Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen tulajdonságokkal...

Milyen tulajdonságokkal rendelkező fémet kapunk eredményül? Lehet egyáltalán ilyet csinálni?

Figyelt kérdés

Egy alumínium+szilícium alapú fémre gondoltam, amiben lenne még króm, bór, titán és vanádium. A százalékok számolgatásához nem értek, de valami ilyesmi arányra gondoltam, hogy:

Alumínium >70%

Szilícium <10%

Titán >8%

Króm <6%

Bór >5%

Vanádium <1%

Nem vagyok járatos a fémkohászatban, de szeretnék egy könnyű, nem túl rideg, de kemény anyagot kitalálni a leendő gyakorlókardomhoz. Az előállításhoz már van hely/hozzáértő személy, de csak ennyi, ezt leszámítva nekem kell megmondanom hogy miből mennyi.


2012. márc. 20. 23:39
 1/3 anonim ***** válasza:

"Nem vagyok járatos a fémkohászatban"


Még a kémiában se! A króm 2180 fokon olvad az alu 933 fokon hogy gondolod ezt ötvözni?A 70% aluból hogy akarsz kardot?

2012. márc. 21. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

nana álljon meg a díszmenet, messze nem arról van itt szó hogy fogod a 600fokos Al-t, és összeöntöd a 2000 fokos cr-el.


Elárulom létezik ilyen ötvözet. Ha megnézed igen szép kacifántos is, a fázisgörbéje.


A kérdezőhöz:

Az teljesen más lapra tartozik, hogy amit te csinálsz, az nem ötvözés. Már egy 2-3 komponensű ötvözetet kitalálni is macerás, hogy az egyes ötvözők, és az alapfém hogy módosítják a mechanikai, korrózióss... tulajdonságokat elég macerás.

Az ötvözés nem szuperpozíció. Pl ha raksz az alapfémhez egy korróziójavító ötvözőt, és egy mechanikai szívósságot javítót, nem garancia semmi arra hogy a kapott ötvözet nem lesz mégis hasznavehetetlen, mert a két ötvöző egymásra is hat.


Arról nem is beszélve, hogy az általad kitalált új anyag megmunkálását addig hiába kezded el, amiig nem ismered a teljes fázisdiagrammájt. (szilárd oldat, eutektikum, ilyen kristályrács, olyan kristályrács, hűlési görbék...)


Megint egy példával az FeC szénacél ötvözet, teljesen más tulajdonságokat mutat ha magas hőmérsékleten hőn tartod, majd gyorsan lehűtöd, mint ha alacsony hőmérsékleten dolgozol vele, majd felmelegíted, és lassan hűtöd.... Nem véletlen hogy erről szakkönyvek százait írták.


Szóval röviden ez nem így működik. Vagy van pár fizikus ismerősöd, akik végigszámolják, ma már van ilyen, egyes nagyon fontos anyagoknál kvantummechanika, és szuperszámítógép segítségével ki lehet számolni hogy az általad használt anyag így úgy ötvözve milyen tulajdonságokkal fog bírni, vagy ahogy évezredek óta is csinálják, kísérleteznek, és végigmérik, az összes lehetséges kombinációt.


Amúgy meg ha kardot akarsz ne Al ötvözet, hanem rugóacél felé nézelődj. Az al akárhogy ötvözöd, nem lesz olyan sokoldalúan jó mint az acél, és nem árt ha a kard nem

0.5 kg hanem 1-2.

2012. márc. 21. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Óóóh... ._. Hát köszönöm a válaszokat... jóval problémásabb, mint ahogy gondoltam. Azt hiszem marad a kísérletezgetős és a jóval többet utánanézős verzió...
2012. márc. 21. 22:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!