Van-e olyan légkondícionáló, amelynek a működése a beletöltött víz elpárolgásán alapul?
Például így: a szobában van a zárt szerkezet, amely a benne levő vizet párologtatja a belső levegő mozgatásával. A párás levegő nem jut ki a szobába, de az elpárolgó víz egyrészt lehűti a környezetét (például a szerkentyű hűtőfelületét). Továbbá a párás, szintén hűvösebb levegőt egy hőcserélőn keresztül kivezeti az ablakon egy csövön. A hőcserélő másik felén pedig kinti meleg levegő áramlik be, amelyet a kifele menő párás levegő hűt, miközben ez felmelegszik.
Lehetne ilyennel mondjuk 5-10 fokot hűteni a kinti levegőhöz képest?
A víz párolgáshője 2257kJ/kg, amely 627Wh/liter, ami jelentős. Ha a belső párolgó felület elég nagy, akkor óránként el tudna párologtatni 1 litert, azaz 627Wh hőenergiát vonna ki a lakásból. Ez jelentős, egy villanyfűtőtest is közepes fokozaton nagyságrendileg ennyi hőt termel.
Vagy egy egyszerűbb megoldás, ami csak kifelé nyomja a párás levegőt a hőcserélőn keresztül, ami a szobában van.
Befelé pedig jön a levegő akárhol, például a szobaajtón vagy résnyire nyitott ablakon.
Az utóbbit lefirkantottam:
Ez sokkal olcsóbban hűtene, mint a szokásos légkondik, mert csak a ventillátort kellene működtetni, ami keveset fogyaszt, a víz a meleg levegő miatt magától párolog.
Szóval van ilyen, vagy működne?
amit leírtál, az lényegében az evaporativ hűtés.
itthon is van ilyen, bár még nem túl elterjedt, de több helyen alkalmazzák.
Nézem léghűtőket, általában nem túl jó a vélemény róluk. Ahogy látom, az a baj velük, hogy a szobán belülre engedik ki a párás levegőt, ami először lehet hogy hűvösebb, de amikor a pára lecsapódik és visszaalakul vízzé (beszívódik a tárgyakba, stb.), a hőt leadja, és ugyanott van az eredő hőmérséklet, mint előtte. Valamint a páratartalom is magasabb lesz, ami rontja a hőérzetet.
Szerintem a párás levegőt éppenséggel ki kellene vezetni a helyiségből, csak előbb le kell hűteni vele a levegőt, ahogy az ábrámon van. Az is lényeges, hogy túl sok külső levegőt nem szabad beengedni, talán az is elég, ami az ajtó és ablakkeret mentén be tud szívódni a ventillátor miatt lecsökkenő légnyomás hatására.
Lehet hogy kipróbálom, veszek egy léghűtőt és rábarkácsolok egy hőcserélőt, aztán meglátjuk. Még az is fontos, hogy a pára ne a hőcserélőn belül csapódjon le, de szerintem nem ott fog, mert annak a hőmérséklete mindig egy kicsit nagyobb, mint a benne haladó párás levegőé.
Meglátásom szerint az a fő gond, hogy te a párával akarsz hűteni. De alapvető fizika, hogy a pára lecsapódása hőfelszabadulással jár (elvileg pont annyival, mint amennyit a víz vett fel, hogy párává alakuljon)...
Vagyis, alapvetően a víznek kellene a hőcserélőben lennie, hogy felvegye a környezet hőjét és a keletkező párát kellene kivezetni (a vizet meg újratölteni). De ettől az eszköztől se várható jelentékeny hűtőhatás (jobban megéri hideg vizet keringetni).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!