Miért nem terjed a lumineszcens izzó?
Olvastam egy kb. 50(!) éves könyvben, hogy ez a jövő világítása. Na de azóta sem nagyon terjed, ca, egy éve olvstam, hogy gyártanak ilyent valahol, de eléggé drága. Miért nem gyártják már régóta, akkor lejjebb ment volna bizotosan az ára.
Sokkal szebb lenne a színspektruma, mint a kompakt fénycsöveknek a neten talált infó szerint. Na meg strapabíróbb, mert a kompakt fénycső nem használható búrűában, feszülségsszabályozóval, villogtatva, hamar tönkremegy, ha sokszor kapcsolgatják (pl. WC-lámpa).
Na de a LED fénye sem annyira szép, bár elég keveset fogyaszt.
Drága? A kompakt fénycső is iszonyat drága volt régen, de mióta tömegével gyártják, azóta lejjebb ment az ára!
A LED pontosan egy elektrolumineszcens világítási forma.
A fénycső, a kompakt fénycső, sőt a higanygőzlámpa is fotolumineszcens fényforrás.
Szerintem az 50 éves könyvben pont a fénycsőre és a LED-ekre gondoltak, mikor azt mondták, hogy ez a jövő világítása. Ma meg pont ezek vannak.
Ugye az, hogy lumineszcens, az egészen pontosan annyit takar, hogy az adott dolog hideg állapotban sugároz ki fényt.
A fénycső esetén pl. maga a cső festékanyaga az, ami látható tartományban bocsájt ki fényt a beérkező UV fény hatására. Igaz az UV fényt ott hővel járó folyamat hozza létre, de maga a folyamat tartalmaz lumineszcens komponenst. A LED-nél meg elektromos áram hoz létre fényt, amit nem egy adott anyag hevítésével hoz létre. Tehát ez is megfelel a lumineszcensnek.
Lásd: [link]
Gyakorlatilag tehát minden fényforrás az, ami nem az anyag hevítésével hozza létre a fényt.
Nem tudom a könyv pontosan mit írt, hogy az ott felhozott „izzó” milyen elv alapján működik. Lehet, hogy akkor ígéretesnek tűnt pl. egy technológia, de mára a kutatások tükrében kiderült, hogy nem használható, túl költséges, vagy túl környezetszennyező, esetleg túl kis hatásfokú, vagy túl rövid élettartamú, illetve vannak hatékonyabb megoldások, így feleslegessé vált az ilyen irányú kutatás. Vagy azt is el tudom képzelni, hogy nem találtak megoldást a fényerő szabályozására. (Pl. oké, hogy vannak biolumineszcens anyagok, de mégis ugye hogyan tudjuk ezt kikapcsolni? Maximum elfedni lehet.)
Üdv!
Kedves kérdező az nem izzó!!!!!!
Hanem egy, egyfajta kondenzátor, ahol villamos térrel bírják rá a dielektrikumot a fénykeltésre. A dielektrikum egy gáz vagy gázkeverék, melyben ködfénykisüléshez hasonló, folyamatosan fennálló gerjesztési folyamatot érnek el. Nagy előnye hogy nincs jelentősebb mennyiségű hőtermelés, kvázi nincs elektróda, mert az ott a fegyverzet, nincs ívkisülés, és ha jól emlékszem a kapott fény a látható spektrumba esik. Hátránya a nagy működési feszültség és a hozzá tartozó erősített szigetelésű villamos berendezések.
Üdv!
"Miért nem terjed a lumineszcens izzó? Olvastam egy kb. 50(!) éves könyvben, hogy ez a jövő világítása."
Azóta ez már a jelen világítása lett!
Igaz, hogy az "izzó" kifejezés a régi, akkor még izzószálas fényforrásokból maradt minden fényt kibocsátó lámpafélének az elnevezéseként.
Lumineszcens fényforrásnak nevezzük azt, ami valamilyen a látható fény tartomány rövidebb (kék) vége felé eső fény sugárzás hatására lumineszkálni képes.
Ilyen pl a fehér led, ami kék fényű led felületére felhordott, speciális összetételű lumineszcens fénypor réteg fényének a kék általi gerjesztése okán világít.
Lumineszcens fényforrás a szentjános bogár is!
Ilyen a fénycső is, ami a csőben létrejövő UV fény által gerjesztett fényport késztet lumineszkálásra.
Olvasnivaló: [link]
Találtam még valamit indukciós gerjesztésű lámpa gyűjtő név alatt: [link]
Itt van pl ez: [link]
Azt írja, 300W teljesítményű és 18000Lm fény áramú.
Az 1 W esetén 60 lumen fényáramot jelent.
Ez igen csak relatív, hogy sok vagy kevés, már a mai világban. A legújabb ledek már 160-180 lumen fényt is képesek létrehozni Wattonként! Sőt..: [link]
Igaz, a ma forgalomban kapható ledes fényforrások kb tényleg csak itt tartanak még. A lumineszcens kompakt fénycsövek is hasonlóak energia hasznosítás szempontjából.
A CREE XM-L ledjének a 160 lumenes fényességű bin-jét már bárki megrendelheti pl a Cutter-től. (bib = csoport vagy kosár. Ilyen "bin"-nel jelölik a különböző fényességü csoportokba válogatott példányokat.)
Az XM-L led adatlapja: [link]
A negyedik lap alján található táblázatból lehet kiszámolni a pontos hatásfokot üzemi áram függvényében, ami ennél a lednél 3Amper. A táblázatna jelölt 100% az 700mA áram mellett teljesül. Így könnyebb lesz számolgatni vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!