Mi lenne, ha felrobbanna a Paksi atomerőmű?
Nem valószínű, hogy meghalnál. Ha egy Csernobilhoz hasonló katasztrófára gondolsz, ott gyakorlatilag csak az erőmű személyzetéből vesztették néhányan életüket közvetlenül a robbanástól és az utána támadt tűztől. Emellett még néhány mentő és tűzoltó, illetve a blokkot lefedő munkások kaptak olyan nagy sugárdózist, hogy rövid időn belül elhaláloztak.
Emellett ott a veszélyt a tűz következtében a levegőbe kerülő radioaktív részecskék jelentették, amik a széllel szálva nagy területen szóródtak szét. Ez csak hosszabb távon okozott jelentős egészségkárosodást, ezeknek a pontos számáról még ma is vitatkoznak.
Mit jelent az, hogy felrobban?
Csernobili típusú katasztrófa ezzel a reaktortípussal kapcsolatban nem fordulhat elő. Sem elméletben, sem gyakorlatban.
Paks akkor robbanhat fel, ha rádobnak egy nagyon erős bombát, pl. egy kisebb vagy nagyobb atombombát. Egy ilyen robbanás szétszórja az erőműben lévő radioaktív anyagokat, és nagyon nagy területeket lakhatatlanná tehet, bár nem biztos, hogy te 30 km-re az eseménytől meghalnál, mert egy ilyen esetben a radioaktív por földre hullása nem azonnal, hanem a csapadékkal és a széllel jut el hozzád. Addigra riasztás lép működésbe és az érintett területeket kiürítik. Ha a szél az ellenkező irányba fúj, akkor lehet, hogy ki sem kell üríteni a települést, ahol laksz.
A közvetlen sugárzás (tehát ami nem a lehulló radioaktív porból származik) nem jut el hozzád, mert a gamma-sugárzást kb. 100-150 méteres légréteg felezi, vagyis a reaktor közvetlen sugárzása 1:1 000 000 000 arányban gyengül, mire hozzád eljut.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!