Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mikor hozták létre az első...

Mikor hozták létre az első olyan eszközt, amit a mai értelemben számítógépnek lehet tekinteni? Hol van a határ, milyen tulajdonság az, amitől már számítógépnek számít valami?

Figyelt kérdés

szept. 14. 23:14
 1/9 anonim ***** válasza:
66%

A kérdés második felére válaszolva:


Leginkább az a fontos, hogy a program szerint végrehajtott folyamatban ugrások lehessenek végrehajtva a bemeneti adatok függvényében.


Emellett még legyen univerzálisan programozható a berendezés, vagy a környezeti hatások által fejlődőképes legyen, ne egy bizonyos feladat végrehajtásra legyen mereven bedrótozva, mint egy kalkulátor.

szept. 14. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
82%
#1 Bármennyire furcsa, de ezt egy Jacquard kártyás kötőgép teljesíti.
szept. 14. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
80%

Az egyik legjobban dokumentált témakör.


[link]

szept. 15. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
86%

A digitális programozott számítógép (amit ma számítógépnek hívunk) definíció szerint az ENIAC-al indult, de egy évvel korábban már működött a Harvard egyetemen egy nagyon hasonló számítógép (arról kapta a nevét a Harvard-architektúra).

Számolást segítő eszközök már az ókorban is voltak (abakuszhoz hasonló eszközök, csomós kötél, sok más).

Voltak és vannak analóg számítógépek. Ezek valamilyen fizikai jellemzővel modelleznek folyamatokat. Az elektronikában gyakran használt műveleti erősítő is onnan kapta a nevét, hogy műveletek elvégzésre dolgozták ki.

Talán a legelterjedtebb analóg számítógép a logarléc volt, ezt a 90-es évekre a számológép teljesen kiszorította a használatból. A mérnökök ennek ellenére (talán "rangjelzésként") a köpenyükben hordták. Egyszer láttam, hogy egy "öreg szaki" használta is.

A nonogrammok is érdekes megoldások. A szükséges pontosságnak megfelelő méretben lerajzolják a vizsgált függvényt. Egy vonalzóval lehet a "számításokat elvégezni". Ilyenből láttam az 1980-as években (1984?) egy hatalmas falra rajzolt nonogrammot, amit egy nagy tiszteletnek örvendő munkatárs rajzolt oda sok évvel korábban egy feladathoz. Akkor már gyakran számítógépen végezték.

szept. 15. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
11%

Az ókorban már összeraktak egy univerzális számológépet emberekből.

Erre gyakorlatilag bármilyen programot lehetett írni.

szept. 15. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
37%

"a 90-es évekre a számológép teljesen kiszorította a használatból. A mérnökök ennek ellenére (talán "rangjelzésként") a köpenyükben hordták"

Tán Észak-Koreában éltél akkoriban, vagy vasboltos eladókat láttál a köpenyben - netán az időgépedben elcsúszott a mutató. :D Nekem volt 5 fiatal mérnök beosztottam akkoriban, ők ugyan ismerték a logarlécet, de már nem használták. A 90-esek közepén én már a gimibe menő fiamnak is vettem tudományos zsebszámológépet, bármiféle anyagi megerőltetés nélkül. Tudományos zsebszámológéppel kb 79-ben lehetett utoljára menőzni, akkor még minden műszaki fiókjában volt logarléc.

szept. 15. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
#6 Ne haragudj, de a válaszod egyáltalán nem cáfolja a #4-es válaszoló válaszát, hanem pont hogy megerősíti.
szept. 15. 21:22
 8/9 anonim ***** válasza:
0%
Jó, hát én a cserebogarak szintjére nem süllyedek le eszmecsere ügyében. Ha te abból, hogy én azt írom valakinek, tán Észak-Koreában éltél, azt vonod le, hogy egyetértek azzal a kijelentéssel, hogy a köpenyek zsebéből (itt!!!) lőcsök lógtak ki a 90-esekben, akkor tán azon a szinten se vagy. Ésígytovább.
szept. 15. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

#8 Jó értetlen vagy. Az Észak-Koreás részből pont azt vontam le, hogy te ellent akarsz mondani a #4-nek. Csak aztán csupa olyasmit soroltál fel, ami inkább igazolta a 4-est.


Te írtad: "Nekem volt 5 fiatal mérnök beosztottam akkoriban, ők ugyan ismerték a logarlécet, de már nem használták."

4-es írta: "Talán a legelterjedtebb analóg számítógép a logarléc volt, ezt a 90-es évekre a számológép teljesen kiszorította a használatból. A mérnökök ennek ellenére (talán "rangjelzésként") a köpenyükben hordták. Egyszer láttam, hogy egy "öreg szaki" használta is."


Ezek tök ugyanazt jelentik. Akkoriban max. a zsebükben hordták, de nem használták, max. idősebbek. Nem cáfoltad a 4-est.


Te írtad: "A 90-esek közepén én már a gimibe menő fiamnak is vettem tudományos zsebszámológépet, bármiféle anyagi megerőltetés nélkül. Tudományos zsebszámológéppel kb 79-ben lehetett utoljára menőzni"

4-es írta: "Talán a legelterjedtebb analóg számítógép a logarléc volt, ezt a 90-es évekre a számológép teljesen kiszorította a használatból."


Ezek is tök ugyanazt jelentik. Te csak igazoltad, hogy bizony, a 90-es évekre kiszorította a számológép, hiszen te is simán vették a fiadnak.

szept. 15. 22:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!