Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy szivárvány mellett...

Eckmannpéter kérdése:

Ha egy szivárvány mellett elhalad egy sugárhajtású gép és hangrobbanást idéz elő ami eléri a szivárványt akkor a távoli szemlélők mit látnak? Mi történik a szivárvánnyal?

Figyelt kérdés
2012. júl. 16. 18:10
 1/9 anonim ***** válasza:
"ami eléri a szivárványt" .... Itt a hiba, mivel a szivárványt nem lehet elérni, mert az egy optikai jelenség.
2012. júl. 16. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
93%

De elérheti azt a légtömeget, amely épp ott és úgy töri meg a fényt, hogy mi szivárványt látunk.


Szerintem a légrobbanás igen rövid ideje alatt picit "megremeg" a szivárvány, mert az igen erős hang gyors és erős nyomásváltozást, és így törésmutató-változást jelent. De kétlem, hogy szabad szemmel bármi különöset látnánk ezen kívül.

2012. júl. 16. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Ez a kérdés hogyan jutott eszedbe?

Láttad a Tour de France közvetítésen a szivárványokat, amelyeket helikopter kamerája vett fel és elkalandoztál???

2012. júl. 16. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
A szívárvány párás levegőre rávetülő napkorong színekre bontott képe.A szemlélő nem láthat semmi változást
2012. júl. 16. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"Szerintem a légrobbanás igen rövid ideje alatt picit "megremeg" a szivárvány"


Nos a szivárvány a megfigyelőhöz képest kitüntetett geometriai pozícióban lévő vízcseppeken megtörő fény. Való igaz hogy a levegő mozgása a cseppecskéket is elmozdítja. Azonban egy adott cseppről érkező megtört - a szivárvány fényét alkotó- fény csak addig juthat a megfigyelő szemébe, ameddig a csepp a kitüntetett pozícióban van. Ha odébbmozdul, már nem! így ha a pozícióba másik cseppecske kerül, annak a fénye látszódik majd ugyanúgy a távoli megfigyelő számára. Mivel ezek a cseppek elég sűrűn vannak, és nyilván nem csak a kialakult látvány helyén vannak, igaz hogy az elmozduló cseppek helyére további cseppek kerülhetnek, amik aztán átveszik a korábbiak szerepét. Tehát mozogjon a levegő bárhogy (pl fújjon a szél vagy épp egy repülő haladjon ott el) A távoli megfigyelő számára semmiféle megremegést avagy változást nem okoz, és nem is okozhat. Ha a vízcseppek térbeli sűrűsége csökken a látvány maga gyengül, és akár érzékelési szint alá csökkenhet az intenzitása. De egyéb elmozdulás, remegés, stb - ha a fényforrás, avagy a megfigyelő helyzete különben nem változik - biztosan nincs...

2012. júl. 17. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Ha a vízcseppek térbeli sűrűsége csökken a látvány maga gyengül, és akár érzékelési szint alá csökkenhet az intenzitása."


Gondolod, hogy a hang hatására csak a levegő sűrűsége nő, és a vízcseppeket valami rejtélyes erő a helyükre szegezve tartja? Nem, a vízcseppek sűrűsége is változik a hanghatásra, hiszen a tömegükhöz képest igen nagy a felületük, ezért követni képesek a levegő sűrűségének változását.


Plusz belejátszik a levegő törésmutatójának változása is, ami azért lényeges, mert a repülő jóval a vízcseppek magassága fölött szokta átlépni a hangsebességet. Emiatt kicsit más irányből esik a fény egy része a szivárványt okozó vízcseppekre. Ez a változás a légrobbanás hangjának frekvenciája (ill. annak spektruma) szerint változik.

2012. júl. 17. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Gondolod, hogy a hang hatására csak a levegő sűrűsége nő, és a vízcseppeket valami rejtélyes erő a helyükre szegezve tartja? "


Nem gondolom, ezért is írtam: "... Való igaz hogy a levegő mozgása a cseppecskéket is elmozdítja...."


"Plusz belejátszik a levegő törésmutatójának változása is, ami azért lényeges, mert a repülő jóval a vízcseppek magassága fölött szokta átlépni a hangsebességet..."


Ha jól tudom ez a magasság 6000m. A szivárvány ritkán figyelhető meg ilyen magas vízcseppeken. Lent meg egy hangrobbanás nyomásváltozása által okozott törésmutató változás nagyon kicsi, nem beszélve arról hogy a nyomásváltozás miatt a vízcsepp belső nyomása is változik, nem csak a levegőé! A Nap egy kb negyed négyzetfoknyi területről esik egy cseppre. Ráadásul nem is egy csepp felelős a kialakult látványért. Ha minden cseppecske máshonnan kapná a fényt, észlelhető lenne az elmozdulás, gyakorlatilag a nagy távolság miatt a légrétegek néhányszor tíz - néhányszor száz méteres rétege felel a szivárvány látványáért. A nyomásváltozás azonban ennél kisebb méretű rétegeket érint. Ezt figyelembe véve, meg azt hogy maga a nyomásváltozás is rendkívül kicsi, továbbra is azt mondom, hogy a kialakult látványt, semmiféle légmozgás nem tudja olyan mértékben befolyásolni, hogy az megremegni, hullámozni látszódna.

2012. júl. 17. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"A szivárvány ritkán figyelhető meg ilyen magas vízcseppeken"


Valóban, de a fénytörés miatt más irányból (is) esik fény a vízcseppekre.

2012. júl. 17. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat nagyon érdekesek. :)
2012. aug. 18. 14:04

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!