Mi az a vektor?
vektor, az egy irányított szakasz, úgy kell elképzelni mint egy nyilat.
van hossza(abszolútértéke) iránya (hogy a 360-fok közül merre van, és állása, az az hogy ha 90-fokos az iránya, nézhet felfele és lefele, érted..
röviden ennyi
Az első tanácsom, hogy kezdj el olvasni, de minél előbb. Olvass, értelmezz, és a kötelezők utáni olvasónaplót se mással csináltasd meg! Mindezt azért mondom, mert ha nem olvasol, nem alakul ki a szövegértés nevű képesség, hiába ismered egyébként a berűket. A betűk ismerete önmagában még nem az olvasás képessége. És akkor úgy fogsz járni, mint most, hogy egyszerű szövegeket sem fogsz érteni, nem hogy a bonyolult szerződéseket, trükkösen megfogalmazott átveréseket.
A kérdésre a válasz pedig. Ahogy a wiki írja, a vektor irányított szakasz. Ugye a szakaszt már korábbról ismerjük, az egy egyenes volandrabka, aminek két vége van, és a két vég között folyamatos egyenes vonal húzódik. Tehát pl ez egy szakasz:
|____________|
(Eltekintve attól, hogy nem tudok olyan végpontot rajzolni, ami hozzáér a vonalhoz, de vegyük úgy.)
Ennek két tulajdonsága van: milyen hosszú, és milyen szögben áll. A képernyőre nehezen rajzolnék ferde szakaszt, de ugye azt el tudod képzelni, hogy van egy vízszintesen álló, 3 cm hosszú szakasz meg egy ferdén álló, 3 cm-es szakasz, és nyilván a kettő éppen abban különbözik, hogy az egyik vízszintes, a másik ferde (mert a hosszuk azonos). Viszont két vízszintesen álló3 cm-es szakaszt egyformának tekintünk.
A vektornak ehhez képest iránya is van, tehát plusz egy tulajdonság. Ezt a végére rajzolt nyíllal jelöljük.
|____________>
és
<____________|
Ha van két vízszintes, 3 cm-es, de ellentétes irányba néző vektorod, akkor az a kettő különbözik.
A vektorokkal mindenféle vicces műveleteket lehet végezni, és a fizikában is igen fontosak.
A vektor egy matematikai fogalom, amely nagyon jól használható az élet számos területén (persze csak annak, aki ért hozzá).
Ilyen fogalom a szám is, azt egy adat meghatározza. A nagysága.
A vektorét két adat határozza meg, a nagysága és az iránya. A vektorokra is ki lehet dolgozni olyan szabályokat, mint a számokra, lehet velük műveleteket végezni, van nullvektor, sok esetben ugyanazt lehet vele tenni, mint a nulla számmal. Olyan esetekben van rá szükség, amikor valamilyen jelenséget két adattal lehet jellemezni. Ilyen például az erő. A gravitációs itt mindig a földfelszín irányába hat. Amikor egy golyó az asztalon van, két erő hat rá, a gravitációs lefelé, az asztal "visszatartó" ereje felfelé. A két erő összege nulla, ezért mozdulatlan. Ha meglököd, az asztalon gurul. Ekkor hatott rá az asztal síkjában a kezed ereje, ez a harmadik erő. Az asztal szélére érve leesik, mert a felfelé irányuló erő megszűnt. Nem függőlegesen, mert van oldalirányú erő, és az hozzáadódik a gravitációshoz.
A vektorokkal még sok mindent lehet tenni, de ennek megértéséhez megfelelő előtanulmányok szükségesek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!