Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nem paradox hogy két párhuzamo...

Nem paradox hogy két párhuzamos egyenes találkozik a végtelenben?

Figyelt kérdés
szept. 14. 15:35
 1/9 anonim ***** válasza:
0%

Mert találkozik?

Ha egybeesnek akkor találkoznak a végtelenben is.

szept. 14. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem paradoxon, hanem köznapi tévhit. Amolyan alap nélküli mondás, mert úgy hiszik, jól hangzik.
szept. 14. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
83%
Honnan tudnánk, hogy mi van a végtelenben, hisz az végtelen távolságra van tőlünk, tehát onnan információ nem érkezik el hozzánk.
szept. 14. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
46%

Mi a gimiben matek órán tanultuk - oké, nem hivatalosan, de az egyik osztálytársam kérdezte, és válaszolt rá a tanár -, hogy ezzel a feltételezéssel könnyebben kezelhetővé válnak bizonyos fizikai, és geometriai problémák. Példának a Napnál összehasonlíthatatlanul távolabbi (tehát a Naphoz képest végtelenül messzi) csillagok fénysugarainak a Nap mellett elhaladásukkor fellépő elgörbülését hozta fel. Mert ugye a fényre is hat a gravitáció, csak olyan csekély mértékben, hogy ez a Föld mellett elhaladó fénysugaraknál kimutathatatlan. Ezt a jelenséget könnyebb úgy leírni, hogy az egyazon csillagból érkező minden fénysugár párhuzamos egymással, mert végtelenül messziről jönnek (persze, miután elhaladtak a Nap mellett, már nem lesznek párhuzamosak, mert amelyik a Naphoz közelebb halad el, az jobban elgörbül, mint az, amelyik távolabb).

Egyébként pedig nem tudjuk, szóval akár találkozhatnak is. Ha tegyük fel a két egyenes nem pont 0 szöget zár be egymással, hanem végtelenül pici (infinitezimális) szöget, attól még párhuzamosak, mert akármilyen hosszú szakaszukat nézek, a közeledésük mérhetetlen, de tegyük fel, hogy egy végtelenül távoli pontból kiindul két fénysugár, és az egyik az egyik szemedbe megy, a másik pedig a másikba, akkor pont ez a helyzet: párhuzamosak is, de találkoznak is a végtelenben (illetve egy közös pontból indultak ki), hiszen ha nem lennének párhuzamosak, akkor már véges távolságon találkoznának, viszont a végtelenben mindenképpen találkozniuk kell (az útvonalaiknak), hiszen azonos pontból indultak ki.

szept. 14. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
89%
Az euklideszi geometriában ez egy axióma, ezt tanítják az iskolában. A Bolyai-félre geometriában ez az axióma nincs benne, mivel a párhuzamost egy kicsit másként értelmezi.
szept. 14. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
74%

Az affin geometriában a párhuzamos egyenesek a végtelenben találkoznak. Az euklideszi geometriában egyáltalán nem találkoznak. A projektív geometriában nincsenek párhuzamosok, mert nincs végtelen távoli altér (térben sík, síkban egyenes) kitüntetve.

Az affin és a projektív geometriákat a képzőművészet alapozta meg.

szept. 14. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
71%

#4


Mondjuk más csillagok fénye elég béna érv volt arra hogy a párhuzamos egyenesek találkoznak valahol a végtelenben

szept. 15. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
70%

Ha a köztük lévő távolság invariánsan soha nem változik, miközben egyre távolabb haladunk a párhuzamos egyenesek mentén, akkor miért változna egyszer csak mégis?


Ennyi erővel a természetes számok halmaza sem végtelen, mert "ki tudja, mi is történik a végtelenben. Onnan információ nem jut el hozzánk."

szept. 16. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Amikor ezt általános iskolában tanultuk, akkor a tanár azt hangsúlyozta, hogy a párhuzamos egyenesek párhuzamosak. Nem találkoznak sohasem. Legfeljebb a végtelenben találkozhatnak. De olyan meg nincsen.

Szóval interpretáció kérdése. Számomra nem paradox. Én érteni vélem a mondanivalóját.

[Olyan ez, mint amikor beállsz a vasúti talpfára, és leméred a sínpár távolságát. Aztán egy méterrel odébb is ennyinek találod, és két méterrel odébb is. Aztán felnézel, és látod, hogy ott a nagy messzeségben a távoli vasúti jelzőnél mintha összeérnének, olyan messze van. Aztán elbaktatsz oda, és a vasúti jelzőnél állva kiderül, hogy nem érnek össze. Ott is ugyanaz a távolság van köztük.]

szept. 17. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!