Az alábbi módon megjósolható a jövő? És mindig ugyan
azt a jövőt kapnánk eredményül?
Figyelt kérdés
Tételezzük fel, hogy létezik olyan kapacitású számítógép, mind számolási, mind adattárolási szempontból, ami tárolni tudja a világmindenség minden adatát. Tehát fogunk egy adott időpillanatot, és lementünk MINDENt ami a világegyetemmel kapcsolatos. Az utolsó atomig, elektronig, az idegsejtekben lévő feszültségig, szó szerint mindent. Ha ezután futtatni kezdjük ezt a virtuális valóságot, többszöri elindításra is mindig ugyanaz történne vajon? Most hagyjuk ennek a gyakorlati korlátait, nyilván nem kivitelezhető.
2012. febr. 25. 10:47
1/8 anonim válasza:
Elég nagy paradoxon lenne, ugyanis, hogyha mint egy másik valóságot elkezdenénk futtatni a programot, akkor annak a programnak tartalmaznia kellene azt a programot, ami ő maga, és előre kellene lássa, hogy mit ad ki ő maga, mint végeredményt, ugyanis ez is egy befolyásoló tényező a jövővel kapcsolatban, azt meg honnan máshonnan tudhatná meg, mint a virtuális gép virtuális gépéből... Remélem érted :D
Amúgy nem kifejezetten a jövőt mutatná, hanem egyet az elképzelhető valóságok közül.
2012. febr. 25. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 A kérdező kommentje:
Na igen, ez jogos. Valójában, ha létezne is ilyen gép, senki nem nézhetne bele a jövőbe, mert nyilván rögtön megváltozna. Arra mondjuk nem gondoltam, hogy a gépnek saját magát is meg kellene jelenítenie, ami felvet néhány kérdést. Ettől függetlenül érdekes kísérlet lenne ezt megcsinálni néhány rovarral, egy feldolgozható méretű térben, és megnézni, hogy a megjósolt jövő valóban úgy történik-e. Vajon a rovar minden szimulációnál ugyanúgy viselkedne, és a valóság is követné a jóslatot? Ez az, amiről nem tudom mit gondoljak. Ha mindig ugyanaz történik, az felveti a szabad akarat kérdését, illetve az előre elrendelte-tettséget. Ez jelentené azt, hogy előre meg van írva a sorsunk. Az élet nem más, mint egy előre látható eseménysor. Az viszont sokkal érdekesebb, hogy mi van akkor, ha minden szimuláció során más döntéseket hoz a rovar. Ez is felvetne egy csomó kérdést...
2012. febr. 25. 12:25
3/8 anonim válasza:
Kérdező, amit kérdezel az igazából a determinizmus.
Ha feltételezzük hogy létezik ilyen számítógép, akkor a véleményem szerint, mindíg ugyanazt a jövőt adná ki.
Mégpedig azért, mert az ember bármit csinál, vagy a világban bármi történik, annak oka van. Amilyen döntést hozunk oka van. Véletlen nincs, csak ismeretlen okok. De ha a számítógép ismeri, akkor ki is számolja. Remélem érthetően ki tudtam magam fejezni :)
2012. febr. 25. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 anonim válasza:
A dolog az önmagát modellezésen kívül ott bukik meg, hogy a kvantummechanikában valószínűleg igazi véletlenek vannak, tehát ezeket nem lehet kiszámolni.
2012. febr. 25. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
6/8 anonim válasza:
"Az utolsó atomig, elektronig, az idegsejtekben lévő feszültségig, szó szerint mindent"
Igen, valami hasonlót akartam írni, mint az előző válaszoló. Heisenberg-féle határozatlansági reláció ugye ismerős. Tehát ELVILEG nem lehetséges pontosan meghatározni és betáplálni a gépbe minden adatot. Tehát a válasz szerintem, hogy nem mindig ugyanazt a jövőt kapnánk eredményül.
2012. febr. 25. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 anonim válasza:
A Heisenberg féle határozatlansági reláció szerint egy elemi részecske sebessége ÉS helyzete nem állapítható meg egyidejűleg.
2012. febr. 25. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
8/8 anonim válasza:
Ha a szabályok determinisztikusak, akkor igen. Ha nem, akkor nem mindig ugyanaz történne.
Az is lehet, hogy most is egy számítógépes szimulációban vagyunk. Ki tudja...
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!