Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Memóriachipeknél miért nem...

Memóriachipeknél miért nem alkalmazzák azt a módszert, hogy a bit mellé beépítenek egy SSD-bitet is, és ha valamilyen áramkimaradás van, akkor még gyorsan el tudja menteni a memória tartalmát a gép?

Figyelt kérdés
Aztán amikor újra áramot kap, akkor ráadásul egy szemvillanás alatt vissza tudja tölteni a memóriába a tartalmat, és így nem lenne gond az áramkimaradás. Egy SSD hasonló méretű vagy kisebb mint egy memóriamodul, mégis sokkal nagyobb kapacitású, vagyis egy bit sokkal kisebb helyet foglal, így nem nőne meg tőle túlzottan a memóriamodul mérete.

#memória #SSD #szünetmentes memória
nov. 2. 23:22
 1/8 2*Sü ***** válasza:
94%

> és ha valamilyen áramkimaradás van, akkor még gyorsan el tudja menteni


Az SSD bár gyors, de még mindig lassabb, mint a RAM. Így folyamatosan nem lehetne minden memóriában történő változást azonnal tárolni is. Ha te egy másodperc alatt 3 számjegyet tudsz leírni, akkor nem tudod írással követni egy kijelzőn megjelenő 10 számjegyes szám másodpercenkénti 10-szer történő változását. Még ha próbálnád is követni, az sem lesz konzisztens állapot, könnyen lehet olyan számok lesznek a papírodon leríva, amik így egymás után nem voltak a kijelzőn. Ráadásul mivel az SSD nem írható korlátlanul, így villámgyorsan tönkre is menne.


Ha az SSD állapotának a változás tudná követni a RAM változásának a sebességét, akkor kvázi nem lenne szükség RAM-ra.


Olyan meg nincs, hogy „még gyorsan”. Ha áramszünet van, akkor elveszik a memória tartalma.


Olyat lehetne, hogy áramszünet esetén még lenne némi tartalék energia, ami az SSD-re íráshoz kell. De erre meg ott vannak a szünetmentes tápegységek. Áramszünet esetén a gép ki tudja írni a memória tartalmát, hibernálni a gépet.

nov. 2. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Úgy gondoltam, valami kis plusz áramforrással, pici gombelem vagy egy ceruzavégnyi kondi, csak ami ahhoz kell, hogy a biteket átmásolja, ez akár mehetne egy közvetlen csatornán is, és akkor tényleg csak egy órajelnyi idő kellene neki. Nem folyamatosan, nyilván, hanem mint vésztartalék, áramszünet esetére. Oké, hogy vannak szünetmentes tápok, de annál ez sokkal olcsóbb, gyorsabb, gazdaságosabb, környezetkímélőbb lenne.
nov. 3. 00:10
 3/8 anonim ***** válasza:
90%
Ennyi erővel tegyél egy SSD-t a RAM helyére. A mostani átlag SSD-k annyival írnak mint egy 20 éves gép RAM-ja, szóval lenne egy 20 éves gyorsaságú géped, ami áramszünet esetén megtartja a memória tartalmát és azonnal feléled ahogy visszajön az áram.
nov. 3. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 2*Sü ***** válasza:
80%

A memória nem egy statikus és független valami. Egy hibernálásnál fontos, hogy a memória egy konzisztens állapotban legyen letárolva, a hardverek le legyenek állítva, majd a helyreállítás során vissza ez az állapot legyen visszaállítva. Random pillanatban a processzor állapotát is le kellene tárolni, ha azt akarjuk, hogy a folyamatok folytathatók legyenek. Mondok egy egyszerű példát, tegyük fel a program összeadja az első 10 pozitív egész szám összegét. A dolog egyszerű, van egy memóriacella, ami az aktuális számot tárolja (1-től 10-ig), meg egy másik memóriacella, ami az addig kiszámolt összeget. Valami ilyesmi történik:

1. kezdőértékek beállítása: szám = 1; osszeg = 0

2. növelem az összeget a számmal: szám = 1; osszeg = 1

3. növelem a számot eggyel: szám = 2; osszeg = 1

4. növelem az összeget a számmal: szám = 2; osszeg = 3

5. növelem a számot eggyel: szám = 3; osszeg = 3

6. növelem az összeget a számmal: szám = 3; osszeg = 6

7. növelem a számot eggyel: szám = 4; osszeg = 6

8. növelem az összeget a számmal: szám = 4; osszeg = 10

9. növelem a számot eggyel: szám = 5; osszeg = 10

10. növelem az összeget a számmal: szám = 5; osszeg = 15

stb…


Oké, jön az áramszünet, a memóriában az van, hogy a szám 5, az összeg meg 10. Oké, de mi a következő lépés? Az összeget kell növelni a számmal? Vagy előbb még a számot kell növelni eggyel? Hol tartott a processzor a ciklusban, melyik utasítás következik?


Hab a tortán, hogy a processzornak is van saját memóriája (regiszterek).

nov. 3. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 2*Sü ***** válasza:
95%
Egy kicsit ahhoz hasonló a fent ecsetelt egyik probléma, mint mikor egy barátommal egy jó sakkjátszmát játszottunk. De nem tudtuk befejezni, így lefényképeztük a táblát. Sajnos egy jó ideig nem tudtunk találkozni, de egy fél év után csak sikerült leülnünk, és elővettük azt a félbehagyott sakkjátszmát. Már alig rémlett, hogy mi történt fél évvel korábban, de azt még sikerült belőnünk, hogy ki játszott a világossal, és ki játszott a sötéttel. De egy dolgot nem tudtunk… Ki következik? Az állásból – a mi tudásszintünkön – ez nem volt egyértelmű., emlékezni meg nem emlékeztünk rá. Szóval lefényképezett sakktábla ide vagy oda, nem tudtuk befejezni a játszmát.
nov. 3. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
56%

Már az alapgondolat is meglehetősen szélsőséges, hisz egy más típusú memória teljesen más gyártástechnológiát igényel, mások a belső struktúra üzemi feszültségei (Az SSD-be be is kel injektálni azokat a töltéseket), és gyakorlatilag néhányszorosára drágulna a technológia a két eltérő rendszer egybehozása miatt.


Ha üzembiztonság kell, akkor ott vannak a hibernálást biztosító tápegységek, melyek viszonylag olcsóak és kis helyen is elférnek, vagy lehet rendes hosszútávú szünetmentes ellátást biztosítani. A notebookoknak, tableteknek és okostelefonoknak meg már alapból van saját akkumulátoruk.

nov. 3. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
91%

Régen készítettek úgy gépeket, speicális alkalmazásokra, hogy valami hasonló megoldás volt bennük. Ezt általában BBU-nak nevezték az egységet Backup Battery Unit az volt a szerepe, hogy ha a gép áramkimaradás miatt megáll akkor az operatív memória, és a CPU belső regiszterei kapjanak tápellátást és ne történjen adatvesztés. A vissza indításkor egy (általában) szervíz processzor el tudta végezni ennek fájlba mentését általában diszkre (amúgy pl. a diszk kontrollerek esetén a write cache is meg volt támogatva BBU-val) mentését és vagy eldobta a kezelő ezt, vagy vissza állította és ott folytatta ahol abba maradt a gép futása. Ez akkoriban volt még amikor nem voltak még elérhetőek kellő teljesítményben szünetmentes áramforrások.


Ma ahol ez igény ez úgy van megoldva, hogy van egy szünetmentes áramforrás amelyik x ideig (ez igénytől és mérettől függően néhány tíz másodperc esetleg negyed-fél óra ld.: [link] ), majd elindul egy letelepített dízel áramfejlesztő (ilyen helyeken ezek egészen extrém megoldások is lehetnek 5-8-10 másodperces indítási idővel képesek indulni) és átveszi az egész rendszer tápellátását. És a gép üzemel tovább. Illetve ez ki van egészítve azzal, hogy kettős esetleg hármas tápellátást kap maga a gép (2-3 darab olyan tápegység van benne, amelyek közül bármelyik képes a gépet maximálisan ellátni energiával) és ha egészen a gép tápegységéig van hiba akkor meg átveszi az egészet egy másik tápegység (olyan rövid idő alatt, hogy nem okoz zavart a gép működésében).


Ez a megoldás (hogy a tápellátást biztosítják) egyszerűbb, mint "barkácsolni" a memóriával.


Szoftveres megoldás volt (szintén régen elterjedt, ma már ritkán használják) a checkpointing technika, ezt az op.rendszer támogatta és a fordításkor, illetve a job kontrolnál kellett jól beállítani. Ez azt csinálta,hogy ha nagy számításigényes feladat volt akkor x időnként(vagy műveletenként rendszer függően) az adott job memória területét lementette egy fájlba, és ha a job futása bármi miatt megszakadt az újraindításkor az utolsó checkpointing állapotról folytatta.


Még régebben meg eleve olyan memória volt a gépben ami nem felejtette el, hogy mi van a memóriában, ha ki lett kapcsolva /youtubeon vannak videók, amikor 40-50 éve kikapcsolt gépek memóriatartalmát olvassák vissza, hogy mit csinált utoljára a gép amikor ki lett kapcsolva/. Ki lehetett menteni utána a memóriát és lehetett vele dolgozni ha valakinek ez nagyon fontos volt.

nov. 3. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
20%

Amúgy:

[link]

nov. 3. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!