Egy egyszerű áramkörben a töltések miért a pozitívból a negatív irányba mennek? Az elektronok fénysebességgel mozognak? Ezért kapcsolódik fel azonnal az égő?
Az elektronok a negatív pólus felől mozognak a pozitív felé. Az áramirámy az, amit történeti okokból éppen fordított irányú.
Az elektronok nem mozoghatnak fénysebességgel, mivel egyetlen tömeggel rendelkező objektum sem tud ilyet tenni. Az elektronok mozgási sebessége a közeg fizikai jellemzőitől függ, de tipikusan mm/másodperc nagyságrendű. Az elektromágneses hatások, amelyek az elektronok mozgásáért felelősek, azok mozognak közel fénysebességgel (mivel nem vákuumról van szó). Ezért jönnek mozgásba az elektronok elég gyorsan, és ezért kapcsolódik fel szinte pillanatszerűen az égő.
Ezért nem is igazán jó a #13-as hasonlat .
Akkor bizonyos fokig inkább úgy írható le, hogy mikor zöldre vált a lámpa mindenki elindul kb egyszerre, nem pedig megvárja, hogy előbb az első elinduljon és csak utána..?
#15-ös vagyok, bocsánat javítom
Ezért akkor nem is igazán jó a #13-as hasonlatom?
Akkor bizonyos fokig inkább úgy írható le, hogy mikor zöldre vált a lámpa mindenki elindul kb egyszerre, nem pedig megvárja, hogy előbb az első elinduljon és csak utána a többi?
Ahogy en ertem, a zoldlampas talan jobb hasonlat, annyi kulonbseggel, hogy nem csak tolni akarjak egymast, hanem a masik oldalon huzzak is, es mondjuk egymasra dudalnak hogy induljak mar. Ez a radudalas fele meg az elektromagneses mezonek. Ami nagyon gyorsan terjed, fenysebesseggel. Es el kell telni egy kis idonek, amig kialakul a folyamatos forgalom. Aztan ha piros, akkor megint dudalas, torlodas, megallas.
Masreszrol az igazi golyok is elektromagneses mezovel lokik egymast tudtommal. Ezek a mechanikai kolcsonhatasok mind igy mukodnek ha eleg kozelrol megvizsgaljuk. Ezert nem terjed az a hatas sem azonnal (csak max fenysebesseggel), amikor egy hosszu bottal megbokok valami tavoli dolgot.
A vízvezetékes hasonlatom több szempontból is helytálló. Az elektromos tér terjedését leíró Maxwell egyenletek hasonmásai az összenyomhatatlan folyadékokat leíró egyenleteknek, ezeket még Gauss dolgozta ki. Az összenyomhatatlanság valójában csak közelítés, az anyagoknál a hangsebesség, az elektromos térnél a fénysebesség, amellyel terjed a hatás. A vízvezetékben is csak hangsebességgel terjednek a nyomásváltozások. Maxwell maga épített is egy mechanikai modellt az elektromágneses tér szemléltetésére.
Az áramon fizikailag valóban az elektronok áramlását értjük, de ezzel ekvivalens az elektron hiányok ellentétes irányú áramlása. Vagyis az elektromos térnek oly mindegy, hogy egy többlet elektron hozza létre, vagy egy hiányzó elektron közelében levő pozitív atommagok. Mind a kettő feszültség különbséget jelent.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!