Szamuráj kard mit vág el?
Az a kérdés jutott szembe hogy ezek a kardok nagyon élesek.
És vajon egy feszes drótkötelet vagy láncot el lehetne e vágni vele?? Nem értem momentán azt se hogy mikor összecsapkodják őket a harcban hogy nem csorbul ki a pengéje? Mit lehet max elvágni egy ilyen kardal?
A sima kard amit láthattál teljesen más technikával készítik, és teljesen máshogy is használták, mint a katanát.
Nekem is van kardom, víváskor elég sokszor csattan fém a fémen, ami miatt valóban sorjás lesz. A katanával azonban egyetlen csapás volt küzdelmenként, a két harcos kivárta a megfelelő pillanatot, egyszerre támadtak, és az egyik talált. A katanával nem csattogtak mint az európai karddal.
A katana kidolgozása teljesen más, mint az európai. Mindkettő mestermű a maga módján, de a katana iszonyat éles, és ridegebb. Sokkal többször hajtogatják, máshogy edzik, más a funkciója. Akármilyen furcsa, az európai lovagi kard inkább zúzófegyver, a katana viszont vágó.
Itt egy teszt a film végén, lemezpáncél ellen:
http://www.youtube.com/watch?v=EDkoj932YFo&feature=related
A páncélon esett sérülésből szerintem egyértelműen látszik, hogy a katana bizony vágja a fémet, habár a páncél az íves kidolgozás miatt nem szakadt át ténylegesen.
Ezen a videón átvágnak egy acél csövet, de a pengét nem mutatják meg utána. Később átvágnak egy acéllemezt, azután mutatják a pengét, nincs szemmel látható sérülése.
http://www.youtube.com/watch?v=RyO46RQhYkQ
Ezen a videón egy rálőtt (ólom) golyót vág ketté a katana:
"Mindkettő mestermű a maga módján, de a katana iszonyat éles, és ridegebb. Sokkal többször hajtogatják, máshogy edzik, más a funkciója. Akármilyen furcsa, az európai lovagi kard inkább zúzófegyver, a katana viszont vágó."
Azért vitték a katanát háborúba is, és azt nem ilyen kivárós egysuhintásos párbajokkal vívták meg. Régi katanák fonákján látszik azért a sorja.
A hosszúkard azért teljesen más karakterű (nagy, nehéz és kevésbé éles), mert az európai páncélok is mások (nagy nehéz lemezpáncél), ami ellen ilyen kell. Ennek ellenére egy páncélzat nélküli embert az is gond nélkül kettévág. A szamurájok inkább bőrpáncélokat használtak, ami ellen inkább egy egyedülállóan éles szablya karakterű kard kell. Ez a linkelt videókon is nagyszerűen látszik. Lemezpáncélos harcosnál a katana csak megsérti a páncél, a hosszúkard tömegéből és méretéből adódóan leveri a lábáról/lováról a lovagot.
A cső elvágása viszont nagyon szép teljesítmény. Nem gondoltam volna, hogy akár egy ilyen vascsövet is képes volna átvágni.
Ha jól emlékszem valahol hallottam, hogy a katanáknak 2 része van.
Van az alja ami vág de könnyen törik,csorbul(máramihez képest könnyen) és van a teteje.
A teteje teljesen más szerkezetű így abból nem lehetne olyan éles részt csinálni mint a másikból de az jobb a védekezésre.
Szerintem ha pont úgy adódott akkor inkább azzal védekeztek.
A láncot nem hiszem. Van is egy ilyen szamuráj fegyver a Kusari-gama amit egy lánccal megtoldott sarló. Eredetlieg pont a katana-val rendelkező szamurájok lefegyverzésére szolgál:
http://www.youtube.com/watch?v=Wm9FI5ppsyM
És igen, csorbul. De nem a pengéjét csapkodták össze. Jellemzően a kard tompa élével hárították az ellenséges csapásokat, de idővel az is csorbult rendesen. A csatákba meg nem katanát, hanem inkább a sokkal nagyobb Tachi-t hordták magukkal, ami inkább pallos szerű volt. Akárcsak a Nodachi, ami nagyob a Tachi-nál is, csak azt meg a gyalogos katonák hordták. Ezen felül említeni kell még egy Zanbato nevű hatalmas szablyát is, mely arra rendeltetett, hogy a lovat is kettévágja. Bár alakjában kicsit sem hasonlított a katana-hoz. Sőt, a Zanbato csupán japán neve a kínai Zhan Ma Dao nevű fegyvernek. Jelenleg nincs bizonyíték rá, hogy ezeket japánban is használták.
Tachi = Csatakard
Katana = Párbajkard
Bár már régebbi kérdés, de van fent ég, friss videó, ami eloszlatja a katana körüli legendákat.
1) 02:42
"A katana képes kettévágni a ráhulló selyemkendőt."
Ez talán a legismertebb toposz a katanáról. Többszöri próba is bemutatja, hogy ez nem lehetséges, amennyiben nincs élirányú elmozgása a kendőnek a pengén.
2) 06:03
"A katana könnyebb, mint a középkori európai kardok."
A tesztben szereplő katana súlya: 1,18 kg
A közel ugyanakkora pengehosszúságú lovagi kard súlya: 1,08 kg
A sokkalta nagyobb, másfélkezes pallos súlya: 1,20 kg
3) 16:28
"Csak a katana képes szépen kettévágni egy tatamit."
Mind a katana, mind a pallos könnyedén és tiszta vágófelületet hagyva vágja át a tatamit.
4) 20:18
"A katana kettévág egy másik kardot."
A katana éle egy másik karddal való összecsapásnál drasztikusan károsodik, darabok repülnek ki a pengéjéből. (Nem véletlenül nem az élével, hanem a hátoldalával hárították a csapásokat.)
5) 23:42
"A katana keresztülvágja a lovagi páncélokat."
A tesztben a katanával bele tudtak szúrni egy kocsiajtóba (ami sokkal vékonyabb anyag, mint egy lovagi páncél), de átvágni azt már nem.
6) 26:54
"A katanával bele lehet szúrni a kövekbe, hogy azon másszanak fel a falakon."
A teszt során a katana pengéje elhajlott, és természetesen nem volt képes behatolni a kőbe.
------------
Összegezve, a katanáról az egyébként hagyományosan túlzó távolkeleti filmek (és az azokból megismerő nyugati popkultúra) olyan képet festett fel, mintha már-már közelebb állnának a fénykardokhoz, mint sima földi acélpengélhez, valójában közel sem voltak sem könnyebbek, sem élesebbek, sem ellenállóbbak, mint a nyugati kardok, sőt, alulmaradnak az azokkal szembeni összevetésben, és a képességeik jelentős része a legendák által lett köréjük fonva.
#2 "A páncélon esett sérülésből szerintem egyértelműen látszik, hogy a katana bizony vágja a fémet, habár a páncél az íves kidolgozás miatt nem szakadt át ténylegesen."
Bár a videó már nem elérhető, de a hangsúly pont azon van, hogy nem vágja át. A behorpadás bármilyen nagyobb kardcsapástól, nyílvesszőtől, bárdtól bekövetkezne, a páncél viszont megvéd a sérüléstől, amennyiben nem vágja át a fegyver.
"Ezen a videón átvágnak egy acél csövet, de a pengét nem mutatják meg utána. Később átvágnak egy acéllemezt, azután mutatják a pengét, nincs szemmel látható sérülése."
A teszt csalóka látszatot kelt, ugyanis egy kifeszített lemezt sokkal egyszerűbb keresztülvágni az élénél elindítva a csapást (ahol sokkal kisebb a felületi ellenállása), mint a sík felületén. Vesd össze azzal, hogyan könnyebb elvágni egy papírlapot is.
Lovagi páncélnál ilyen szituáció értelemszerűen nincs. Erre a mutatványra egyébként más kard is képes volna ugyanilyen körülmények között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!