Egy egyszerű áramkörben a töltések miért a pozitívból a negatív irányba mennek? Az elektronok fénysebességgel mozognak? Ezért kapcsolódik fel azonnal az égő?
1,) Történelmi okokból. Amikor még a kísérleteket végezték nem voltak pontosan tudatában mi történik, hasra ütöttek és lett egy (+) és egy (-).
2,) Nem, az elektronok relatíve lassan mozognak, nagyságrendileg 1-2cm/s sebességgel. Az energia áramlása elektromágneses mezővel pedig változó sebességgel halad, ami függ a vezető anyagától, annak szigetelésétől valamint ha jól emlékszem, akkor a feszültségtől.
Ennek most nem néztem utána, memóriából dolgoztam, lehetnek benne apróbb hibák, de lényegében jó kell legyen.
De akkor miért kapcsolódik fel azonnal az égő, ha még nem ért a célba az elektron? A töltés elem egyáltalán mikor ér az egőhöz? Mi kapcsolja fel azt az égőt?
Bocsi, nagyon új téma nekem ez, csak most kezdett érdekelni. Iskolában nem érdekelt.
Kólauborkával írta:
"Az energia áramlása elektromágneses mezővel pedig változó sebességgel halad, ami függ a vezető anyagától, annak szigetelésétől valamint ha jól emlékszem, akkor a feszültségtől."
Kijavítalak:
Az energia áramlásának a sebessége lineáris áramköri elemek esetén nem függ a feszültségtől, a többi viszont befolyásolja az elektromágneses hullám terjedési sebességét.
Veletlenul pont tegnap neztem egy videot, ahol nemcsak elmagyarazzak, hanem megmerik es lerajzoljak, hogy terjed az aram (az elektromos hatas), az elektronok, es honnan tudjak hogy merre kell menni, tovabba valojaban mennyire kapcsol fel azonnal a lampa.
Kérdező - az elektromos energiát nem az elektronok szállítják, hanem az elektromágneses mező, melyet a szabad töltéshordozók csak irányba terelnek. Még nagyon alacsony frekvenciák esetén is érvényes, hogy az energiaáram nagyobbik része a fémes vezeték keresztmetszetén kívül folyik!
Ez a mező fénysebességgel (vagy az anyagi környezet befolyása miatt némileg lassabban) közvetíti a kiindulóponti változásokat a végpont felé. Az elektronok driftsebessége egy normál terhelésű rézvezeték esetén maximum 0,1 milliméter másodpercenként.
#7 sok fogalmat nem értek ebből, de ki fogom silabizálni! Mágneses mezőről még nem olvastam, se a hullámokról.
Köszönöm!
#7-es válaszával kapcsolatban láttam hasonló videót pár hónapja, ez nem pont az, de:
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!