Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hangrobbanást milyen időinterv...

Hangrobbanást milyen időintervallumonként lehet generálni? (lent)

Figyelt kérdés
Belegondoltam, hogy egy repülőgép a hangsebességet meghaladva hangrobbanást idéz elő. De mi történik akkor, ha a gép visszalassít hangsebességnél kisebbre, majd újra felgyorsul, és megint hangrobbanása lesz. És ha ezt a folyamatot (felgyorsulás-lelassítás hangsebesség közelében) egyre gyorsabban végzi, akkor egyfolytában hangrobbanás keletkezik? Mi lesz ennek a vége? Ez már kb 7 éves korom óta nem hagy nyugodni:D

2013. febr. 18. 20:06
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem kell gyorsítani-lassítani a folyamatos hangrobbanáshoz.


"Régen a hangsebesség elérése idején, azt hitték, hogy a hangrobbanás pont akkor és csak akkor keletkezik, amikor a repülőgép ép eléri a hangsebességet, azonban ez nem igaz. A hangsebesség felett repülő gép folyamatosan hangrobbanást kelt. A hangrobbanás azon a helyen hallható, ahol a hangsebességnél gyorsabban vagy éppen hangsebességgel repülő gép által keltett lökéshullám áthalad, elmetszi a földfelszínt vagy azt a pontot ahol a „hallgató” áll. A szuperszonikus sebességgel haladó repülő ezt a lökéshullámot mintegy „húzza” magával folyamatosan, egészen addig amíg hangsebességnél gyorsabban repül. Ebből következik, hogy a hangrobbanás a repülőgépet mintegy követi, ezért minden pillanatban más-más helyen hallható. Ezek a helyek a repülési irányt követik."


[link]

2013. febr. 18. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Kösz a választ, ez új volt:). Én igazából a hangrobbanás látványának folyamatára lettem volna kíváncsi, mert az csak pár mp-ig tart.

Például itt : http://www.youtube.com/watch?v=L1kzy4Qcahc

van az a párakúp. Na mármost az lenne érdekes, hogyha azt az állapotot, ami előidézi a párakúpot folyamatosan meg lehetne tartani, és hogy ez mivel járna, lenne e haszna stb.

2013. febr. 18. 21:11
 3/5 anonim ***** válasza:

Ezen a videón nincs hangrobbanás. Ilyen közel a földhöz/emberekhez nem megy hangsebesség felett a pilóta.


Amit látsz, az a gyorsan (de közel sem hangsebességgel) haladó repülőgép által a hirtelen lecsökkenő légnyomás miatt a levegőből kicsapódó pára. Viszonylag nagy repülési sebesség és magas páratartalom kell hozzá.

Megfelelő sebesség és páratartalom esetén elég sokáig fent lehet tartani a kúpot a gép körül:

http://www.youtube.com/watch?v=MILo-wBwIVs

2013. febr. 18. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Értem már kösz:) emberek 90%-a sztem azt hiszi, hogy ez a párakicsapódás a hangrobbanás, és hogy ez a kúp valami fényjelenség, mint sem pára. Poén lehet mikor hangsebességgel átmegy egy repülő egy felhőn mondjuk:)
2013. febr. 18. 22:31
 5/5 Wadmalac ***** válasza:
Megfelelő páratartalom-léghőmérséklet esetén maga a hangrobbanás is ilyen párakúpot produkál. Mivel a légsűrűség nem teljesen homogén, ennek megfelelően az ott aktuális hangsebesség is kismértékben változik, a "pontosan hangsebességgel haladó" repülőnél a légtorlódások hullámzóan ismétlődhetnek, ekkor előállhat szinte sorozatos hangsebesség-átlépés is. Ez abszolút elvileg értendő, nem igazán jellemző állapot ez egy repülőnél.
2013. febr. 19. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!