tehát fizikai történést leíró egyenletek a hatást jól írják le, de az okfejtésben valahol hiba van. Nem a tömeg növekszik, hanem a tehetetlenség, de mivel a fizika nem választja külön a tömeg és a tehetetlenség fogalmát (hiszen nem relativisztikus környezetben gyakorlatilag szétválaszthatatlan), emiatt azt a hibás következtetést vonták le a Lorentz transzformációból, hogy a tömeg megnövekszik. De ez egyszerüen nem igaz. Ez csak egy példa arra, hogy a valóságunkat aránylag helyesen leíró elméletekböl, egyenletekböl mennyire hibás következtetéseket lehet levonni. Próbáljátok meg ezt végiggondolni a Lorentz-traszformációval kapcsolatban idödilatációra és a hosszkontrakcióra vonatkoztatva is. Érdekes dologra fogtok rájönni.
"De a gyakorlatban nem tapasztalható az elméletböl levont következtetés, hogy a tömeg növekedne."
Próbáld ki van erre egyszerű kísérlet. Ülj be egy autóba és hajtsd a fejed a kormányra,majd egyenesedj vissza . Azután indítsd de az autót gyorsulj fel 180-ra és menj neki egy beton falnak. Ezután Írd meg a tapasztalataidat.Csalni nem
ér biztonsági öv vagy ilyesmi.(csak vicceltem meg ne csináld)D)
De muszáj.Szerinted Miért nem esik le egy Ausztrál a föld golyóról? Hiszen hozzánk képest ők fejjel lefele laknak. Azért mert a Gravitáció a tömegvonzás mindannyiunkat itt tart a gobuszon.Ezt hívjuk G-erőnek a földi értéke pedig 1. Ezért van az hogyha rá állok 1 mérlegere az 85 kg-t mutat. A te esetedben pedig a te súlyodat. Na most ,ha a föld Pl nagyobb lenne akkor te is nehezebb lennél,2G-nél megkétszereződne a súlyod és így tovább .A Hold gravitációja kisebb ezért ott egy magasugró simán megugraná az 5 métert . Miért? Azért mert ,ha ott állna egy mérlegre sokkal kevesebb lenne a súlya. Miért? Mert a hold tömege sokkal kisebb mint a földé és az a bizonyos magasugró is a hold tömeg része!
AZ autós példához visszatérve.Esetleg ,ha láttál már F1-es közvetítést ,ott néha mutatnak a kanyarokban egy G erő mutatót ami azt jelzi a pilótára mekkora G erő hat .Az ötös G azt jelzi ,hogy a pilóta nyakának a feje 5X-ös súlyát kell elbírnia! Ezért is edzenek sokat nyakra .Persze az egész testük is 5X nehezebb lesz az adott ponton ,ez egy nagyon kemény fizikai sport is. Egy űrhajóst amikor ki lőnek világ űrbe a testét 12 G-is érheti vagyis egy átlag 75 kg-os űrhajós abban a pillanatban 900 Kg-os!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!