Mit értünk az alatt, hogy egy robot autonóm?
Úgy gondolom, hogy az autonómia egyik lehetséges értelme arra vonatkozik, hogy egy robot képes legyen felhasználni bármilyen új környezeti feltételt, vagyis képes legyen flexibilisen mozogni és eligazodni olyan környezetben, amelynek paraméterei nincsenek azelőtt betáplálva számára.
Nagyon banálisra leforditva a programok értelmét, az algoritmusok esetleg arról szólnak, hogy : ha x stimulus ér, y műveletet hajtsd végre, ha i, akkor o-t. Ezt követően próbálj ki lehetséges mozgásmintákat, amennyiben sikerül, tápláld magadba és használd fel hasonló feltételek mellett? Tehát beszélhetünk egy effajta tanulási folyamatról is, alkalmazkodásról, melynek köszönhetően autonómnak kezeljük?
Szerintem túl magasra teszitek a lécet. Bár e témában laikus vagyok, de szerintem egy gép (már) akkor (is) autonóm, ha bizonyos ideig képes az önálló működésre és ez idő alatt önállóan hajt végre utasításokat (mozgás, reagálás a környezetre, stb.). Ettől viszont még nem képes önállóan dönteni, csupán az előre programozott reakciók közül egy algoritmus segítségével kiválasztja a szerinte "jó" választ.
Ezek alapján pl.: a DARPA Grand Challange-e (emberi beavatkozás nélküli autóverseny) résztvevői autonóm robotok, noha a programjukat emberek írták és sohasem hoznak új, önálló döntéseket (csupán folyamatosan mérlegelik, hogy az előzetesen betáplált program-részletek közül éppen mit kell használni).
Az adaptálás képessége, azaz végső soron a fejlődés ma még csak egyszerűbb gépeknél működik - minél bonyolultabb, annál kevésbé autonóm (ld. amerikai drón-ok, - távolról irányított pilóta nélküli repülők).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!